Pigmentasyon Nedir?

Pigmentasyon, ön renklendirme demektir. Saçta yeterli miktarda doğal veya yapay renk verici bulunmuyorsa, saçı boyamadan önce yapay renk vericilerin saça yüklenmesi işlemidir. Saçtaki renk vericilerin kaybolmasının başlıca sebebi saça uygulanan kimyasal işlemlerdir. Bu işlemlerin en çok uygulananları boyayı akıtmak ve saçı açmaktır.

Boya siliciler, saç rengini değiştirdiğinde ama memnun kalmadığında, o boyayı saçtan akıtmak için kullanılır. Böylece saç bir sonraki işlem için hazır hale getirilir ve istenilen renge boyanabilir. Bu uygulamada sağlıklı yapılmadığında saçtaki pigmentlerin kaybolmasına ve saçın yıpranmasına neden olabilir.

Burada dikkat etmeniz gereken ve bu işlemi saç açmaktan ayıran nokta ise silicilerin sadece saçına son sürdüğün rengi akıtması. Yani saçını defalarca boyadığında ve ana rengine dönmek istediğinde silici kullanarak saçındaki tüm boyayı akıtman mümkün değildir.

Saç açıcılar ise koyu renk bir saçtan, açık renge geçileceği zaman ya da gece mavisi, kızıl gibi yoğun ve dönmesi zor olan renklerden farklı bir renge geçiş yapılacağı zaman kullanılır. Önce açıcı uygulanarak, saç ihtiyaç olan kademeye kadar açılır, böylece saçtaki pigmentler yok edilir sonra üzerine istenilen renk uygulanır. Böylece koyu renk saç tek uygulamada sarıya dönebilir ama pigmentler silindiği için yeni saç boyandaki suni pigmentler saça tutunamaz ve kolayca akar. Bunu önlemek için de saça pigment yüklemesi yapması gerekir.

Bu işlemler her ne kadar saçı boyama işleme hazır hale getirmek için uygulansa da, buna rağmen bazen istenilen renk tutmayabilir, renk tutmuş gibi görünür ama hemen akabilir ya da yeşillenme, turunculaşma problemleri olabilir. Pigmentasyon, bu problemlerin yaşanmamasına ve yeni saç boyan ile gelen yapay renk pigmentlerinin saça kolaylıkla tutunmasını sağlar.

Pigmentasyon Nasıl Yapılır?

  • Saç hangi renge boyanmak isteniyorsa, o boya 1/1 oranında suyla karıştırılarak hazırlanır.
  • Hazırlanan karışım nemli saça sürülür.
  • Yaklaşık 30 dakika saçta bekletilir.
  • Bekleme süresinde saça ısı vermek önerilir.
  • Saç yıkanmaz, fazlası alınarak yine aynı renk boyayı, oksidonla karıştırıp hazırlayarak saç boyanır ve yıkanır.

Not: Pigmentasyon işleminin oranı ve uygulanması saçın durumuna göre değişkenlik gösterir. O yüzden tavsiye edilen kuaförde yaptırmandır.

1 3 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478