Saçı Sıkı Toplamak Zararlı mıdır?

Saçımızı sıkı toplamak ilgili zararlı mıdır, dökülmeye sebep olur mu, baş ağrısına yol açar mı gibi sorular kulağımıza hep çalınmıştır. Peki gerçeklik payı var nedir? Saçımızı sürekli sıkı toplamanın gerçekten zararları var mıdır? Evet saçı sürekli olarak sıkı toplamak gerçekten zararlıdır. Bu zararların ne olduğunu senin için araştırdık.

Saç Dökülmesi

Saçı sürekli olarak sıkı toplamak, saç derisinin gerilmesine ve dolayısıyla strese girmesine neden olur. Bu da zamanla saç dökülmesine yol açar. Bu sadece dökülme şeklinde değil de tokayla sıktığın bölgede  kırılma şeklinde de kendini gösterebilir. Bununla birlikte saçını sürekli geriye doğru sıkı şekilde topladığında, çekilen yerler olan şakaklar ve alın bölgesindeki saçlar dökülmeye ya da kopmaya başlar. Böylece şakaklar ve alın açılır, saçların sanki daha geriden başlıyormuş gibi görünür.

D Vitamini

Saçını sürekli toplu tuttuğunda, saç kökleri yeterli ve eşit miktarda güneş ışığını alamadığı için zamanla saçtaki D vitaminin azalmasına neden olur. D vitamini azlığı da saçının cansız görünmesine, yer yer dökülmeler ya da kopmalar olmasına neden olabilir.

Havasızlık

Saçının sürekli sıkı toplanması, saç derisinin oksijensiz kalmasına ve saç köklerinin tıkanmasına sebep olur. Bunlar da zamanla saç köklerinin zayıflamasına ve dolayısıyla saç dökülmesine yol açar. Üstelik havasızlık, saç derisinin de kuru ve nemsiz kalmasına ve kepek meydana gelmesine neden olur.

Saç Uzama Hızı

Saçı sıkı toplamak süreklilik haline geldiğinde, kırılma, dökülme, yıpranma, kuruluk, kepek gibi problemlerin bazılarına ya da hepsine yol açtığı için saç uzaman çok yavaşlar.

Sağlık Problemleri

 

Sıkı toplanan saç, kan akış hızını bozarak, baş ağrısı ya da tansiyon gibi rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir ve eğer varsa migreni tetikleyebilir. Saçında zaten dökülme problemi varsa sıkı topladığında bu dökülmeyi daha da tetikler.

Saç Derisi 

Saçı sıkı toplamak, sadece saçı değil saç derisini de olumsuz etkiler. Saç derisinin çekilerek strese girmesi, havasız kalması, D vitamini eksikliği gibi nedenler kaşınma, deri döküntüsü, egzama, kepek gibi problemlere neden olabilir.

Saç Sağlığı

 

Saçı sürekli toplu tuttuğunda, vitaminler saç uçlarına kadar gidemediğinden saç kökten uca beslenemez. Dolayısıyla özellikle saç uçlarında olmakla birlikte  saçta kuruluk ve kırılma gibi sorunlar baş gösterebilir.

Bonus: Bahsettiğimiz bu duruma tıpta Traction Alopecia denir. Germeye ya da çekmeye bağlı olarak saç dökülmeleri için kullanılan genel bir ifadedir. 

Not: Saçı sıkı toplamanın saç ve saç derisi problemlerine yol açması, saçını sürekli sık topluyorsan meydana gelir. Aksi takdirde sıkı şekilde atkuyruğu topuz ya da örgü hepimizin kullandığı modeller.

Bonus: Gece saç açık uyumaya özen göstermelisin.

Kızlar, saçı sıkı toplamanın zararları ile ilgili tecrübeleriniz için yorumlarda buluşalım.

 

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478