Kızıl Saç Boyası Ne Sıklıkla Tazelenmeli?

Kızıl, saç renkleri arasında en iddialı, en dikkat çekici ama aynı zamanda bakımı zor olandır çünkü kızıl saç rengi diğer renklere göre daha çok ve daha hızlı akar dolayısıyla da soluk ve mat bir hale gelir. Bunu önlemenin yolu da hem saç bakımını aksatmamak hem de düzenli boyamaktan geçiyor. Üstelik sadece dipleri değil boy ve uçlarıda. Peki kızıl saç rengi diğer renklere göre daha çok akıyor ise ne sıklıkla tazelenmeli?

Kızıl saç renginin, diğer renklere göre daha sık ararlıkla tazelenmesi gerekir. Başka renklerde dip boyası için 3 hafta ile 1.5 ay arasında beklenirken, kızıl saçta 10 gün ile 20 gün arasında değişir ama çok sık aralıklarla boyamakta sağlıklı olmadığından önerilen iki boyama arasından minimum 3 hafta beklemektir. Hem saçının boyadan zarar görerek yıpranmaması hem de saç ve saç dibinin kendine gelmesi için ideal olan süre ise 1 aydır. Üstelik diğer renklerden farklı olarak kızıl saç renginde dip boyasını yaptıktan sonra bekleme süresinin bitmesine kısa bir zaman kala boy ve uçları da boyayarak rengi tazelemelisin. Diyebilirsiniz ki kızıl saç tonlarında 1 ay değil 3 hafta beklemek bile mümkün olmayabiliyor. O zaman doğru saç bakımı ile iki boyama arasındaki süreyi olabildiğince uzatmayı denemelisin. Bunu nasıl yapabilirim dersen

  1. Saç boyan da saç rengin, renginin kalıcılığı ve sağlığı önemlidir. O yüzden boyanı seçerken olabildiğince doğal ve temiz içeriğe sahip, amonyak içermeyen, bitkisel ve içinde besleyici özler barındırmasına özen göstermelisin. 
  2. Saç boyasının kalıcılığını arttırmak için, saçını boyadığında yıkarken şampuan yapmamalı sadece suyla arındırmalısın. Boyayı tamamen akıttıktan sonra saç boyasının yanında gelen bakım kremini uygulayabilirsin. Şampuanı bir kaç gün sonra yapmayı tercih etmelisin. 
  3. Saç boyama rutinin tamamladıktan sonra kızıl saça özel ve boyalı saçlar için üretilen ürünleri tercih etmelisin. Bu yapıda ürünler saç rengini korumaya ve kalıcılığını arttırmaya yönelik olduğu için bir dahaki boyamaya kadar geçen süreyi olabildiğince uzatmış olursun. 
  4. Kızıl saç her yıkamada biraz daha aktığı içi hem de normal rutinde de saçı olandan daha sık aramak zararlı olduğu için saç yıkama sıklığına da dikkat etmelisin. Saçını haftada minimum 2, maksimum 3 kez yıkamalısın. Saçını ne kadar sıklıkta yıkaman gerektiğini ve sebeplerini detaylı incelemek için ‘Saçını Hangi Sıklıkta Yıkamalısın?’ başlığımızı ziyaret edebilirsin.

Kızlar, kızıl saç rengi ile ilgili tecrübeleriniz için yorumlarda buluşalım.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478