Saç Açıcı Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Saç Açıcı Nedir?

Saç açıcı, doğal ya da boyalı saç renginin istediğin noktaya kadar kademeli olarak açılmasını sağlayan kimyasal maddedir. Bu yüzden açıcı bazen saç boyasıyla karıştırılabiliyor. Sanki açıcı, saç boyası gibi saçının istediğin tona gelmesini sağlayan güçlü bir saç boyası gibi algılanabiliyor. Açıcı, saç boyasından farklı olarak saça renk veren değil, saçın yapısıyla ve pigmentiyle oynayan ve dolayısıyla saçın kimyasını değiştiren bir üründür. O yüzden nasıl uygulandığını çok önemlidir çünkü yanlış ya da dikkatsiz bir uygulama saçın haddinden fazla yıpranmasına, kopmasına hatta yanmasına neden olabilir.

Açıcıya sadece koyu renk saça sahip birisi sarı saça dönmek istediği zaman ihtiyaç duyulmaz. Kızıl, kına ya da mavi siyah gibi saçın pigmentine çok yoğun olarak işleyen ve saçtan arınması çok zor olan saç renkleri için de kullanılır. Bu renkleri boyadığınıza pişman olduğunuzda ya da farklı renge geçmek istediğinizde de saç açıcı kurtarıcınız olur çünkü bu gibi saç renklerinin üzerine başka renk tutunamaz. İlk boyadığında tutmuş gibi görünse de bir süre sonra mutlaka yeni saç renginin altında kendini gösterir. O yüzden önce açıcı uygulanır sonra hangi saç rengi isteniyorsa açılmış saç üzerinde başarılı olur.

Hangi Saçlara Uygulanabilir?

Saç renginin açılabilmesi için öncelikle saçının buna uygun olması gerekir. Açıcıya en uygun saç daha önce işlem görmemiş doğal saçtır. Doğal saç rengine sahip ya da perma, kalıcı düzleştirme gibi yıpratıcı işlemlerden geçmemiş saçlar hem açılmaya uygundur hem de açılması ve farklı renge geçmesi daha kolaydır. Saçların yakın zamanda açılmış ya da işlem görmüşse açma gibi bir işlem yapmak tavsiye edilmez çünkü saçlarının kopmasına hatta yanmasına sebep olabilir. Saçlarının renginin açılması için ya doğal olması ya da yapılan işlemlerin üzerinden zaman geçmiş olması gerekir. Bu zaman zarfında da saçların bol bol yağlaması ve bakım yapılmasına özen gösterilmesi gerekir ki tekrar açılana kadar saç olabildiğince güçlensin ve yıpranma minimuma insin.

Nasıl Uygulanır?

Saç açma işleminde tavsiye edilen bunun bir uzman tarafından yapılmasıdır çünkü yanlış bir ürün seçmen, oksidanı doğru ayarlayamaman ya da uygularken saçında fazla bekletmen saçlarının yıpranmasına değil tamamen yanmasına bile neden olabilir. Eğer açma işlemini kendin yapmak istiyorsan önceliğin seçeceğin saç açıcının yapısı, içeriği ve kalitesidir. Açıcılar yapı olarak toz açıcı ve jel açıcı olarak ikiye ayrılır. Hangisini kullanmak istediğin tercihine ve almak istediğin sonuca göre değişir. Jel ve sprey yapıda açıcıların kullanımı çok daha kolaydır. Özellikle evde saç açma uygulaması yapacaksan işini oldukça kolaylaştırır. Toz açıcı ise çok daha yoğundur ve bu yüzden daha dikkatli uygulanması gerekir. O yüzden daha yoğun etki istiyorsan toz açıcı tercih edebilirsin. Hangi tür açıcı kullanacağına karar verdikten sonra olabildiğince temiz içeriğe sahip ya da bitkisel açıcıları tercih etmeye özen göstermelisin.

  • Saç açıcı, kimyasal bir madde olduğu için hazırlarken de uygularken de eldiven kullanmaya özen göstermelisin.
  • Uygulamaya başlamadan önce mutlaka omuzlarını örtmelisin ve saçın dışında başka bir yere değmemesine özen göstermelisin.
  • Saç boyarken bazen renk tonunu ayarlamak için oksidan ya da boyanın miktarıyla oynanabiliyor ama açıcıda bunu denemek yıpratıcı sonuçlar ortaya çıkarabilir. O yüzden, açıcıyı kullanma talimatlarına göre hazırlamaya ve homojen bir karışım elde etmeye özen göstermelisin.
  • Karışımı tüm saçına eşit şekilde dağıtmalısın ki hem eşit şekilde açılsın hem de bazı bölgeler açıcıya daha fazla maruz kalarak daha fazla yıpranmasın. Açıcıyı eşit uygulamak için sürdükten sonra tarak ile dağıtmalısın.
  • Açıcıyı bekletme süresi için kullanma talimatına sadık kalmalısın ama bekletme süresi saçının rengine ve yapısına göre de değişebilir. Genelde 35-40 dakika arasında bekletilir ama saçın 20 dakika yeteri kadar açıldıysa ya da saçın daha önce işlem gördüğü için uzun süre bekletilmemesi gerekiyorsa çok daha erken de yıkanabilir.

Açıcı Saçı Yıpratır mı?

Açıcı uygulamak saçı boyamaktan farklıdır. O yüzden minimum düzeyde de olsa açıcı saçı yıpratır. Açıcının saçta neden olacağı yıpranmayı toparlanacak düzeye indirgemek için açıcı uygulamadan önce ki süreçte saça bakım yaparak olabildiğince güçlendirmelisin. Bakım yağı, nem maskesi ve durulama gerektirmeyen saç bakım ürünleri kullanmak saçının sağlığı ve maruz kalacağı işlemleri kaldırabilmesi için önemlidir. Açıcı uygulandıktan sonra ise saç bakımını aksatmaman, açıcının yarattığı tahribatı telafi etmek için önemlidir. Hatta bunun için açıcı işlemi sonrası saça keratin yüklemesi yapılabilir.

Kızlar, saç açmak ile ilgili tecrübeleriniz için yorumlarda buluşalım.

 

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478