Saçını Nasıl Daha Hacimli Gösterebilirsin?

Hacimli ve dikkatleri üzerine çeken saçlar hepimizin hayali. Bunu sağlamak bir değil birden çok şekilde mümkün. Saçın rengi, modeli, rengi, kesimi ve nasıl şekillendirdiğin hatta kullandığın şekillendirici ürünler bile saçının hacmini etkiler. 

Saçının daha hacimli gözükmesi için yapman gereken ilk şey saçını tanımandır. Kalın telli mi, ince telli mi, kolay elektrikleniyor mu, asi mi gibi özellikleri iyi belirlemelisin çünkü saçının kesimini, vereceğin şekli ve rengi bu özelliklere göre belirlersin. 

Hacmi nerede istediğine göre saç kesimini belirleyebilirsin:

  • Eğer hacim saçının tepe kısmında olsun istiyorsan o zaman dik ve katlı kesim yaptırmalısın.
  • Eğer başın çevresinde yani alnın başladığı yer ve çene ucu arasında olsun istiyorsan o zaman yine katlı ama daha uzun kesim yaptırmalısın.
  • Eğer hacmi baş bölgesinde değil de daha aşağılarda istiyorsan uzun ve katları aşağılarda kesim yaptırmalısın.

İri ya da sık farketmez dalgalar tabii ki saça en çok hacim veren şeylerin başında gelir. Bu hacmi nasıl elde edeceğin sana bağlı maşa, düzleştirici, bigudi, fön gibi şekillendiricilerle yapabilir ya da saçını örüp ya da burgular oluşturup bir süre sonra bunları açarak da saçında dalgalar elde edebilirsin. Eğer daha kalıcı bir çözüm arıyorsan da perma yaptırabilirsin.

açık hava, aksesuar, alımlı içeren Ücretsiz stok fotoğraf

Saçına hacim katmak için yapman gereken ikinci şey renkle saçına nasıl hacim katmaktır. Saçının hangi kısmında hareket istiyorsan oraya renk, ışıltı attırmak daha hacimli bir görüntü oluşturur. Tek renk boyamak saçına düşündüğün kadar hacimli göstermez. Renklendirme işlemlerinden saçına en çok hacim ve boyut kazandıracak olanlar röfle, gölge, balyaj ve ombredir. 

Özellikle ince telli saçlar hacimsiz ve sönük saçlardır. Bunun için yapman gereken ilk şey hacim veren şampuan ve saç kremi kullanman ayrıca kullanırken saç kremini diplere sürmeden uygulamandır. Duştan çıktıktan sonra ise şekillendirici olarak köpük seçmen hacim vermek açısından daha doğru olur. Köpüğü ise saçlarına yedirerek uygulaman ve saç diplerini terse doğru, diplerini kaldırarak, tarak değil de parmaklarını tarak gibi kullanarak ve kabartarak kurutman daha fazla hacim yaratır.

Önemsiz gibi görünen ama etkisi olan faktörlerden biri de saçının ayrımıdır. Saçını hep aynı yöne ayırıyorsan bir de ters yöne ayırmayı denersen saçında fark yaratır. 

Bonus: Saçın da hacim elde etmenin farklı bir yolu da saçından yer yer aldığın tutamları sanki krepe yapar gibi ters yöne doğru taraman ve sonra spreyle sabitlemen. Nasıl krepe yaptığında tepe kısmına hacim veriyor ve bombe oluşturuyorsan bu işlem de de aynı durumu elde edersin. Krepe ile ilgili detaylı bilgi için Krepe Nasıl Yapılır başlığımızı incleyebilirsin.

Kızlar, siz saçlarınızı hacimli göstermek için nasıl yollar deniyorsunuz? Lütfen yorumlarda buluşalım.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478