Kalp Yüz Tipine Göre Saç Modelleri

Yüz şeklin, saç kesiminin nasıl olacağına ve saçını nasıl şekillendireceğine karar verirken çok önemlidir. Oval, kare, yuvarlak, kalp ve uzun yüz tipleri arasında oval, ideal olarak kabul edilen yüz tipidir. O yüzden yüz tipin oval değilse, saç kesimine, saç modeline ve makyajına karar verirken yüz hatlarını kırarak olabildiğince ovale yaklaştıran ve hatlarını daha da vurgulamayacak stilde olanları tercih etmelisin.

Kalp Yüz Tipi Nasıldır?

Kalp yüz tipi, çene bölgesinin dar, alın bölgesinin ise daha geniş olduğu yüz tipidir. Kalp yüz tipinde bunun tam tersi olma ihtimalide vardır. Yani alın bölgen dar ve çene bölgen geniş olabilir. Bu da ters üçgen yüz tipidir. Eğer yüz tipinin hangisi olduğunu belirleyemiyorsan alın bölgesinde saçlarının başlangıç noktasına, şakaklarına ve çene çıkıntılarına nokta koyarak ve bu noktalarını birleştirerek, yüz çerçeveni belirleyebilirsin.

Kalp Yüz Tipine Sahipsen Saçını Nasıl Kestirmelisin?

Kalp yüz tipine sahipsen saç kesimin ve modelini belirlerken amacın yüzünün daha geniş olan üst kısmını daraltmaya ve yüzünün daha dar olan alt kısmını genişletmeye yönelik olmalı. Bunun için de saçın tepe noktasından başlayan bol katlı ve perçemli saç kesimi tercih edilmeli ki perçem geniş alın bölgesini kapatarak daraltsın, dar ve sivri çene bölgesini ise yumuşatsın. Tabii sen kalp yüz tipini ovale yaklaştırmak yerine daha da vurgulamak istiyorsan farklı kesimler tercih edebilirsin.

Kalp Yüz Tipine Sahipsen Saçını Nasıl Şekillendirmelisin?

Kalp yüz tipine uygun saç kesimini belirledikten sonra saçını nasıl şekillendireceğinde önemlidir. Sana en uygun stil dalgalı ya da hafif de olsa hareketli olan modellerdir. Perçemini serbest bırakıp, boy ve uçlardaki katlara dalga vermek ya da en azından hacimlendirmek sana en uygun saç modelidir. Derin yan ayrım verdiğin, doğal dalgalı saçların zarif ve güzel bir görüntüye sahip olmanı sağlar.

Saçını nasıl kestirmen ve şekillendirmen gerektiğinden bahsettik. Şimdi de özel günlerde atkuyruğu ve  topuz gibi abiye modellerini, yüzüne en yakışacak şekilde nasıl yapman gerektiğini inceleyelim. Kalp yüz tipine sahipsen yüksek topuz ve atkuyrukları senin için yanlış bir seçim olur. Bu modeller yüz hatlarını ovale yaklaştırmak yerine daha da vurgular. Bunun yerine önce saçlarına  derin yan ayrım verip sonra perçemini hacimlendirip, kalan saçlarınla zarif bir ense topuzu ya da yine başının arkasında ya da ensende bir atkuyruğu yapabilirsin.

Kalp Yüz Tipine Sahipsen Yapmaman Gerekenler

  • Perçem kesmeyerek alın bölgeni daha da ortaya çıkarmak.
  • Katsız ve keskin hatlara sahip saç kesimi kullanmak.
  • Saç yoğunluğunu ve hacmini yüzün alt yerine üst kısmında kullanmak
  • Alt değil üst kısımı daha dolgun saç modelleri tercih etmek. Böylece yüzün altı değil üst kısmını daha geniş göstermek.

Bonus: Kızlar, oval yüz tipi en ideal yüz tipi olarak kabul edildiği için kalp yüz tipini ovale yaklaştırmaya yönelik tavsiyeler verilir ama eğer sen kalp yüz tipinden memnunsan ve hatlarınla oynamak istemiyorsan istediğin saç kesimi ve modelini tercih edebilirsin.

7 0 4 0 3 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478