Siyah Saç Bakımı

Saçlarını siyaha boyatmaya karar verdiysen ya da zaten siyah saç kullanıyorsan doğru yerdesin. Siyah saçının bakım rutini nasıl olmalı ve siyah saç kullanmanın zorlukları neler? Hepsi burada!

Saçını Siyaha Boyamak

Saçını siyaha boyayacaksan alt zemin çokta önemli değildir çünkü saçının şu anki rengi ne olursa olsun siyah o rengin üstünü kapatır. Bu yüzden tutması kolay bir renktir ama eğer saç rengin kızılın tonlarında ise çok ilk boyamada saç rengin siyah gibi görünse de bir kaç yıkamadan sonra siyah renk akacak ve zemin rengin siyahın altından yansımaya başlayacaktır. Bunu önlemek ve rengini tazelemek için dip boyası yaparken boyayı sadece diplere değil bekleme süresinin bitmesine son 5 dakika kala saçının boy ve uçlarına da sürmelisin. Böylece rengini tazelersin ve boyadıkça saç rengin oturur.

Saçının parlaklığını korumak için yapman gereken başka bir şey de boyalı saçlar için üretilmiş, renk koruyucu ve canlandırıcı özelliği olan şampuan ve saç kremi kullanmak. Duş sonrası ise durulama gerektirmeyen saç bakım ürünlerini tercih etmelisin. Saçının nem ihtiyacını karşılamak için ise haftada bir ya da iki kez saç bakım maskesi uygulamalısın.

Sıcaklık saçı kurutur, bu yüzden hem duşta saçını olabildiğince soğuk suyla yıkamalı hem de saçını kuruturken olabildiğince soğuk havayla kurutmalısın. Sıcak havayla kurutacaksan da fön makinesini saçına çlok yakın tutmamalısın. Maşa, fön, düzleştirici gibi ısıl işlemlerden kaçınmalı, eğer yapacaksanda öncesinde saçına mutlaka ısıya karşı koruyucu ürün uygulamalısın. Siyah saç en koyu saç rengi olduğu için eğer boyalı saç için uygun ürünler kullanılmaz ve düzenli olarak bakımlı yapılmaz ise saçın mat ve soluk görünür ayrıca siyah saç kullanmaya karar verirken siyahın renkler arasında en koyu renk olduğunu, ileride farklı bir renge geçmeyi düşündüğünde mutlaka açıcı kullanman gerekeceğini ve beyazların varsa siyah saçta çok göze batacağını unutma. 

İpucu: Eğer saçını evde boyayacaksan, boyanın içine biraz zeytinyağı ya da parlatıcı briyantin kattığında saç rengin daha parlak olur.

Siyah saçına nasıl makyaj yapacağını öğrenmek için Siyah Saç Makyajı, markaların siyah tonları için Garnier, Schwarzkopf, Koleston, L’Oréal  ve saç bakımı için Siyah Saç Bakımı başlıklarını inceleyebilirsin.

Kızlar, siz siyah saçlarınıza nasıl bakım yapıyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

1 4 0 0 1 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478