Curly Girl Method

Kıvırcık saçları olanlar bilir ki kıvırcık saçlara sahip olmak ayrıcalık olduğu kadar da zordur çünkü kabarır, elektriklenir ve ne kadar iyi şekillendirirsen şekillendir uyuyup uyandığında formunu kaybetmiş olur. Saçların eğer bir de yıpranmışsa ne düz ne kıvırcık buklelerini kaybetmiş ve kabarık saçlara sahip olursun. İşte Curly Girl Methodun amacı hem saça sağlığını geri kazandırmak hem bukleleri belirginleştirmek hem de daha kolay şekil almasını sağlamak. Bu dünyaca ünlü metot, uygulayıp memnun kalanlardan sonra giderek daha da yaygınlaşmaya başladı. 

Siempre que veía películas donde las chicas con chinos se ponían para dormir como una mascada, siempre me preguntaba el porque lo hacían, ahora entiendo todo y es para que tu cabello rizado luzca sin frizz al día siguiente, así que tienes que ser disciplinada si quieres que tus rizos se vean increíbles y seguir esta rutina

Öncelikle şunu bilmelisin ki bu metot bir kere uygulayıp bütün sorunlarından kurtulacağın bir yöntem değil. Bu metodu yaşam tarzı haline getirmelisin. Saç yıkama ve saç bakım rutinini, kullandığın şampuan ve saç kremlerini, saç şekillendirici ürünlerini ve saçını kurutma şeklini bile tamamen değiştirmelisin. Bunların hepsi hem saçının sağlığını geri kazandırmaya hem de buklelerini belirginleştirmeye yönelik olmalı. Bu teknik ilk bakışta zor ve karmaşık gibi görünebilir ama rutinini yaşam tarzı haline getirdiğinde senin için her şey çok kolay olacak.

Şimdi bu metotu nasıl uygulaman gerektiğine bakalım:

  • Öncelikle saçını çok sık yıkamaktan kaçınmalısın. Önerilen haftada 2 kez yıkamak. Neden çok yıkamaman gerektiğine gelirsek, saç derinin ürettiği doğal yağlar var ve saçının bu yağlara da ihtiyacı var. Eğer saçını çok sık yıkarsan, bu yağlardan mahrum kalmasına ve kurumasına neden olursun.
  • Bu metotta ısıyı hayatından çıkarman çok önemli. O yüzden duş alırken ılık ya da soğuğa yakın suyla saçlarını yıkamaya özen göstermelisin.
  • Saçını yıkarken kullanacağın şampuan ve saç kremi de çok önemli. Formülünde paraben, alkol ve sülfat olmayan ve kıvırcık saçlara özel ürünleri tercih etmelisin. Bununla birlikte unutmamalısın ki, şampuan saç derisi, saç kremi ise saçın boy ve uçları içindir. O yüzden şampuanı diplerine masaj yaparak, saç kremini ise boy ve uçlara yedirerek uygulamalısın.

15 Curly Hair Transformations You Have to See to Believe | NaturallyCurly.com

  • Duşta saç kremi uyguladığında, saçından arındırmadan önce, saç tipine uygun geniş dişli bir tarakla ya da parmaklarınla saçlarını tararsan, saçların hiç kırılmadan, yumuşak bir şekilde açılmış olur. Bu arada ince ve sık dişli tarakların senin saç tipine uygun olmadığını ve yıpratacağını unutma.
  • Kıvırcık saçlar diğerlerine göre daha kuru olduğu ya da kuru olmaya meyilli olduğu için bu metot nemi saçta tutmayı da amaçlıyor. Bunun için de saçlarını yıkadıktan sonra kurulamak için nemi emen klasik havlular yerine pamuklu eski bir tişörtünü ya da mikrofiber havluları tercih etmelisin.
  • Saçının fazla suyunu aldıktan sonra sıra geldi kurutmaya. Saçını ısıdan korumaya özen göstermeye kuruturken de devam etmelisin. Fön makinesinin vigo başlığıyla ve olabildiğinde soğuk havayla kurutmalısın. Eğer sıcak hava ile kurutacaksan da saçını yıpratmaması için fön makinesini saçına çok yaklaştırmamaya dikkat etmelisin.

  • Saçını doğru şekilde yıkayıp kuruttuktan sonra sıra geldi şekillendirmeye. Saçını maşa yaparak ya da düzleştirerek şekillendirmek yerine, formülünde zararlı maddeler bulunmayan, bukle belirginleştirici özelliği olan ve elektriklenmeyi önleyici özellikte saç şekillendiricileri uygulayarak şekillendirmelisin.
  • Kıvırcık saçlılar bilir ki saçını en doğru şekilde yıkayıp, kurutup, şekillendirsen bile ertesi gün kalktığında kabarmış, dağılmış ve elektriklenmiş saçlarla karşılarsın. Curly Girl Methotta bunun da çözümü var. Boş bir sprey şişesi alıp, içine klor ve zararlı maddelerin olabildiğince az olması için içme suyu ve biraz da lavanta koyarak saçın için su hazırlamalısın. Saçlarını yumuşak bir şekilde açıp düzelttikten sonra hazırladığın suyu saçına sıkarak şekillendirmelisin.

Bonus: Saçın için hazırlayacağın suyun içine lavanta yerine duşta kullandığın klasik saç kremi de koyabilirsin.

Bonus: Saçını kurutmadan önce durulamaya gerek olmayan saç kremi uygulayabilirsin.

Bonus: Haftada bir saç bakım maskesi yapmalı ve doğal yağlarla bakım yapmayı ihmal etmemelisin.

Bonus: Saçın elektriklenmesini ve kırılmasını önlemek için yastık kılıfının saten ya da ipek olmasına özen göstermelisin.

Bonus: Saçının karışmasını ve elektriklenmesini önlemek için gece yatarken saçlarını çok hafifçe tepeden tutturup sabah uyandığında açabilirsin.

1 3 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478