Saç Boyası Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

Saçımızı kendimiz boyuyorsak saç boyasında doğru tercih çok önemlidir ama burada önemli olan sadece bize uygun olan rengi bulmak değil aynı zamanda kaliteli ve temiz içerikli olanı da belirlemektir. Peki saç boyasının kalitelisini ve besleyici içeriğe sahip olanını nasıl ayırt edebiliriz? Biz de senin için hangi boya daha doğal bir içeriğe sahip ve hangi maddeler saç için faydalıyken hangileri zararlıdır senin için inceledik.

Amonyak

Saçın normal ph seviyesi 4.5 ile 5.5 arasındadır. Amonyak, saçın ph seviyesini yükseltir, saç tellerini şişirir ve boyanın saç tellerine nüfuz etmesi için saçın kabuğunu açar. Kabuk açılıp boya nüfuz ettikten sonra da amonyak uçar ama kabuğun açılması saçın dış koruyucu tabakasına(kutikul) zarar verir ve saç telinde şişmeye neden olur. Amonyak saçın yapısına göre matlaşmasına, kurumasına, dökülmesine ya da saç derisinin tahribata uğramasına neden olabilir. O yüzden saç boyasının amonyaksız olması saçta meydana gelebilecek hasarın minimum düzeye inmesi için önemlidir ve saç için daha sağlıklıdır. Boyanın amonyaksız olması aynı zamanda kokusuz olmasını da sağlar. Eğer daha temiz içerikli ve kimyasallardan arındırılmış bir boya istiyorsan, boyanı seçerken amonyaksız olmasına dikkat edebilir, vegan ve bitkisel olan boyaları tercih edebilirsin.

Resorsinol

Resorsinol, kalıcı bir renklendirme sağlamak için kullanılan bir birleşendir. Doğal ve temiz içerikli bir saç boyası istiyorsan, boyanın içeriğinde resorsinol(resorcinol) olmamasına da dikkat etmelisin çünkü resorsinol da bir kimyasal olarak saç ve saç derisinde tahrişe neden olabilir.

Paraben

Paraben, kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılan kimyasal bir maddedir. Sadece saç boyası değil şampuan, saç kremi, nemlendirici krem, güneş kremi, losyon, tonik, deodorant, güneş koruyucu, diş macunu ve makyaj malzemelerinin üretiminde de kullanılır. Paraben, ciltte alerjik reaksiyona ve tahrişe neden olabilir. Aynı zamanda saçta kuruluk, dökülme gibi de sorunlara da neden olabilir. Her ne kadar paraben ile kanser arasında nedensel bir ilişki kurulmamış olsa da, meme kanserine yakalanan bazı kadınların kanserli dokularında paraben bulgularına rastlanmıştır ve bu paraben içeren deodorant ile ilişkilendirilmiştir. Paraben, bu yüzden temiz içerikli bir saç boyası için paraben içermemesine özen göstermelisin.

PPD

PPD (Parafenilendiamin), eğer temiz içerikli bir saç boyası istiyorsan, yine dikkat etmen gereken kimyasallardan biridir. Kutulu saç boyalarında, mürekktepte dolayısıyla dövmede ve benzinde bulunur. Saç boyası ne kadar çok miktarda PPD içeriyorsa, alerjik reaksiyona neden olma olasılığı da o kadar yüksektir çünkü alerjiye büyük oranda PPD bileşeni neden olur. PPD, aynı zamanda mesane, akciğer, böbrek ve sinir sistemi ile ilgili sıkıntılarla da ilişkilendirilmiştir.

Saç boyalarında koyu renkler, en yüksek oranda PPD içerecek renklerdir. Burada dikkat edilmesi gereken iki şey vardır. Birincisi saç boyasının içeriğinde PPD bileşeni olup olmadığı, ikincisi içerikte PPD varsa oranıdır. Bazı boyalar hiç PPD içermezken, bazı boyalar (özellikle koyu renklerde) düşük oranda içerir. Saç boyalarında bilindik markalar %5 oranında PPD içerirken, bitkisel boyalar %1 ya da daha az oranda içerir. Phyto Color ve BioMagic bitkisel saç boyaları hem amonyak hem PPD içermez.

Silikon

Silikon(Dimethiconel), sadece saç boyasında değil farklı kozmetik ürünlerinde bulunan kimyasal bir maddedir. Şampuan, saç kremi, güneş ve nemlendirici krem, losyon ve bazı makyaj malzemeleri silikon içerir. Saç boyası tercih ederken silikon içerip içermediğine dikkat edilmesinin sebebi saçların nefes almasını önleyerek zarar vermesidir. Silikon uzun vadede saçların kurumasına, kırılmasına ve dolayısıyla dökülmesine neden olur.

Peroksit

Hidrojen peroksit, saç boyalarında, kozmetik sektöründe ve temizlik malzemelerinde kullanılan kimyasal maddelerden biridir. Peroksit, uzun vadede saçta kırılmaya, zayıflamaya ve dökülmeye neden olabilir. Organik, vegan ve bitkisel saç boyalarının içeriğinde bile peroksit olabiliyor. O yüzden, temiz içerikli bir saç boyası kullanmak istiyorsan içeriğinde hidrojen peroksit olup olmadığına dikkat etmelisin.

Bitkisel Saç Boyası

Bitkisel saç boyaları hem temiz içeriğe sahip hem de formülünde besleyici bitki özleri ve yağlar barındıran boyalardır. Üretiminde kullanılan hammaddeler organiktir. Ayrıca amonyak, resorsinol, paraben ve PPD gibi kimyasallardan da arındırılmıştır. Dolayısıyla temiz içeriğiyle saç derisine ve saça zarar vermeden istediğin renklendirmeyi sağlarken, içeriğindeki bitkisel yağlar ve bitki özleri ile saçlarına bakım yapar.

Vegan Saç Boyası

Vegan saç boyası tercih edeceksen avantajın tıpkı vegan besinler gibi içeriğinde hayvansal kaynak olmadığından emin olman. Aynı zamanda (GDO) genetiği değiştirilmiş hiçbir organizma da içermez. Bununla birlikte amonyak, resorsinol, PPD, silikon ve paraben gibi zararlı bütün kimyasallardan da arındırılmış bir içeriğe sahiptir. Tamamen organik hammaddelerden üretilir. Bu kadar kimyasaldan ve zararlı maddelerden arındırılmış, temiz bir içeriğe sahip olduğu için alerji riskini de minimuma indirir. Böylelikle hem cildin hem de saçın için sağlıklı bir renklendirme sağlar.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478