Kıvırcık Saç Bakımı

Kıvırcık saçların bakımı da, yıkaması da, şekillendirmesi de zahmetlidir. Kabarır, uçuşur, elektriklenir yani asidir. Peki kıvırcık saçını nasıl yıkamalısın, nasıl taramalısın, nasıl bir bakım yapmalısın? Saçlarını yatıştırabilmen için ihtiyacın olan her şey burada.

Kıvırcık saçlar genelde kuru yapıdadır o yüzden ilk adım saçın için doğru şampuan-krem ikilisini kullanmaktır. Şampuanın kıvırcık saçlar için ve saçları nemlendiren yapıda olmalı. Şampuanı yumuşak hareketler ile diplerine masaj yaparak uygula ve bol su ile durula ardından yoğun nemlendirici özellikte saç kremini saçın boy ve uçlarına uygula. Duştan sonra ya da istersen duşta saçından kremi akıtmadan önce kalın dişli tarakla saçlarını tara eğer çok sık dalgalı kıvırcık saçların var ise saçlarını kuruduktan sonra taramaman gerekir.

Duştan sonra istersen saça hem bakım yapan hem saçı açıp taramayı kolaylaştıran hem de durulama gerektirmeyen saç bakım ürünlerinden kullanabilirsin, böylece hem saçın duşta yeteri kadar açılmamışsa bile rahatlıkla tararsın hem de gün boyu saçına bakım yaparsın. Saçın parlaması için ise saç tipine uygun serumu saçın boy ve uçlarına uygulayabilirsin. Saçın kıvırcık olsa da olmasa da saçın kurumaması için, mümkün olduğunca soğuğa yakın su ile yıkamaya ve olabildiğince soğuk hava ile kurutmaya özen göstermelisin. Sıcak havayla kurutacaksan da fön makinesini saçına yakın tutmamalısın.

Kıvırcık saçlı isen çok sık saç düzleştirici kullanmaktan kaçınmalısın. Saç düzleştirici hem saçı kurutur hem de zamanla saç yapısında değişiklik oluşmasına yol açar. Buklelerin zamanla bozularak düz ile kıvırcık arası şekilsiz bir hal alır.

Tavsiyemiz saçların eğer uzun ise sağlıklı olan gece yatarken saçlarını oldukça tepeden ve gevşek şekilde topuz yapman. Bu şekilde saçlarının hem kabarmasını hem de zarar görmesini önlersin.

Kızlar, siz kıvırcık saçlarınıza nasıl bakım yapıyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478