Kare Yüz Tipine Göre Saç Modelleri

Saç kesimine ve saç modeline karar verirken yüz tipin öncelikli belirleyicidir. Oval yüz tipi ise ideal olarak kabul edilen yüz tipidir. Bu yüzden saç kesimine , makyajına ya da saç stiline karar verirken yüzünün hatlarını daha vurgulayacak değil, yüz hatlarını kırarak olabildiğince ovale yaklaştıracak şekilde olmasına özen gösterilir.

Kare Yüz Tipi Nasıldır?

Kare yüz tipi, alın bölgesinin, elmacık kemiklerinin ve çenenin aynı genişlikte olduğu yüz tipidir. Özellikle çene şekli daha kemikli ve köşeli olduğu için yüzün daha sert durur. O yüzden makyajını ve saçını yaparken, yüzünün kareliğini ve sert duruşunu kıracak şekilde bir stil belirlenir. Kare yüz tipine sahipsen saçını nasıl kestirmelisin ve nasıl şekil vermelisin sorularının cevaplarını senin için inceledik.

Kare Yüz Tipine Sahipsen Saçını Nasıl Kestirmelisin?

Kare yüz tipine sahipsen o köşeli ve sert ifadeyi kırmak için saç kesimin bol katlı, hacimli ve bombeli olmalı. Aşağı doğru düz inen, katsız ve hacimsiz kesimler yüzünün hatlarını ve köşelerini daha da vurgular. Bu katlı kesimlerin en başında bob kesim gelir çünkü bob kesim hem çok katlı, hem hacimli hem de arka kısmı ovaldir. Bu da kare yüz tipi için çok uygundur. Bob kesim arkadan öne doğru uzayan bir kesimdir eğer bu şekilde bir kesim istemiyorsan bob kesim yerine asimetrik katlı ya da çok katlı başka bir kesim tercih edebilirsin. Kare yüz tipinde çenenin kemikli ve köşeli görüntüsünü yumuşatmak ve kapatmak için bob kesimde başka katlı bir kesimde kullansan saçının en kısa katının boyu çene ve ense hizasından daha uzun olmalı.

Kare Yüz Tipine Sahipsen Saçını Nasıl Şekillendirmelisin?

Saç kesimini belirledikten sonra saçını nasıl şekillendireceğin de önemli. Yüzünün sert ifadesini yumuşatmak için düz değil de hafif de olsa dalgalı saç modellerini tercih etmelisin. Dalgalı dediğimiz zaman saçlarını uzun uzun maşalamak zorunda değilsin. Saçını bir kaç tutama ayırarak ve her tutamı iri maşayla sarıp kısa süre bekleterek pratik şekilde kendinden dalgalıymış gibi duran hafif ve doğal dalgalar elde edebilirsin. Katlı saç kesimini, dalgalı bir şekillendirmeyle tamamladığında kare yüz şekline en uygun stili yakalamış olursun. Günlük hayatında saçını nasıl şekillendirmen gerektiğinden bahsettik. Şimdi de özel günlerde atkuyruğu, topuz gibi modellerini yüzüne en yakışacak şekilde nasıl yapmalısın ona bakalım.

Kare yüz tipine sahipsen, saçının tepeden sıkıca toplandığı klasik atkuyruğu modeli senin için yanlış bir seçim olur. Böyle keskin ve sıkı saç modelleri zaten sert ve köşeli hatlara sahip yüz hatlarını daha da sertleştirir. Yüz hatlarını yumuşatmak ve dengelemek için atkuyruğunu arkadan ya da enseden yapmalısın. Atkuyruğun sıkı değil yumuşak olmalı. Yüzüne bir kaç tutam saç düşürmen ve atkuyruğunu hafif de olsa dalgalandırman da senin için doğru için tercih olur.

Topuzun da tepeden sıkı bir topuz şeklinde değilde atkuyruğundaki gibi başının arkasında ya da ensende ve dağınık topuz şeklinde olmalı. Yine yüzünün iki yannına düşen katlarla yüz hatlarını dengeleyebilirsin.

Kare Yüz Tipine Sahipsen Yapmaman Gerekenler

  • Kaş hizasında biten düz ve tek kat perçem.
  • Çene ve ense hizasından daha kısa boyda saç kullanmak.
  • Saç uçlarının tek bir çizgi halinde olduğu küt(düz) kesim saç kullanmak.
  • Keskin hatlara sahip saç kesimi kullanmak.

Bonus: Kızlar, oval yüz tipi en ideal yüz tipi olarak kabul edildiği için kare yüz tipinin hatlarını kırarak ovale yaklaştırmaya yönelik tavsiyeler verilir ama eğer sen kare yüz tipinden memnunsan ve hatlarını yumuşatmak istemiyorsan istediğin saç kesimi ve modelini kullanabilirsin.

26 6 1 0 3 4
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478