Bakır Saç Rengi İçin Buraya

Bakır saç rengi Hürrem Sultan ile başlayan ve Elçin Sangu ile devam eden, son zamanların en çok tercih edilen, en enerjik ve en iddialı renklerinden biri. Parlak ve capcanlı duruşu seni çok daha havalı gösteriyor. Sen de saçlarında çarpıcı bir değişiklik istiyor ve bakır rengini düşünüyorsan doğru yerdesin!

Öncelikle saçının zemin rengi  ve doğal olup olmadığı çok önemli. Eğer saçının zemin rengi gri, beyaz, sarı gibi açık bir renk ise bakır rengine kolaylıkla geçiş yapabilirsin. Bu durumlarda hiç açıcı kullanmadan bir ya da iki boyamada istediğin bakır tonunu elde edebilirsin çünkü açık rengin üstüne hemen her renk kolaylıkla tutar ama eğer zemin rengin siyah ya da koyu kahve gibi koyu bir renk ise istediğin bakır tonunu elde etmek için açıcı kullanılması gerekir çünkü koyu saçın üstüne boyanan açık renk kolay kolay tutmaz ve belli olmaz. Saçın koyu ama doğalsa açmak biraz daha kolayken, koyu renge boyanmışsa açmak daha zordur.

Eğer saçını kuaförde boyatacaksan işin daha kolay çünkü kuaför hem açıcıyı nasıl uygulanması gerektiği hem istediğin bakır tonunun tutması için hangi boyanın kullanılması gerektiği hem de saçın hangi işlemlerden geçmesi gerektiği konusunda uzman ama saçını kendin açıp boyayacaksan çok dikkatli olmalısın çünkü saçı açmak riskli bir işlemdir. Açıcı, kimyasal bir maddedir ve miktarını ya da saçta bekleme süresini iyi ayarlayamazsan saçının yıpranmasına hatta yanmasına neden olabilirsin. Bakır renge boyarken de çok özenli olmalısın. Bakır canlı ve iddialı bir renk olduğu için saçının bazı kısımlarını diğerlerineden çok önce boyamak, boyayı saçta fazla bekletmek ya da boya miktarını iyi ayarlayamamak saçının bakırdan ziyade bir kaç renk olmasına neden olabilir.

Önerilen ise eğer açıcının saçına zarar vermesinden korkuyorsan ve kullanıp kullanmamak konusunda kararsızsan, ilk açtırma ve boyama işlemini kuaförde yaptırmandır. Bu saçının sağlığı için en iyisidir. İlk açma işleminden ve renk oturduktan sonra istersen boyama işlemlerini kendin yapabilirsin. Burada dikkat edilmesi gereken ve çok sık başvurulan başka bir uygulama ise boyaların karıştırılması. Bazen istenilen saç rengini tam olarak elde etmek için tek boya kullanmak yerine, iki farklı boyayı karıştırmak denenebiliyor ama bu durumda eğer boya ve oksidan miktarı doğru ayarlanmazsa hem istenilen renk elde edilemez hem de işlem saça zarar verir o yüzden böyle bir karışım yapacaksan son derece dikkatli olmalısın.

İstediğin bakır rengini elde ettikten sonra ilk hafta ısıl işlem yapmaman, ileride yapacağın zaman ise öncesinde mutlaka ısıya karşı koruyucu ürünler kullanman önemlidir. Saçını olabildiğinde soğuk suyla yıkamaya ve soğuk hava ile kurutmaya özen göstermelisin çünkü sıcak saçı kurutur. Ayrıca saçının sağlığı ve parlaklığını koruması için boyalı saçlar için olan renk canlandırıcı ve koruyucu özelliği olan şampuan ve saç kremi kullanmalı, duştan sonra durulanma gerektirmeyen bakım ürünlerini tercih etmeli ve saçının ihtiyacı olan nemi alması için haftada bir ya da iki defa bakım maskesi yapmalısın

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478