Uzun Yüz Tipine Göre Saç Modelleri

Yüz tipin, hem makyaj stilinin hem saç kesiminin hem de saçını nasıl şekillendireceğinin en önemli belirleyicisidir. Yüz tiplerini oval, kare, yuvarlak, kalp ve uzun olarak sınıflandırdığımızda ideal olarak kabul edileni oval yüz tipidir. Amaç ideal olanı elde etmek olduğu için de makyaj tarzına karar verirken, saç kesimini belirlerken ve saçını şekillendirirken yüz şeklini daha da ortaya çıkarmak yerine, hatları kırarak olabildiğince ovale yaklaştırmaya dikkat etmelisin.

Uzun Yüz Tipi Nasıldır?

Uzun yüz tipi, yüzün uzunluğunun genişliğinden fazla olduğu yüz tipidir. Makyajını ve saçını yaparken, yüzünü daha da uzun göstermeyecek ve uzunluğunu olabildiğince kısarak, genişliği arttıracak modelleri tercih etmelisin. Stilin, yüzünü oranlayacak ve hatlarını yumuşatarak oval yüz tipine yaklaştıracak tarzda olmalı. Uzun yüz tipine sahipsen ve sana en yakışacak saç modeli hakkında kafanda soru işaretleri varsa, saçını nasıl kestirmen ve şekillendirmen gerektiğinin senin için inceledik.

Uzun Yüz Tipine Sahipsen Saçını Nasıl Kestirmelisin?

Uzun yüz tipine sahipsen saç kesimin yüzünün uzunluğunu kıracak ve daha geniş gösterecek tarzda olmalı. Burada en tavsiye edilen stil de perçem kestirmektir çünkü uzun yüz tipinde genelde alın geniştir ve perçem kestirdiğinde hem alnının genişliğini saklamış olursun hem de yüzünün uzunluğunu biraz daha oranlamış olursun. Bu perçem kaşlara kadar inen ve alnı tamamen kapatan bir perçem de olabilir, yanlara  düşen tarzda da olabilir. Saç kesiminde ise düz kesimleri değil de hacim vererek yüz şeklini oranlayacak katlı ve hacimli kesimleri tercih etmelisin. Pixie tarzı çok kısa kesim ya da küt, katsız kesim uzun yüz tipinde tercih etmemen gereken kesimlerdir.

Uzun Yüz Tipine Sahipsen Saçını Nasıl Şekillendirmelisin?

Yüz şekline uygun saç kesimini belirledikten sonra saçını nasıl şekillendireceğini de belirlemelisin. Uzun yüz tipine en uygun saç modeli kıvırcık ya da dalgalı, en azından hareketli saçlardır. Saçlarını maşalayabilir, ördükten sonra bekletip açabilir ya da ısısız saç şekillendirme yöntemlerini tercih edebilirsin ama mutlaka katlarına hareket katmaya özen göstermelisin. Tercih etmemen gereken ise saçlarının düz fönlemesidir.

Özel günlerde, sana uygun saç modellerinin hangileri olduğuna gelirsek. Atkuyruğunu da topuzu da rahatlıkla tercih edebilirsin. Burada önemli olan nasıl yapacağındır. Yüksek ve tepeden yapacağın saç modelleri zaten uzun olan yüzünü daha da uzatır bunun yerine saç modelini başının arkasında ya da ensende konumlandırmalısın. Yine yüzünü daha uzun göstereceği için bombeli saç modellerinden de uzak durmalısın. Bununla birlikte saçını tamamen geriye doğru tarayarak şekillendirmekten de kaçınmalısın çünkü bu da yüzünün hatlarını vurgular. Saçlarını şekillendirirken perçemlerini de serbest bırakarak yüzünün uzunluğuna en uygun saç stilini yakalayabilirsin.

Uzun Yüz Tipine Sahipsen Yapmaman Gerekenler

  • Saçını dümdüz fönlü şekillendirmek.
  • Perçem kestirmemek.
  • Katsız ve hacimsiz düz kesim kullanmak.
  • Pixie tarzı çok kısa saç tercih etmek.
  • Bombeli ya da yüksek saç modelleri tercih etmek.
  • Saçını tamamen geriye doğru tarayarak şekillendirmek.

Bonus: Kızlar, oval yüz tipi en ideal yüz tipi olarak kabul edildiği için uzun yüz tipini daha geniş göstermeye ve uzunluğu kısmaya yönelik tavsiyeler verilir ama eğer sen uzun yüz tipinden memnunsan ve hatlarını oranlamak istemiyorsan istediğin saç kesimi ve modelini tercih edebilirsin.

0 0 0 0 0 1
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478