Siyah Saç Klasiği

Saçlarında değişiklik istiyor ve trend olduğu müddetçe kullanacağın popüler stiller yerine kalıcı bir değişiklik yapmak istiyorsan neden klasik bir seçim yapmıyorsun? Mesela siyah! Bütün ten renklerine uygun, seni çok daha genç ve cildini çok daha canlı gösterecek ve her mevsim kullanabileceğin siyah saçlar asilliğiyle tam sana göre!

Siyah Saç En Çok Kimlere Yakışır?

Siyah saçı hangi ten rengine sahip olursan ol rahatlıkla kullanabilirsin. Burada önemli olan şey doğru tonu bulmak. Açık tenliler siyahın en yoğun halini, açık ve buğday tenliler ise koyu kahve gibi çok yoğun olmayan siyah tonlarını tercih etmeli. Açık tenlilere yoğun siyah saç tavsiye edilmesinin sebebi siyah ve beyaz kontrast oluşturduğu için siyah saç beyaz tende patlar! Dita Von Teese ve Monica Belluci siyah saç ve beyaz ten uyumunun en güzel temsilcilerinden.

Siyah saçın özellikle siyah ya da koyu tonlarda göz makyajı ve canlı tonlarda (özellikle kırmızı) dudak makyajı ile kombinlendiğinde nefis bir görüntü elde edersin. Her ne kadar koyu saç canlı tonlara göre daha az makyaj gerektirse de siyah saç ten, rengin ne kadar açıksa o kadar makyaj gerektirir. 

Koyu Siyah

Koyu siyah, içinde kahve ya da başka rengin yansımalarının olmadığı siyahın en yoğun halidir. Her tene yakıştığı gibi beyaz tende diğerlerine nazaran daha hoş durur. En güzel temsilcilerinden biri de yeşilçamın sultanı Türkan Şoray’dır. 

Mavi Siyah

Mavi siyah saç rengi, gece mavisi diye de bilinir. Yoğun siyahın  altından mavinin yansıdığı saç rengidir. Mavi siyah, içindeki mavi yansımalarından dolayı açık ve buğday tenlilere daha çok yakışır. Esmer tenliler ise eğer bu rengi kullanmak istiyorlarsa tamamen boyatmak yerine siyah saçın boy ve uçlarına mavi serpiştirerek kullanmayı tercih etmeliler çünkü bu renk koyu teni boğar.

Koyu Kahve

çekici; cazip, Çiçekler, dikey atış içeren Ücretsiz stok fotoğraf

Eğer esmer tenli isen ya da koyu renk saç kullanmak istiyor ama saçını simsiyah yapmaya cesaret edemiyorsan siyaha dönük koyu kahveyi tercih edebilirsin. Kahverenginin en koyu tonu hem her ten rengine uygun hem siyah kadar yoğun değildir. Koyu saçla yakalamak istediğin havayı bu tonla da elde edebilirsin.

Nasıl Boyarsın?

gözler kapalı, gülümsemek, kafadan vurmak içeren Ücretsiz stok fotoğraf

Saçını siyaha boyamak zorlu bir süreç değildir çünkü saçın hangi renk olursa olsun siyaha boyadığında o renk kapanır. Koyu renkleri yakalamak, açık ve canlı renklere göre her zaman daha kolaydır. Sadece saçın kızıl boyalı ya da kınalı ise iş değişir çünkü bunlar saçtan kolay akmaz ve kapanmaz. Kızıl ve kınadan dönmenin yolu saçı açmak ya da uzadıkça kesmektir. Her ne kadar boyadığında saçın siyahı yakalamış gibi görünse de zamanla kızıl rengin yansıması kendini hissettirir.

Boya Marka Alternatifleri

Garnier Çarpıcı Renkler 1.0 Ekstra Yoğun Siyah

Satın Almak İçin:    


Garnier  Color Naturals 1 Siyah

 

Satın Almak İçin:      


Palette Göz Alıcı Renkler 1-0 Siyah

Satın Almak İçin:      


Koleston Naturals 2/0 Siyah

Satın Almak İçin:  


Palette Kalıcı Doğal Renkler 1-0 Siyah

Satın Almak İçin:    


Palette Deluxe 1-0 Siyah

Satın Almak İçin:    


Koleston 2/0 Siyah

Satın Almak İçin:    


Schwarzkopf Colour Specialist 1.0 Derin Siyah

Satın Almak İçin:   


Loreal Excellence Creme 1.01 Derin Siyah

Satın Almak İçin:  


Loreal Excellence Creme 1.1 Gece Siyahı

Satın Almak İçin:   


Loreal Excellence Creme 2 Siyah

Satın Almak İçin: 


Makyajın Nasıl Olmalı?

aşındırmak, aşınmak, bayan içeren Ücretsiz stok fotoğraf

  • Fondöten seçerken saç renginden çok cilt rengin ve cilt tipin önemlidir. Cildinle bütünleşecek renkte ve cilt tipine uygun yapıda olan fondöteni tercih etmelisin. Cildin kuruysa fondötenin su bazlı, yağlıysa mat yapıda olmalı. Saçların koyu olduğu için cildini aydınlatmak senin için doğru tercih olur.
  • Göz makyajını yaparken, saçların koyu olduğu için canlı renkleri tercih edebilirsin. Göz makyajında amaç göz rengini ortaya çıkarmak olduğu için kahverengi gözlü isen hemen hemen her rengi, renkli gözlü isen pastel renkleri tercih etmelisin. Günlük hayatta kuyruklu bir eyeliner, özel günlerde ise mürdüm, altın ve siyah renkleri tercih edebilirsin.
  • Allık teninle ve göz makyajınla uyumlu olmalı ama rujunla birbirini tamamlamalı. Makyajının geri kalanına ve ten rengine göre şeftali, bronz ya da pembe tonlarda allık kullanabilirsin.
  • Ruj seçerken ise kırmızı, mürdüm, fuşya, koyu pembe, bordo renkleri tenin açıkta olsa koyu da olsa yakışır. Koyu tenli isen parlak renkleri, açık tenli isen koyu renkleri tercih etmen tavsiye edilendir.

Siyah saçına uygun makyajın nasıl olması gerektiğinin detayları için Siyah Saç Makyajı başlığımızı inceleyebilirsin.

Siyah Saçının Bakımı

Baştan çıkarmak, cazibe, çekici; cazip, çekicilik içeren Ücretsiz stok fotoğraf

  • Saçını siyaha boyamadan önceki rengi çok canlı ise bir süre sonra eski rengin kendini göstermeye başlar çünkü siyah boya akar. Bunu önlemek ya da en azından geciktirmek için boyalı saçlara özel, renk koruyucu özelliği olan şampuan ve saç kremi tercih etmelisin.
  • Duş alırken suyun olabildiğince soğuk olmasına ve kuruturken de olabildiğince soğuk havayla kurutmaya özen göstermelisin çünkü sıcaklık saçı kurutur.
  • Saç bakım rutininde duştan sonra kullanılan ve durulama gerektirmeyen saç bakım ürünleri ve saç maskesi olmalı.
  • Saçının yıpranmaması için ısıl işlemlerden uzak durmalı, eğer ısıl işlem uygulayacaksan da öncesinde ısıya karşı koruyucu ürün uygulamalısın.

Siyah saçına nasıl bakım yapacağının detayları için Siyah Saç Bakımı başlığımızı inceleyebilirsin.

Kızlar, siyah saç tecrübeleriniz için yorumlarda buluşalım.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478