Fön Çektirmek Saçı Yıpratır mı?

Düzleştirci ve düzleştirici tarak gibi ürünlerin çıkmasıyla her ne kadar azalmış olsa da, fön çektirmek kuaförde en sık yaptırdığımız işlemlerin başında gelir. Otomatik dönen başlığa sahip fırçalar gibi profesyonel fırçaların ve fön makinelerin çeşitliliğin artmasıyla zaman zaman kendimiz fön çekmeyi de tercih edebiliyoruz. Düz, kırık ya da iri dalgalı fön çektirerek günlük hayatımızda da özel günlerde de kullanmayı tercih ediyoruz. Peki en çok başvurduğumuz işlem olan fönün saça zararı var mı?

Öncelikle şunu itiraf etmeliyiz ki, fönü çekerken ne kadar doğru teknik ve ürünler kullanılsa da, eğer çok sık fön çektirirsen, saçının yıpranmasının önüne geçemezsin çünkü ısıl işlemlerin hangisi olursa olsun sık uygulandığında saçta mutlaka yıpranma meydana getirir. O yüzden ilk yapman gereken şey fön çektirmeye çok sık başvurmamak.

Yapacağın diğer şeyler ise öncelikle ısı ve mesafeyi doğru ayarlamaktır.  Eğer fön makinesinin ısısı ihtiyaç olandan yüksek ise üstelikte mesafesi saçına çok yakın ise saçının yıpranması çok olasıdır. Fön için makineyi saçtan uzak tutmak olası olmadığı için  ısı çok iyi ayarlanmalıdır.

Dikkat etmen gereken başka bir unsur ise fön fırçasıdır. Çok sert kılları olan , ısıyı gördüğünde şeklini kaybeden ve gövdesi kalitesiz malzemeden yapılmış fırçalar saça zarar vereceği gibi fönün kalıcı olmasını da engeller. Bunun yerine seramik (yüksek ısı direncine sahiptir ve ısıyı hapsederek fönü daha kalıcı yapar) ve iyonik (saçının elektriklenmesini ve kabarmasını olabildiğince azaltan) gövdeli, yumuşak dokulu, doğal kıllara sahip, sıcak havanın rahatça dolaşmasını sağlayan deliklere sahip, eşit ısı dağılımı sağlayan ve ergonomik tutuşlu fırçalar tercih edilmelidir.

Dikkat etmen diğer bir önemli unsur ise hem fön hem de bütün ısıl işlemlerden önce saçının boy ve uçlarına ısıya karşı koruyucu ürün uygulamak. Bu ısının saçında yaratacağı yıpranma ve kuruluğunun olabildiğince öne geçer.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478