Saç Nasıl Yıkanmalı?

Saçımızı boyamanın, şekillendirmenin ve bakım yapmanın doğruları ve yanlışları olduğu gibi saç yıkamanın da var. Çok sık yaptığımız günlük ve basit bir eylem gibi görünse de saçını nasıl yıkadığın saç sağlığın ve parlaklığın için önemlidir. Saçını yıkarken suyun sıcaklığı, kullandığın ürünlerin içeriği, ürünleri hangi miktarda kullandığın, nasıl uyguladığın ve ekstra olarak saçını ne sıklıkta yıkadığın önemli faktörlerdir. Saçları yanlış şekilde yıkamak saçın yıpranmasına, kurumasına, canlılığını kaybetmesine dolayısıyla matlaşmasına sebep olur. 

Suyun Sıcaklığı

Saçını yıkarken ilk dikkat etmen gereken şey suyun sıcaklığıdır. Kaynar ya da çok sıcak su saçların için oldukça zararlıdır çünkü sıcaklık saçı kurutur. Bu yüzden saç yıkama suyunun olabildiğince soğuğa yakın ya da  en azından ılık olması gerekir. 

Ürünlerin İçeriği

Saçını yıkarken kullanacağın ürünler hem saç tipine uygun hem de temiz içeriğe sahip olmalı. Saçların yağlıysa, onu fazla yağdan arındıracak ve tekrar yağlanmayı olabildiğince önleyecek, saçların kepekliyse, kepek oluşumunun önüne geçecek, saçların boyalıysa, renk koruyucu ve canlandırıcı özellikte olan şampuan-saç kremi tercih etmelisin. Bunun yanında ürünlerinin silikon, boya ve paraben içermeyen temiz içerikli olmasına özen göstermelisin.

Ürünlerin Miktarı

Saçını yıkarken şampuanı fazla uygulamak gereksizdir çünkü hem saçını daha temiz yapmaz hem de  ürününün daha çabuk bitmesine neden olur. Doğru olan ölçü için bir kaç kıstas var. Avucunun 1/4’üne denk gelecek miktarda şampuan, ceviz büyüklüğünde şampuan ya da 2 fındık büyüklüğünde şampuan tavsiye edilendir. Uzmanlar ise doğru şampuan miktarının 10 kuruşluk bozuk para kadar olduğunu söylüyor. 

Şampuanın Uygulanması

Saçını yıkarken şampuan ve saç kremini nasıl uygulayacağında önemlidir. Şampuanı uygularken saç uçlarına değil saç diplerine yoğunlaşmalısın çünkü hem saçlar dipten uca beslenir hem de kepek, yağ ve kir saç dibinde birikir. Saç köklerinin temiz ve sağlıklı olması, sağlıklı saçların habercisidir. O yüzden yeterli miktarda şampuanı saç diplerine hafif ve dairesel hareketlerle uygulamalı ve şampuanın saç dibinden ucuna doğru akmasına izin vermelisin. Bu aynı zamanda saç köklerinin beslenmesini, kirden arınarak hava almasını, kan dolaşımının artmasını ve saç köklerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu uygulama için 20 saniye yeterlidir. Saçını yıkarken sert hareketlerle davranmak, saç diplerinin çekilmesine ve saçlarının zarar görmesine neden olur.

Saç Kremi

Saçını yıkarken, saç kremi kullanmayı ihmal etmemelisin. Her duşta şampuan sonrası mutlaka saç kremi uygulamalısın çünkü şampuan saçı temizlerken saç kremi saçlarını kırmadan rahatça taramana ve nemlendirmene yarar. Saç kremininin miktarı şampuanla aynı ölçüdedir ama uygulama şekli farklılık gösterir. Saç kremini uygularken şampuanın tam tersi şekilde hareket etmelisin. Ürünü boydan uçlara doğru uygulamalısın. Eğer saç diplerine uygularsan saçının ağırlaşmasına ve yağlanmasına neden olabilirsin. Saç kremini saçında ortalama 5 dakika bekletmen yeterlidir. 

Durulamak

Şampuanı ya da saç kremini uyguladıktan sonra saçını yeterince durulamak da önemlidir. Şampuanı yeterince durulamamak, saç kreminin etki etmemesine, saç kremini yeterince durulamamak saçlarının yağlanmasına ve ağırlaşmasına neden olur. Bu yüzden saçlarını yıkarken bol su ile arındırmaya dikkat etmelisin.

Bonus: Saçlarını hangi sıklıkta yıkadığında saç sağlığın için çok önemlidir. Bu konudan detaylıca bahsettiğimiz ‘Saçlarını Hangi Sıklıkta Yıkamalısın?’ başlığımızı ziyaret edebilirsin.

Bonus: Saçların kuruysa nasıl yıkaman, nasıl kurutman ve hangi ürünleri kullanman gerektiğini öğrenmek istiyorsan ‘Kuru Saçın Nedenleri Nelerdir?’ başlığımızı ziyaret edebilirsin.

Kızlar, saç yıkamayla ilgili tecrübe ve fikirleriniz için yorumlarda buluşalım.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478