Saçına Uygun Tarak ve Fırça Seçimi

İnce dişli, kalın dişli, plastik taraklar, ucu toplu, seramik, tahta fırçalar; peki hangisini tercih etmelisin? Saçına uygun tarak seçmen, saçının rahat taranmasını sağlayacağı gibi saçının kırılmasını ve elektriklenmesini de önler. Tarak ve fırça çeşitlerini ve hangi saç tipine hangisinin uygun olduğunu senin için inceledik.

Kürek Saç Fırçası

Kürek saç fırçası özellikle duştan sonra karışan saçlarını düzeltmek için idealdir. Saçlarının dalgasını bozmaz o yüzden dalgalı, kıvırcık, düz, uzun, ince telli, kalın telli saçının tipi ne olursa olsun rahatlıkla tercih edebilirsin. Hele ki uzun ve gür saçların varsa kürek fırça geniş yüzeyi ile daha çok saç teline ulaşıp daha az güç harcayarak saçlarını taramanı sağlar. Bu fırçaların seramik, ahşap ve tahtadan olanları var; eğer saçlarında elektriklenme sorunu yaşıyorsan tahta saplı olanları tercih etmelisin.

Satın Almak İçin:    

Yuvarlak Fırça

Yuvarlak fırça, aslında hepimizin bildiği ve her saç tipine uygun olan fön fırçasıdır. Saçına fön çekmek için bu fırçayı kullanabilir ve saçına rahatlıkla şekil verebilirsin. Kahkülün ve katların için uygundur. Fön fırçası tahta ya da seramik olabilir. Seçeceğin fırçanın sapı tahta, dişli kısmı ise seramik olanı tavsiye edilendir çünkü dişli kısmı seramik olursa ısıyı içinde tutar ve bu sayede saçına daha güzel şekil verirsin, sapı tahta olursa da hem elektriklenmeyi önler hem de seramik gibi ısıyı içinde tutmadığı için tutuşu rahat olur. Burada dikkat etmen gereken nokta seramik gövdeli fırça ısıyı içinde tuttuğu için özellikle ince telli ve kırılgan saçlarda uzun süre tutmamak. Boyut olarak ise bir kaç boy birden bulundurabilirsin böylece perçemlerine ve kısa katlarına küçük fırça ile daha uzun kısımlara kalın fırça şekil verebilirsin. Ayrıca küçük fırçalar ile daha ince bukleler elde ederken daha kalın fırçalar ile daha iri ve hacimli dalgalar elde edebilirsin.

Satın Almak İçin:     

Yarım Fırça

Bu fırça tam değil yarım yuvarlaktır. Küt ve kısa saçlar için idealdir. Kısa saçlarını tararken ya da şekillendirirken kullanabilirsin. Perçemler için de uygundur. Uzun saçlar için kullanışlı değildir.

Satın Almak İçin:     

Geniş Dişli Tarak

Geniş dişli tarak tüm saç dipleri için uygundur ve saçındaki karışıklığı saçını kırmadan açar. Ayrıca kıvırcık saçlar için idealdir. Saçının dalgalarını bozmadan rahatlıkla tarayabilirsin. Tarak seçerken saçının buklesi sıklaştıkça seçeceğin tarağın dişleri de o kadar büyümeli ve genişlemelidir.

Satın Almak İçin:    

Sıçan Kuyruğu Tarak

Sıçan kuyruğu tarak, ince ve sık dişli tarak tipidir. Bu tarak şekil vermekten ziyade mesela saçlarını örmeden önce ayırmak için, yatmayan saçlarını yatırmak için  ya da krepe yapmak için kullanılır.

Satın Almak İçin:     

İnce Dişli Tarak

İnce dişli tarak düz ve hafif dalgalı saçlar için idealdir. Saçların ne kadar düz ya da düze yakınsa tarağın dişleri o kadar ince ve sık olmalıdır. Kalın telli, gür, kıvırcık saçlar için uygun değildir. Tarağı seçerken plastik yerine tahta olanını tercih edersen elektriklenmeyi de önlersin.

Satın Almak İçin:

Kızlar, saç tipiniz ve kullandığınız tarak ile ilgili tecrübeleriniz için lütfen yorumlarda buluşalım.

8 5 2 2 0 7
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478