Geniş Alınlı Kadınlar İçin Saç Modelleri

Saç kesimimizi ve nasıl şekillendireceğimizi belirleyen en önemli faktör yüz tipimizdir. Temelde 5 yüz tipi olduğu kabul edilir. Bunlar oval, kare, yuvarlak, kalp ve uzun yüz tipidir. Bunların içinde oval, ideal yüz tipi olarak kabul edilir. O yüzden diğer yüz tiplerinde amaç makyaj stili ve saç modeliyle yüzün hatlarını kırarak ovale yaklaştırmaktır. Tabii ki bu genel kanıdır ama sen yüz hatlarından memnunsan ve ovale yaklaştırmak istemiyorsan, yüz tipini vurgulayacak şekilde bir stil tercih edebilirsin. Bu başlığımızda geniş alınlı olan ve bu bölgeye olan vurguyu kırmak isteyen kadınlar için saçlarını nasıl kestirmeli ve şekillendirmeli konularından bahsedeceğiz.

Geniş Alınlı Kadınlar Saçını Nasıl Kestirmeli?

Alın Bölgesini Tamamen Kapatan Perçem

Geniş alına sahip yüzler için en çok tavsiye edilen perçem kestirmektir çünkü perçem alın bölgesini tamamen kapattığı için hem alnın geniş mi dar mı olduğu belli olmaz hem de alın bölgen dikkat çekmez. Bunu bir güzellik hilesi olarak da düşünebilirsin. Perçemin için bir kaç model alternatifi var. İlki, tepeden başlayarak kaşlarına kadar inen ve alın bölgeni tamamen kapatan kesim. Bu kesimde perçemini serbest bıraktığın sürece alın bölgen tamamen gizleneceği için geri kalan saçlarını atkuyruğu, topuz ya da hacimli olmak üzere istediğin şekli verebilirsin.

Katlı Perçem

Eğer alın bölgeni tamamen kapatmak istemiyorsan, tepeden şakaklara doğru inen kat kat perçem kesimini de tercih edebilirsin. Bu kesim alnını tamamen kapatmaz ama yine de genişlik vurgusunu kırar ve dikkati alın bölgenden alır. Geniş alın vurgusunu kırmak ama perçem de kestirmek istemeyen kadınlar için  alternatif modellerden bahsedelim.

Hacimli Saç Modelleri

Perçem kestirmek istemiyorsan o zaman saçlarını hacimli şekillendirmeyi tercih etmelisin. Su dalgası ya da ince bukleler, alnının genişliğini kırar ve odağı farklı noktaya çeker. Hem perçem kestirmediğin hem de aşağı düz bıraktığın saçların alın bölgeni iyice vurgular ve genişlik göze çarpar.

Bob Kesim

Geniş alınlı kadınlar için alternatif stillerden biri de bob saç kesimidir. Bu kesim çok katlı olduğundan hem şekillendirmesi ve kullanması pratiktir hem de özellikle dalgalı kullandığında alın bölgenin genişliğini kıracak doğru bir stildir. Bu modeli kullanırken katlarını yüzüne doğru düşürmeye özen göstermelisin. Ayrıca saçlarına derin yan ayrım da verirsen en doğru stili yakalamış olursun. Peki geniş alına sahip kadınlar için hangi modeller yanlıştır?

Yanlış Olan Modeller

Geriye doğru ve sıkı şekilde yaptığın saç modellerinin hepsi senin için yanlıştır. Sıkı topuz, yüzüne hiç kat düşürmeden yaptığın atkuyruğu ya da geriye doğru şekillendirilmiş saç modelleri alın bölgeni vurgulayarak daha da geniş gösterir.

8 5 1 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478