Saç Boyası Alerji Testi

Saç boyamak birçoğumuz için oldukça keyifli bir iştir. Hele ki saç rengimizden memnunsak, saçımızı yeni boyadığımız andaki o rengin yoğunluğu, ışıltısı ve parlaklığı bize kendimizi çok iyi hissettirir fakat birçoğumuzun bu konuda atladığı bir nokta var o da alerji testi. Saç boyası alerji testi saçını boyadıktan sonra sende alerjik reaksiyon meydana gelip gelmeyeceğini tespit etmene yarar. Mutlaka aramızda bu testi atlamayanlar vardır ama itiraf edelim genelde alerji testini yapmak zor ya da gereksiz gelir. O yüzden bu yazımızda senin için alerji testini ve önemini anlattık.

 Alerji testi nasıl yapılır:

  1. Boya kutusundan çıkan oksidan ve boya şişelerini aç, ikisinden de bir parça alıp karıştır ve şişelerin ağzını sıkıca kapat
  2. Pamuk yardımıyla az bir miktarı dirseğine uygula.
  3. Boyayı uyguladığın alan açık kalacak şekilde 45 dakika bekle ve ılık suyla durula.
  4. Hafifçe kurula ve 48 boyunca bu alana bir işlem yapmadan bekle.
  5. 48 saat sonra herhangi bir kızarıklık ya da yanma olup olmadığını kontrol et.

Kızarıklık, yanma gibi bir rahatsızlık görürsen, saçını boyama, kesinlikle o ürünü kullanma ve doktoruna danış. Ayrıca eğer 45 dakikalık bekleme süresi içinde kaşıntı gibi herhangi bir rahatsızlık hissedersen sürenin bitmesini beklemeden hemen yıka. Nasılsa hep aynı marka boyayı kullanıyorum ve bana dokunmuyor diye düşünme. Markasını hiç değiştirmediği ve alerji olmadığı halde sonradan alerji olan örnekler bile var.

Dipnot: Evde açıcı ve röfle işlemleri yapman tavsiye edilmez.

Alerjik Reaksiyonun Sonuçları Nedir?

Alerjik reaksiyon genelde saç boyasına alerjin varsa meydana geliyor ama bazen yıllardır saçını boyayan ve hiç bir problem yaşamayan kişilerde de yıllar sonra alerji olabiliyor. Alerjik reaksiyon yüzde, göz kapaklarında, kulak arkasında kızarıklık, şişlik, ödem gibi belirtilerle kendini gösterir. Ayrıca unutma ki eğer saç boyasına alerjik reaksiyon gösterirsen geçici dövmeye de alerjin olma ihtimali yüksektir.

Saç boyasına alerjik reaksiyon göstermiş örnekler:

Kızlar, daha önce hiç saç boyasına karşı alerjik reaksiyon gösterdiniz mi? Lütfen tecrübelerinizi bizimle paylaşın.

4 5 3 6 4 40
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478