Tarçın Bakır Saç Rengi

Hepimizin imajımızda değişiklik yapmak istediği zamanlar vardır. Bunun için illa moralimizin bozuk olması ya da sevgilimizden ayrılmamız gerekmez. Eğer sende kendinde değişiklik istiyor ve seni daha canlı, iddalı ve enerjik gösterecek bir renk arıyorsan tarçın bakır tam sana göre. Tarçın bakır rengi, turuncu bakır veya irlanda bakırı olarak da adlandırılan, bakırın en iddialı ve en canlı tonudur. Son yıllarda özellikle Elçin Sangu, Meryem Üzerli gibi ünlülerle birlikte başlayan bakır saç akımı  giderek yayılıyor. Tarçın bakır saç rengi hakkında her şey burada.

Tarçın Bakır Saç Rengi Kimlere Yakışır?

Tarçın bakır, bakırın en açık ve canlı hali olduğu için açık tenli kadınlara  yakışır. Özellikle hem beyaz tenli hem de çilli isen tarçın bakır sende kendi saç renginmiş kadar doğal durur. Ayrıca ela ve yeşil göz rengi de bakır ile kontrast oluşturarak çok daha fazla ön plana çıkar. Eğer saçlarının mat ve soluk görünümünden rahatsızsan ya da yüzünü daha aydınlık gösterecek bişiler arıyorsan bu rengi tercih edebilirsin.

Bakır saçı kullanman için illa açık tenli olmana gerek yok. Tarçın bakır açık tenlilerde daha güzel durabilir ama kahve bakır gibi buğday tenlilere yakışacak bakır tonları da var. Ten rengin ne kadar koyuysa o kadar kahve ne kadar açıksa o kadar turuncu katarak, senin ten rengine uygun kahve bakırı yakalayabilirsin. Çok esmer tenli olmadığın müddetçe bakır renklerinden sana yakışacak bir ton mutlaka bulabilirsin.

Saçını Kendin Tarçın Bakıra Nasıl Boyarsın?

Woman in Black and White Floral Long Sleeve Blouse and Red Skirt Wearing Sunglasses

Tarçın bakır saç rengi bakır-kızıl renkleri arasında ki en açık ve canlı ton, tıpkı sarı saçların platini gibi düşünebilirsin. Nasıl ki koyu saçtan platine açıcı olmadan geçmek mümkün değilse tarçın bakırda da aynı şey geçerli. Saçın sarı gibi açık renkse istediğin rengi elde etmen kolay olur, değilse açıcı uygulanması gerekir. Hele ki saçın doğal değil boyalı ve koyuysa açmak daha zordur. Biliyorsun ki açıcı kimyasal bir maddedir o yüzden uygularken çok dikkat edilmesi gerekir yoksa yıpranma bir kenara saçın yanabilir ve kopabilir. Açıcı ile saçı hazır hale getirdikten sonra tarçın bakır boyayarak istediğin rengi elde edebilirsin.

Boya Marka Alternatifleri

Schwarzkopf Pure Color 7.7 Tarçınlı Kek

Satın Almak İçin: 


Palette Deluxe 7-77 Yoğun Parlak Bakır

Satın Almak İçin:    


Palette Kalıcı Doğal Renkler 8-77 Tarçın Bakır

Satın Almak İçin:         


L’Oreal Paris Excellence Intense 7.43 Tarçın Bakır

Satın Almak İçin:      


L’Oreal Paris Excellence Creme 7.43 Sultan Bakırı

Satın Almak İçin:      


Schwarzkopf Colour Specialist 7.7 Sıcak Bakır

 Satın Almak İçin:


Palette Göz Alıcı Renkler 7-77 Yoğun Bakır

Satın Almak İçin:    


Sea Color 8.45 Tarçın Bakır

Satın Almak İçin:  


Maxx Deluxe Natural Beauty  8.45 Tarçın Bakır

Satın Almak İçin:  


Maxx Deluxe Golden Beauty 8.45

Satın Almak İçin:     


Nevaton 8.44 Tarçın Bakır

Satın Almak İçin:    


NevaColor Natural Colors 8.44 Tarçın Bakır

Satın Almak İçin:    

Bakır saç rengi bakımı için Bakır Saç Bakımı, en doğru makyaj için de Bakır Saç İçin En Doğru Makyaj Tonları başlıklarımızı inceleyebilirsin.

Saç Bakımın Nasıl Olmalı?

Saç bakımının ilk adımı doğru şampuan ve saç kremi ikilisidir. Peki sen hangi içeriğe sahip şampuan ve saç kremi kullanmalısın? Eğer saçını tarçın bakıra döndürmek için açıcı kullanıldıysa, minimum düzeyde de olsa yıpranma meydana gelir. Bu durumda şampuan-saç kremini, zayıf ve yıpranmış saçlara özel, onarıcı ve güçlendirici özellikte seçebilirsin. Bununla birlikte tarçın bakır çok akan bir renk olduğu için bir aya kalmadan saçının ilk boyandığı zaman ki parlaklığı kaybolur. Bunun için şampuan ve saç kremini boyalı saçlar için üretilen renk koruyucu ve canlandırıcı özellikte de seçebilirsin. Buna saç renginin ne kadar aktığına ya da ne kadar yıprandığına göre karar vermelisin.

Sıcaklık saçı kuruttuğu için hem duştaki suyunu olabildiğince soğuk en azından ılık hem de saç kurutma havanı olabildiğince soğuk tutmalısın. Eğer sıcak havayla kurutacaksan da fön makinesini saçına yakın tutmamalısın. Duştan sonra durulama gerektirmeyen saç bakım serumlarını tercih etmeli ve saçın nem ihtiyacını karşılamak için hafta bir ya da iki defa bakım maskesi kullanmalısın. Saçının yıpranmaması için ısıl işlemlerden olabildiğince uzak durmalı, ısıya maruz kalacaksa da işlem öncesinde saçına  ısıya karşı koruyucu ürünler kullanmaya özen göstermelisin.

Nasıl Makyaj Yapmalısın?

Tarçın bakır çok canlı ve enerjik bir renk olduğundan rüküş görünmemek için makyaj tonlamalarına dikkat etmelisin. Fondötenini çok koyu olmayan, cilt renginle bütünleşecek tonda ve yağlı mı, kuru mu faktörlerine dikkat ederek cilt tipine uygun özellikte seçmelisin. Göz makyajında saçını tamamlayacak nude, bakır, toprak tonlarını ya saçınla kontrast oluşturacak yeşil, mavi tonlarını tercih edebilirsin. Yapmaman gereken şey yoğun ve koyu göz makyajıdır. Allığın ise makyajına göre kırmızı ya toprak tonlarında olabilir. Tarçın bakır saç renginde kaşının rengi de önemli. Eğer kaşların çok koyuysa boyayabilir ya da kaş farı, kaş kalemi gibi kozmetik ürünlerini kullanabilirsin. Ruj sürerken ise yine makyajının bütüne ve yakalamak istediğin havaya göre kırmızı ya da toprak tonlarını tercih edebilirsin.

Bakır saçına nasıl makyaj yapman gerektiğini detaylı öğrenmek için Bakır Saç İçin En Güzel Makyaj Tonları başlığımızı inceleyebilirsin.

Kızlar, tarçın bakır saç rengi tecrübeleriniz için yorumlarda buluşalım.

4 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478