Saç Rengini Koyultmak

Uzun zamandır açık ve canlı renklerde kullandığın saç rengini artık değiştirmek ve koyu renkleri denemek istiyorsun. Saç rengini koyultma süreci, koyu renklerin açılması kadar zor ve yıpratıcı olmasa da dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Nelere Dikkat Etmelisin?

Öncelikle boyatmak istediğin tona çok iyi karar vermelisin. Seçeceğin koyu rengin sana yakışıp yakışmayacağı ve nasıl duracağı da çok önemli. Unutma ki koyu saç rengi tenini daha açık gösterdiği için yüz hatların, yüzündeki çizgiler ve cilt kusurların daha da belirginleşir ama bununla birlikte açık saç rengine nazaran daha az makyaj gerektirir ve daha genç gösterir.

Saçını koyultmaya başlayacağın zaman eğer saç rengin doğalsa çok zorlanmadan istediğin rengi elde edebilirsin ama daha önce saçın kimyasal işlem görmüşse, ona göre hareket etmen gerekir. Saçına daha önce açıcı gibi kimyasal bir madde uygulanmışsa ya da perma yapılmışsa koyultma işlemini ona göre yapmak ve boyayı ona göre seçmek gerekir. Bu durumda hangi boyayı hangi ölçütlere göre seçeceğine kendin karar vermek yerine, en azından ilk sefer için saçını uzman ellere teslim edersen, boya miktarı, oksidan gibi değerler profesyonel şekilde belirlenir ve boyanır. İstediğin rengi elde ettikten sonra istersen uzman tavsiyelerini dikkate alarak kendin boyamaya devam edebilirsin.

Koyu renge giderken pigmentasyon işlemi yapılması da çok önemlidir. Saçın sarı ya da bakır gibi açık bir renkse kendin de koyu renge boyayabilirsin çünkü bu renkler zaten açık olduğu için üstüne hemen her renk tutar ama eğer pigmentasyon yaptırmazsan ilk boyamanda istediğin saç rengini elde etsen bile duş aldıkça rengin matlaşabilir, akabilir ve yeşillenebilir.

Pigmentasyon Nedir?

Pigmentasyon, ön renklendirme demektir. Eğer saçında yeterli miktarda doğal veya yapar renk verici bulunmuyorsa, saçı boyamadan önce yapay renk vericilerin saça yüklenmesi işlemidir.  Özellikle kimyasal işlem görmüş saçlarda, bu işlemlerden dolayı, doğal renk vericiler tamamen kaybolmuşsa, saçını boyadığın zaman istediğin renk tam olarak tutmaz, tutsa bile birkaç yıkamayla saçtan kolaylıkla akar. O yüzden pigmentasyon işlemi çok önemlidir.

Saç Rengi Koyulttuktan Sonra Tekrar Açılabilir mi?

Koyu saç rengine geçiş yaptıktan sonra tekrar açmak istersen ciddi sıkıntılar ve yıpranmalarla karşılarsın. Saçını koyu renge boyadıkça, koyu renk pigmentleri saça iyice yerleşir bu yüzden boyasız ve koyu renk saça nazaran, boyalı koyu renk saçı açmak çok daha zordur. Bu yüzden saç açma işlemini kendin yapmayı denememeli, bu işi mutlaka uzmanlara bırakmalısın. Böyle durumlarda açıcı yerine, saçtan boyayı arındıran özellikte ürünler kullanılması tavsiye edilir. Bu ürünler hem açıcıdan daha farklı özelliktedir hem de daha az yıpratıcıdır. Doğru uygulandığında, renk pigmentleri saçın hücrelerinden ayrılmaya başlar ve sağlıklı bir açma sağlanır. Bütün bu işlemler en doğru şekilde yapılsa bile koyultmadan önceki açık saç rengine ulaşmak zaman alır.

Kızlar, saç koyultma ile ilgili tecrübeleriniz için yorumlarda buluşalım.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478