Kuru Saçın Nedenleri Nelerdir?

Kuruluk, saçlarımız konusundaki en yaygın problemdir. Kuru saç ne kadar özenli şekillendirilirse şekillendirilsin hem ışıl ışıl hem de dolgun durmaz. Kuru saçları olanların şikayeti fön çektirildiğinde saçın ahenkle dans etmesi değil kalıp gibi durmasıdır. Özellikle saç uçları çatallaşır ve tel tel durur. Aynı şekilde saç rengi de istediğin parlaklıkta olmaz çünkü kuru saç aynı zamanda mat olma eğilimindedir. Peki saçın kuru olmasının nedenleri nedir? Senin için listeledik.

 • Saçın kurumasının ilk nedeni bakımsızlıktır. Saçımız dış faktörlerden zaten yeterince zarar görür ya da kendinden zaten kuru olma eğilimindedir. Bu durumda nemlendirici özellikte şampuan ve saç kremi kullanmaz ya da nem maskesi gibi bakımlarla takviye yapmazsan saçların kurur.
 • Kullandığın ürünlerde saçlarını kurutuyor olabilir. Kullandığın şampuanın ve diğer ürünlerin içeriğinin olabildiğince temiz olmasına özen göstermelisin. Fazla miktarda kimyasal içeren ürünler saçına zarar verir.
 • Saçlarını çok sık yıkamak da kurumasına neden olur çünkü saç derisinin kendinden ürettiği doğal yağlar vardır ve saçın bu yağlara da ihtiyacı vardır. Saçını olduğundan sık yıkadığında, bu yağlardan beslenmesine engel olmuş olursun.
 •  Sıcaklık saçı kurutan faktörlerin başında gelir. Saçını (olabildiğince) soğuk ya da soğuğa yakın ılık suyla yıkamaya özen göstermelisin. Yıkadıktan sonra kuruturken de çok sıcak havayla kurutmamaya, kurutacaksan da fön makinesini saçına çok yakın tutmamaya özen göstermelisin.
 • Isıl işlemler de saçı hem kurutan hem de kıran faktörlerin başında gelir. Günlük hayatında saçını şekillendirmek için kullandığın maşa ve düzleştiriciyi olabildiğince azaltmaya, mümkün olduğu kadar düşük ısıda kullanmaya ve işlem öncesi saçlarına ısıya karşı koruyucu ürün uygulamaya özen göstermelisin.
 • Saçını olması gerekenden daha sık aralıklara boyamak ya da olması gerekenden fazla miktarda boya uygulamak da saçın kurumasına neden olur. Hem kullandığımız boya kaliteli olmalı hem de doğru uygulanmalıdır.

 • Açma işlemi de çok dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Açıcı kimyasal bir madde olduğu için doğru miktarda ayarlanmadığı ve gereğinden fazla bekletildiğinde saçı kurutacağı gibi yanmasına ve kopmasına bile neden olabilir.
 • Perma ya da brezilya fönü gibi saçın kimyasına tamamen müdahale eden işlemler de saçta sadece kurumaya değil daha büyük deformasyonlara neden olacağı gibi profesyonelce yapılmalı ve sonrasında bakımına özen gösterilmelidir.
 • Hava koşulları da saçı kirleten ve kurutan faktörlerdendir. Kışın soğuk, kuru hava, rüzgar, yazınsa güneş ışınları saçların zarar görmesine neden olur.
 • Deniz tuzu ve havuz kloru da saçlarımızın kurumasına neden olur. O yüzden duş alarak saç mutlaka arındırılmalıdır.
 • Aşırı stres de sadece saçımıza değil her anlamda sağlığımıza zarar verir.
 • Saçın kuru olması sadece dışarıdan değil içeriden kaynaklı sebeplerden de olabilir. Yetersiz su tüketimi ve dengesiz beslenme de saçı kurutur. Bu yüzden yeterli miktarda su içmeyi ihmal etmemeli  ve saça iyi gelen besinler başlığımızı inceleyerek hangi besinleri tüketmen gerektiğini öğrenebilirsin.
1 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478