Islak Saça Boya Yapılır mı?

Saçımızı boyayacağımız zaman belli rutinlerimiz vardır. Mesela omzumuza havlu sereriz, eski kıyafetlerimizi giyeriz ya da elimiz ve tırnaklarımız boya olmasın diye eldiven kullanmaya özen gösterir. Peki bu rutini bozup saçını kuru değil de ıslakken boyamayı denedin mi hiç ya da neden saçımızı kuruyken boyuyoruz diye düşündün mü? Biz de bugün saçımızı neden kuruyken boyadığımızı ve ıslakken boyarsak ne olacağını senin için bu yazımızda açıklıyoruz.

Aslında saçını ıslakken de kuruyken de boyayabilirsin ama ıslakken boyadığında beklediğin sonucu alamazsın. Saç boyanı seçerken, kutunun arkasında bulunan ve saç rengini seçmende önemli bir unsur olan renk sonucu paleti bile kuru saçlar için geçerlidir. Bunun bir kaç sebebi var. Öncelikle saç boyanı hazırlamak için krem boya ve oksidanı karıştırarak homojen bir karışım elde edersin ve saçına bu karışımı uygularsın ama eğer saçın ıslaksa karışıma bir de su faktörü dahil olur. Bu da saç boyasının seyrelmesine ve dolayısıyla istediğin renk sonucu alamamana neden olur.

Bir diğer sebebi de saç boyasının içeriği ve yapısı çünkü saç boyası, saç dibinden ucuna kadar nüfuz edecek şekilde geliştirilmiştir. Saçın dış katmanı olan kütikül ise sadece saçın kuru olduğunda tam olarak emilim yapabilir. O yüzden saçın kuruyken boya saçına tam anlamıyla nüfuz ederken, ıslak olduğunda bu gerçekleşmez.

Saçın ıslakken boyadığında saç renginde dengesizlikler meydana gelir çünkü saç ıslak ya da nemli olduğunda, uyguladığın boya eşit olmayan şekilde dağılır. O yüzden saç rengin bazı bölgelere daha yoğun tutunurken bazı bölgelerde dala belli belirsiz etki eder. Bu da renk eşitsizliğine neden olur. Ayrıca saçın kuruyken boyayı tamamen çekerken ıslakken olduğunda önce suyu çekeceği için boya, saç renginde tam anlamıyla değişim göstermez. Dolayısıyla saç renginin tam anlamıyla değişmesi yerine gölge ya da ışıltı gibi sonuçlar elde edersin. O yüzden beyazların kapanmasını da bekleyemezsin.

Ayrıca saç yapısı gereği kuruysa ya da gördüğü işlemlerden dolayı yıpranmışsa, kendini nemlendirmek için öncelikle ve hızlı şekilde suyu çeker bu da boyanın saça tam olarak geçmesini engeller. Üstelik ıslakken saçı boyamak saç renginin kalıcı değil kısa süreli olmasına ve kuruyken boyadığın zaman ki gibi parlak değil cansız görünmesine yol açar. Islakken boyanan saçta rengin tutup tutmadığını ya da ne kadar değişim gösterdiğini takip edemezsin.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478