Sarı Saça Geçiş

Sarışın olma isteğimiz bazen saçlarımıza zarar verebiliyor. Yapılan kimyasal işlemler nedeniyle yıpranma, kopma hatta yanma meydana gelebiliyor. İşte sarı saça geçerken tüm bunları yaşamamak için doğru yerdesin.

Eğer saç rengin sarıdan çok uzak koyu bir renkse ve sarıya boyatmak istiyorsan bilmen gereken şeyler var. Öncelikle saçına geçmişte yapılan kimyasal işlemler bu süreçte çok önemlidir çünkü bunlardan bazıları saç için ağır ve yıpratıcıdır, böyle bir işlem üstüne bir de platin gibi renklere boyanması ya da başka bir kimyasal işlem yapılması saçın yanmasına sebep olabilir. O yüzden saçın zemin rengi ve daha önce yapılan işlemler büyük önem taşır. Mesela kınalı saçı sarıya ya da başka bir renge döndürmek tavsiye edilmeyen bir işlem çünkü kınalı saçtan başka bir renk elde etmek çok zordur ve bu süreçte saçta mutlaka yıpranma meydana gelir.

Bir diğer zor olan işlem de doğal rengi siyah olmayan ve uzun zamandır siyah boyanan koyu saçı sarıya döndürmektir. Bu durumda saçını profesyonel ellere teslim etmen gerekir çünkü saçına açıcı uygulayıp tek seferde sarıya geçmek sağlıklı değildir.  Bunun yerine açıcı uygulanmadan, siyahtan önce yavaşça kahveye, sonra kahvenin üstüne balyajlar atılarak zamana yayılan bir süreçle sarıya geçiş yapmak daha sağlıklıdır. Bu işlemler saçtaki yıpranmayı minimuma indirir. 

Koyu renk ama işlem görmemiş ve çok fazla yıpranmamış saçların varsa sarıya geçiş yapmak için açıcı kullanılabilir. Bu işlemi kendi başına yapmak yerine kendini profesyonel ellere teslim etmelisin çünkü açıcı eğer yanlış uygulanır ya da saçında gereğinden fazla bekletilirse saçının tamamen yanmasına bile sebep olacak kadar ağır bir üründür. Saçına önce açıcı sürülür ve saçının rengini açacak ama yakmayacak kadar bir süre beklenir. Daha sonra renk verme işlemine geçilir. Burada önemli nokta açıcıyı saçında bekleteceğin süredir, bu süre iyi ayarlanırsa minimum yıpranma ile saçın başarılı şekilde açılır. 

Eğer saçına komple boya yaptırdıysan 3-4 haftada bir dip boyası yaptırman gerekir çünkü sarı saçta farklı renkte çıkan dip boyası çok göze batar. Eğer saçına çok sık dip boyası yaptırmak istemiyorsan komple boya yerine ombre ya da röfle yaptırabilirsin çünkü sarı tonlarda ombreyi 6 ay süreyle tekrar boya gerektirmeden kullanabilirsin.

Bunlarla birlikte eğer saçların sarı ve kaşların koyu ise kaşlarının rengini de bir ton kırdırman lazım, yoksa hem saç rengin doğal durmaz hem de kaşların saçınla kontrast yaratarak çok göze batar.

Kızlar, siz de sarı saça geçiş süreçlerinizi lütfen bizimle paylaşın. Yorumlarda buluşalım.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478