Saçını İlk Kez Boyayanlar İçin İpuçları

Sıkıldın ve tarzında değişiklik yapmak istiyorsan, saç rengini değiştirmek, imajında değişiklik yapmanın en keyifli yolu. Unutma ki seçeceğin saç rengi seni tahmin ettiğinden fazla değiştirebilir. Peki sana hangi saç rengi uygun, kuaförde mi boyatacaksın kendin mi boyayacaksın, ne kadar sıklıkla boyanı tazelemen lazım gibi sorular aklını kurcalıyorsa doğru yerdesin.

  • Saç rengine karar vermek

Saçlarını boyamaya karar verdiysen yapman gereken ilk şey hangi rengin senin için doğru olduğu. Arkadaşında ya da izlediğin filmde beğendiğin saç rengi sende hiç de umduğun gibi durmayabilir. Saç rengini seçerken en önemli faktör ten rengindir. Ten rengin soğuk mu sıcak mı? Bunu belirlemenin bir yolu var, günlük hayatta takı tercih ederken sana altın rengi mi yoksa gümüş rengi takılar mı daha çok yakışıyor. Eğer gümüş rengi sana daha çok yakışıyorsa soğuk tonlu, altın rengi takılar daha çok yakışıyorsa sıcak tonlusun demektir. Soğuk tonlu isen beyaz tenli, sıcak tonlu isen buğday ya da esmer tenlisin demektir. Eğer beyaz tenli isen istediğin her saç rengini tercih edebilirsin. Sadece beyaz tenin ile soluk durmamak için saçını makyajla tamamlaman gerektiğini unutma.

  • Eğer kararsızsan daha açık olan tonu tercih et

Saçlarını boyayacaksın ama bir kaç renk arasında kararsız kaldın o zaman açık olan tercih etmelisin çünkü açık tonlar renk geçişi en kolay tonlardır. Açık sarı bir saçın üstüne istediğin hemen her rengi bir ya da iki boyamayla yakalayabilirsin ama koyu renk saçı değiştirmek istediğinde önce açıcı ya da başka boya silici kimyasal maddeler ile saçından o rengi akıtmak sonra üstüne istediğin rengi boyamak gerekir. Bu da saçını ister istemez yıpratır.

  • Doğal saçta renk elde etmek daha kolaydır

Uzun zamandır saçını siyah ya da koyu kahve gibi koyu tonlara boyatıyorsan açık renge geçmen zorludur çünkü koyu renk boyaya boyaya saçının pigmentlerine işlemiştir, önce boyayı akıtmak sonra açıcı kullanmak sonra istediğin renk boyanarak istediğin rengi elde edebilirsin ama bu süreçte saçını yıpratırsın; fakat eğer saçını boyamıyorsan da saçın doğal rengi siyahsa işin o kadar da zor değildir çünkü doğal saç renginin açılmasıda, başka renge geçilmeside oldukça kolaydır. Eğer saçın için doğal renginden çok uzak bir renk düşünüyorsan o zaman kendini profesyonellere teslim etmelisin, mesela saçın siyah ama sen platin sarı istiyorsan bunun için açıcı kullanılması gerek ve açıcının saçını yıpratmaması için nasıl kullanılacağı çok önemlidir. Eğer kendin saçıcına açıcı uygular ve süresini ayarlayamayıp fazla bekletirsen, saçının kurumasına, yıpranmasına hatta yanmasına bile sebep olabilirsin. Eğer saç rengine çok da uzak olmayan bir renk düşünüyorsan saçını kendin boyayabilir ve bir ya da bir kaç seferde istediğin rengi tutturabilirsin. Eğer kendin boyayacaksan, boya seçerken şunu unutma ki saçlarının zemin rengi koyu ise boya kutusu üstünde beğendiğin renkten bir kaç ton açığını almalısın ki o renk koyu saçın üstünde ancak senin istediğin renge ulaşsın.

  • Saçının boyanı ne kadar zamanda tazelemelisin

Saçının boyasını ne kadar aralıklarla tazeleyeceğin seçtiğin renge bağlıdır. Seçtiğin renk çok çabuk akan ya da doğal saçından çok uzak bir renkse boyanı sık tazelemen gerekir mesela saçın siyah fakat sen platin kullanıyorsun aslında sarı çok akan bir renk değildir ama siyah renk diplerin sarı saçlarında gözü çok tırmalayacağı için 3-4 haftalık periyodlarla dip boyanı yapman gerekir. Bununla birlikte kızıl ya da bakır gibi çok akan renkler kullanıyorsan, dip boyan çok göze batmasa bile, renk canlılığını yitireceği için yine 3-4 haftalık periyodlarla saçına önce dip boyası sonra bekleme süresinin bitmesine bir kaç dakika kala saçının tümüne boyayı sürerek komple boya yapman gerekir.

  • Saç bakım rutinin değiştirmen gerekir

Saçlarını boyadıktan sonra saç bakım rutinini de değiştirmen gerekir eğer eskiden saçlarını elektriklenmesini önleyen ürünler tercih ediyorsan saçını boyadıktan sonra boyalı saçlar için olan, saçlarını besleyecek, nemlendirecek, saç renginin uzun süre canlı kalmasını sağlayacak şampuan, saç kremi, sprey ve maskeleri tercih etmelisin.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478