Saç Rengin Neden Solar?

İstediğimiz saç rengini yakaladıktan sonra o rengi canlılığını korumak ve ışıl ışıl saçlara sahip olmak için sadece doğru ürünleri seçmek ve saç bakımına özen göstermek yetmez. Saç rengimizin solmasına neden olan faktörleri tespit edip uzak durmakta çok önemlidir. Biz de senin için hangi unsurların saç renginin soldurduğunu tespit ettik.

  • Sıcaklık

Fön çekmek için olmasa bile, saçımızı kurutmak için mutlaka fön makinesine mutlaka başvuruyoruz ama sıcaklık hem saç renginin solmasına hem de saçın yıpranmasına neden olur. Bu yüzden saç yıkama suyunun çok sıcak olmamasına, ılık ya da soğuğa yakın suyla yıkamaya, duş sonrası çok sıcak havayla kurutmamaya ve eğer kurutacaksan da fön makinesini saçına çok yakın tutmamaya özen göstermelisin.

  • Isıl işlemler

Maşa ve düzleştirici günlük hayatımızda en çok başvurduğumuz şekillendirme yöntemleri ama saçınla bu kadar yakından temas eden ısının saçını hem kırdığını hem de rengine zarar verdiğini unutma. Bunu önlemek için ısıl işlemlerden olabildiğince kaçınmalı, uygulayacağın zamansa öncesinde mutlaka ısıya karşı koruyucu ürün kullanmalısın.

  • Saç Boyasının Kalitesi

Saç boyasının kalitesi de saç renginin canlılığı için önemlidir. Kalıcı ve kaliteli boyalar saçını yıpratmadığı için hem renginin daha canlı olmasını hem de daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Bunu kuaförüne danışarak ya da internette en çok beğenilen boyaları araştırarak tespit edebilirsin.

  • Kireçli Su

Saçını yıkadığın suyun kireçli olması hem saçının canlılığını yitirip renginin solmasına hem de yıpranmasına neden olur. 

  • Fazla Güneş Işığına Maruz Kalmak

Güneş ışınlarına sürekli olarak ve fazla miktarda maruz kalmakta, saç rengini etkiler ve zamanla solmasına neden olur. Açık renk saçların daha da açılmasına koyu renk saçların ise kızıllaşmasına neden olur.

  • Klor ve Tuzlu Su

Havuzdaki klor ve denizdeki tuz da saçı solduran faktörlerden. Bu yüzden gün sonunda mutlaka duş almalı ve saçını arındırmalısın.

  • Beslenme Düzeni 

Saç bakımına özen gösteriyor ve saçını yıpratan faktörlerden de uzak durmana rağmen saçında istediğin canlılığı ve parlaklığı yakalamıyorsan sebebi beslenme düzenin olabilir. Düzensiz beslenmek, yeteri kadar su içmemek, zararlı ürünler tüketmek, düzensiz uyku ve vitamin eksikliği de saçının sağlını etkileyen faktörlerdir.

 

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478