Sarı Saça Geçiş

Sarı saç sevdamız için saçımız açıcı, boya ve dip boyası gibi zorlu süreçlerden geçiyor ve yıpranabiliyor. Hatta yapılan kimyasal işlemler nedeniyle yıpranma, kopma hatta yanma meydana gelebiliyor. İşte sarı saça geçerken tüm bunları yaşamamak için doğru yerdesin.

Eğer saç rengin sarıdan çok uzak koyu bir renkse ve sarıya boyatmak istiyorsan bilmen gereken şeyler var. Öncelikle saçına geçmişte yapılan kimyasal işlemler bu süreçte çok önemlidir çünkü bunlardan bazıları saç için ağır ve yıpratıcıdır. İşlemden geçmiş saçın bir de platin gibi renklere boyanması ya da başka bir kimyasal işlemden geçmesi saçın daha da yıpranmasına hatta yanmasına sebep olabilir.  Mesela kınalı saçı sarıya ya da başka bir renge döndürmek mümkün olan ama tavsiye edilmeyen bir işlemdir çünkü kınalı saçtan başka bir renk elde etmek çok zordur ve bu süreçte saçta mutlaka yıpranma meydana gelir.

Bir diğer zor olan işlem de hem koyu renk hem de doğal olmayan saçlardır çünkü saç koyu olsa bile boyasızsa geçiş biraz daha kolaydır ama hem koyu hem de bu koyuluk boyayla oluşmuşsa işlem çok daha zor ve yıpratıcıdır.  Uzun zamandır siyah boyanan koyu saçı sarıya döndürmek için açıcı uygulanması gerekir ki bu durumda saçını profesyonel ellere teslim etmen gerekir çünkü açıcı kimyasaldır ve yanlış uygulanması ya da biraz fazla bekletilmesi bile saçının yanmasına sebep olabilir. Bunun yerine eğer saç rengin ve yapın uygunsa açıcı uygulanmadan, siyahtan önce yavaşça kahveye, sonra kahvenin üstüne balyajlar atılarak zamana yayılan bir süreçle sarıya geçiş yapmak daha sağlıklıdır. Bu işlemler saçtaki yıpranmayı minimuma indirir. 

Eğer saçına tamamen tek renk sarı yaptırdıysan 3-4 haftada bir dip boyası yaptırman gerekir çünkü sarı saçta farklı renkte çıkan dip boyası çok göze batar ve nahoş bir görüntü oluşturur. Eğer saçına çok sık dip boyası yaptırmak istemiyorsan komple boya yerine ombre ya da röfle gibi renklendirme işlemleri yaptırabilir ve dip boyası yaptırmadan6  aya kadar hatta daha uzun süre rahatlıkla kullanabilirsin.

Sağlıklı şekilde istediğin sarıyı elde ettikten sonra saç bakımın için Sarı Saç Bakımı , makyajın için Sarı Saç Makyajı , giyiminde tercih etmen gereken renkler için Sarışınlar Giyiminde Hangi Renkleri Tercih Etmeli başlıklarımızı inceleyebilirsin.

Bonus: Bunlarla birlikte saçlarını boyatırken, kaşlarını da unutmamalısın. Saçların sarı ve kaşların koyu ise kaşlarının rengini de bir ton kırdırman lazım yoksa hem saç rengin doğal durmaz hem de kaşların saçınla kontrast yaratarak çok göze batar.

Kızlar, siz de sarı saça geçiş süreçlerinizi lütfen bizimle paylaşın. Yorumlarda buluşalım.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478