Isı Kullanmadan Dalgalı Saçlar

Saç şekillendiricileri, bir de saçlarımız çok cansız, sönük ve ince telliyse elimizden düşürmeyiz çünkü hepimiz saçlarımızın hacimli durmasından hoşlanırız ama burada dikkat etmemiz gereken bir nokta var o da sıcaklık. Saçın sürekli sıcaklığa maruz kalması saçın kurumasına, nemini kaybetmesine ve kırılmasına yol açar. Sıcaklığın verdiği zarardan saçı korumak için ısıya karşı koruyucu ürün uygulayabilirsin ama şekillendiriciyi çok sık kullanırsan bu ürünlere rağmen saçın yıpranır. O yüzden bu yazımızda ısı kullanmadan saçına nasıl şekil vereceğini seninle paylaştık.

Kolay su dalgası yapımı

Isı olmadan dalga oluşturmanın en bilindik yolu bigudiler. Özellikle 80’li 90’lı yıllarda saç maşaları bu kadar yaygın değilken bigudiler çok popülerdi. Düzgünce taradığın saçlarına, dalgaların daha kalıcı olması için yumuşak bir şekillendirici sürdükten sonra eşit tutamlara ayır. Sonra her bir tutamı bigudiye sar. Sarma işlemini nasıl yapacağın senin nasıl dalgalar elde etmek istediğine bağlı. Sadece saç uçlarında dalgalar istiyorsan bigudiyi saç ucundan başlayarak ortasına kadar sar, eğer dipten uca dalgalar istiyorsan o zaman bigudiyi dibe kadar sar. İster bir kaç saat beklet, ister geceden sar ve o şekilde uyu. Bigudileri açtıktan sonra ellerinle dalgalarına şekil verebilir ve istersen sabitlemek için sprey kullanabilirsin.

Isı vermeden saçlarını şekillendirmenin başka bir yolu için de saçlarını tara ve tutamlara ayır. Her bir tutamı kendi etrafında döndürerek burgu haline getir, sonra her bir burguyu kendi etrafında dolayarak minik minik topuzlar oluştur ve tel toka ile tuttur. Bir kaç saat beklettikten ya da geceni bu şekilde geçirdikten sonra topuzlarını aç ve dalgalara ellerinle şekil ver.

Plaj Dalgası

İstersen saçını minik minik bir sürü topuz haline getirmektense iki ya da üç tane topuz yaparak, bu topuzlara istersen biraz ısı vererek ve topuzlarını açtıktan sonra dalgalarını şekillendirerek de saçına hacim verebilirsin.

Saçına dalga vermek için kullanılan yöntemleri araştırdığında sık rastladıklarından biri de çorap kullanmak. Aslında çorap yerine istediğin herhangi bir kumaş parçasını da kullanabilirsin. Saçını iki parçaya ayır, çorabı bigudi gibi ayırdığın parçalara sar ve topuz haline getir. O halde beklet sonra topuzlarını aç.

Evdeki eski tişörtünle yapacağın değişik bir alternatif. Tişörtü burgu haline getir ve iki ucunu birleştir, adeta simit oluştur. Oluşturduğun simiti kafanın üstüne yerleştir ve tüm saçını bu simidin etrafına dola. Gece uyu, sabah uyandığında saçını aç. İstersen dalgalarına elinle şekil ver.

Bandana, fular ya da kumaş parçasını ister alnından ister başının üstünden geçir. Sonra bütün saçlarını etrafından geçir ve istediğin kadar bekledikten sonra çöz.

Isısız dalga saç elde etmenin en basit yollarından biri de burgu saçını ikiye ya da istersen daha fazla parçaya ayır, şekillendirici sür, beklet sonra serbest bırak. İşte bu kadar basit. Bu yöntemde sıcaklık kullanmak çekinmezsen, burgularını tost gibi düzleştiriciye de basabilirsin.

Isısız dalganın en kolay yöntemlerinden biri için saçını ikiye ayır, tara, şekillendirici sür, iki parçaya ayır, parçaları kendi etrafında döndür, taç gibi başının üstünden geçir ve tel toka ile tuttur, belli bir süre beklettikten sonra aç. İşte hazırsın!

Kızlar ısı kullanmadan saça dalga vermeyi denediyseniz ve başlığımızda yer almayan taktikler biliyorsanız, lütfen tecrübelerinizi bizimle paylaşın.

1 0 0 0 0 1
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478