Kınalı Saç Açılır mı? Boyanır mı?

Günümüzde artık oldukça artan boya markası ve çeşitliliğiyle beraber azalmış olsa da kına hala tercih ediliyor. Kına içerik olarak saç boyasından son derece farklı. Bu yüzden bir çok soru kına yakanların aklını kurcalar. Kınayı, saç boyasından ayıran nedir? Açılabilir mi? Beğenilmediğinde üstüne saç boyası sürülebilir mi? Bu soruların cevaplarını senin için inceledik.

Saçına kına yakacaksan dikkat etmen gereken ilk şey, eğer saçına kına yakmak istiyorsan, saçlarının daha önce hiç bir kimyasal işlem görmemiş olması. Bir de saçında eğer beyazların çok yoğunsa, kınanın o beyaz kısımlarda turuncu gibi kızıldan daha açık renkte tutacağını da unutma. Peki her şeye dikkat ederek kınayı yaktın ama beğenmedin. Üstüne saç boyası sürebilir misin? Bunun cevabı ne yazık ki hayır çünkü kınalı saç boya kabul etmiyor. Yine de tutar ümidiyle elbette boyayabilirsin ama boya saçta tutunamayacağı gibi renk verse bile istediğin rengi asla yakalayamazsın.

Peki kınanın üstüne madem boya tutmuyor o zaman açıcı ile saç açıldıktan sonra boyanamaz mı? Ne yazık ki kınalı saçı açmak çok sağlıklı bir işlem değil. Özellikle evde açma işlemi yapman saçlarının sadece yıpranmasına değil yanmasına kadar varabilir. O yüzden kınalı saç için tavsiye edilen saç uzadıkça, kınalı kısımları kesmek ve bu şekilde doğal saça dönmek. Eğer illa kınadan dönmek istiyorsan mutlaka profesyonel bir yerde açma ve boyama işlemi uygulatman gerekir. Bu şekilde minimum yıpranma ile saçındaki kınalı kısımlardan kurtulabilirsin.

Kınanın üzerine hem boya tutmasının hem de açılamamasının sebebi kınanın çok yoğun pigmentlere sahip olmasıdır ki bu pigmentler saç boyasından daha yoğundur. Kısacası saçına kına yaktıktan sonra başka renge boyamakta, açmak da imkansıza yakın ve çok yıpratıcı. Bu yüzden kına yakmak yerine bitkisel, vegan, bakım yağı içerikli gibi çeştili saç boyalarını tercih etmelisin.

Kızlar, hiç saçınıza kına yaktınız mı? Kınadan dönmeyi çalıştınız mı? Deneyimleriniz için yorumlarda buluşalım.

39 13 5 3 6 53
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • merve1 yıl önce
  • kınalı saclara boya tutuyor. 2 ay kınalı kullandıgım saçlarımı siyaha boyadım. baya güzel oldu

  • Zeynep3 yıl önce
  • Arkadaşlar kınalı saç boyanıyor. Kendim denedim ve bunu çok araştırmıştım çünkü saçıma zarar gelsin vesaire istemedim fakat öyle net bir yazı bulamadım hiçbir yerde bende bunu araştıranlara kolaylık olsun diye bu yorumu yazayım dedim. Saçıma kına yaktıktan 2 3 hafta sonra kızıla boyamak istedim boyama işleminden 2 gün önce kınayı saçtan biraz olsun çıkartmak için karbon limon kaya tuzu karışımını saçıma uyguladım kına tamamen çıkmasada saçımdan akabildiği kadar aktı 2 gün saçımı yıkamadıktan sonra saçımı boyadım ve sonuç gayet istediğim gibi çıktı.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478