Siyah Saç İçin Makyaj

Saçlarında siyahı tercih edenlerdensen açık renklere göre daha şanlısın demektir çünkü her ne kadar saçlarını makyajla tamamlaman çok daha göz alıcı bir görüntü sağlasa da, koyu saçlar canlı renklere göre seni daha fresh gösterir ve daha hafif makyajla kullanılabilir. Bakalım siyah saçını hangi tonda makyajla tamamlamalısın.

Fondöten seçerken önemli saç rengin, cilt rengin ve cilt tipindir. Hepsini göz önünce bulundurarak seçim yapmalısın. Eğer yağlı cilt tipine sahipsen mat fondötenleri, kuru cilt tipine sahipsen ise su bazlı fondötenleri tercih etmelisin. Renk olarak ise cildinle bütünleşecek ve boyun bölgenle fark yaratmayacak renkte seçim yapmalısın. Ayrıca saçların koyu renk olduğu için bir aydınlatıcı ya da içinde ışıltıları olan bir fondöten ile cildine ışıltı katabilirsin. Böylece o koyuluğu kırmış ve yüzünü daha aydınlık göstermiş olursun. Pudra seçerken ise fondötenini tamamlayacak olanı tercih etmelisin.

Göz makyajını nasıl yapacağın noktasında ise hem cilt rengin hem göz rengin hem de de saç rengin önem kazanıyor. Eğer koyu tenli isen saçının, tenin ile bir araya gelip oluşturduğu koyuluğu kırmak için canlı ve parlak renkleri tercih edebilirsin. Eğer saçın siyah, tenin açık ise makyajının tamamının koyu tonlardan oluşması seni sert gösterir. O yüzden eğer göz makyajın çok koyu ise dudaklarında hafif tonlar seçmeli, dudakların çok iddialı olacaksa da göz makyajını daha sade yapmalısın. Koyu renklerde farlarla yapılan dumanlı göz makyajı ise siyah saçlı kadınlar tarafından en çok tercih edilen makyaj stilidir.

Göz makyajını yaparken amaç gözlerini ortaya çıkarmak olduğu için göz rengine göre kahverengi gözlü isen hemen hemen her rengi tercih edebilirken, mavi ya da yeşil gözlü isen pastel tonda yumuşak renkleri tercih edebilirsin. Rujunu seçerken ise kırmızı, mürdüm, fuşya, koyu pembe, bordo renkleri tenin açıkta koyu da olsa yakışır. Tavsiye edilen koyu tenli isen parlak renkleri, açık tenli isen koyu renkleri tercih etmendir. Rujunu gideceğin ortama uygun olarak mat ya da parlak ruj kullanabilirsin. 

açık, bronz, bronzlaşmış içeren Ücretsiz stok fotoğraf

Bunların hepsinin yanında makyajda önemli olan şey nereye dikkat çekmek istediğindir. Eğer dikkati gözlere çekmek istiyorsan göz makyajını ışıltılı farlar kullanabilir ya da koyu renklerle, yoğun dumanlı bir göz makyajı yapabilirsin. Böyle bir göz makyajı yaptığında dudaklarında daha soft tonlar tercih etmelisin. Eğer iddialı bir ruj süreceksen de göz makyajını sade yapmalısın.  Tabii bu bir kural değil, tavsiye edilen makyaj stilidir. İstersen hem göz hem ten hem de dudak makyajında iddialı renkleri tercih edebilirsin ama bu tarz bir makyajın özel günlere daha uygun olacağını da  unutmamalısın.

İnce, siyah, kuyruklu bir keyeliner ve kırmızı ruj siyah saçla en çok kullanılan ve çok yakışan kombindir. Bu makyaj stilinde kirpiklerini uzatan ve hacim veren siyah bir maskarayı yoğun olarak kullanmayı ihmal etme.

Siyah saçına nasıl bakım yapacağını öğrenmek için Siyah Saç Bakımı yazımızı inceleyebilirsin.

Kızlar, siz siyah saçınıza hangi tonlarda makyaj yapıyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478