Saçını Hangi Sıklıkta Yıkamalısın?

Saç yıkamak, saç bakımının ilk adımıdır. Sadece kullandığımız ürünler ve yıkama şeklimiz değil, saçımızı hangi sıklıkla yıkadığımız bile saçımızın sağlığı için çok önemlidir. Özellikle saçımız yağlı ise o parlak görüntüden kurtulmak ve saçı arındırmak için çok sık yıkama ihtiyacı hissederiz. Peki saçımızın sağlığı için hangi sıklıkla yıkamalıyız?

Saçımızı ne kadar sık yıkamamız gerektiğini belirlemek için öncelikle sebumun ne olduğundan ve görevlerinden bahsetmeliyiz. Sebum, yağ bezleri tarafından salgılanan sıvıdır. Saç köklerini besler,  hem saçı hem de cildi dış faktörlere karşı korur ve dayanıklılığını arttırır. Sebum miktarında dengesizlikler oluşursa cildin yağ-nem dengesi bozulur. Sebum eğer olması gerekenden fazla salgılanırsa, saçların kısa sürede yağlanır. Olması gerekenden daha az salgılanırsa da saç kökleri yeterli miktarda beslenemeyeceği için saç kurur ve matlaşır. Sebum hangi durumlarda dengesiz salgılandığını merak ediyorsan bunun tek nedeni yok. Beslenme alışkanlıkların, stres, kullandığın ilaçlar, gördüğün tedavi, hastalık ve saçın için kullandığın yanlış ürünler sebum üretiminde dengesizliklere neden olabilir.

Saç yıkama sıklığın, saç tipine, cilt tipine, kirlilik durumuna ve dış faktörlere göre değişse de her gün saç yıkamak doğru değil. Araştırmalara göre ideal saç yıkama sıklığı haftada en az 2, en fazla 3 keredir. Saçlarını her gün yıkadığında, saç derisinde bulunan sebumu da yok etmiş ve saçlarının sebumdan beslenmesine engel olmuş olursun. Dolayısıyla saç derisinin nem ve yağ dengesini bozulur çünkü saçın kendi ürettiği yağlardan beslenmeye de ihtiyacı vardır. Saçlarını her gün yıkamak tavsiye edilmediği gibi yıkama aralığının uzun olması da doğru değildir çünkü bu sefer de sebum fazla birikerek gözenekleri tıkayabilir.

Saç yıkama sıklığın için en belirleyici unsur saç tipindir. Eğer kuru saç tipine sahipsen saçlarını haftada en fazla üç kere yıkamalısın. Özellikle kıvırcık ya da kalın telli saçlar genelde kuru yapıdadır. Kuru saçlarını yıkarken mutlaka her duşta saç kremi kullanmalı veya nemlendirici özelliği olan saç maskesi uygulamalısın. Bununla birlikte unutma ki sıcaklık saçı kurutur o yüzden özellikle kuru saç tipine sahipsen saçını çok sıcak suyla yıkamamaya, olabildiğince soğuğa yakın ya da en azından ılık suyla yıkamaya özen göstermelisin.  Eğer yağlı saç tipine sahipsen saçını yağdan arındırmak ve parlak görünümden kurtulmak için her gün duş alma ihtiyacı hissedersin. Bu durumda saçını en azından gün aşırı yıkamak için yıkamadığın gün kuru şampuan kullanarak yağlı görünümü gidermeyi tercih edebilirsin. Saçını yıkarken ise yağlı saçlara özel ürünler kullanmaya özen göstermelisin. 

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478