Platin Sarısı Saçlarınla Güneş Gibi Parla

Sarı saç, her dönem kadınların en çok tercih ettiği ve popülerliğini hiç kaybetmeyen renklerin başında. Hem alımlı hem de bir o kadar çekici olan platin sarısını kullanmak ise cesaret istiyor. Sen de eğer platin sarısı saç rengini tercih ettiysen, saç bakımına ekstra özen göstermen gerektiğini unutmamalısın. Biz de platin rengi saçlarına nasıl bakım yapman gerektiğini senin için inceledik. Sende platin sarısı saçlarınla bu yaz güneş gibi ışıl ışıl parlayabilirsin.

Platin Sarı Nasıl Bir Ton?

Platin saç rengi ise sarının en açık ve iddialı tonu. Sarı saç kullanımı ne kadar yaygın olsa da saçı dipten uca tek renk platin kullanmak o kadar yaygın değildir çünkü platin göz alıcı olduğu kadar da zordur. Her şeyden önce saçı yıpratma payı vardır. Eğer bir koyu renkten platine geçtiysen hem geçiş aşamasında hem de her dip boyanda açıcı uygulanması gerekir. Saçının yıpranma payı yüzünden de saç bakımına ekstra özen göstermen gerekir. Ayrıca platin saç rengi seni solgun göstereceği gibi makyajla tamamlamanı gerektirir.

kadar yaygın değildir çünkü platin renk göz alıcı olduğu kadar saçı yıpratma payı olan, mutlaka düzenli olarak bakım ve dip boyası isteyen bir renk. Eğer bir de koyu tonlarda  olan bir saçtan platine geçiş yaptıysan saç bakımı senin için daha da önem taşır.

Platin Sarısını Nasıl Elde Edersin?

Platin, sarının en açık hali olduğu için bu renge geçiş yapmak riskli ve zor bir süreçtir. Burada önemli olan önce saçın rengi sonra doğal mı boyalı mı olduğudur. Uzun zamadır koyu renge boyanan ve dolayısıyla koyu rengin saçın pigmentlerine işlediği bir saçı açmak ve platin rengine döndürmek en zor olanıdır. Saçın doğal ama koyu renkse açmak ve platine geçmek daha kolay ve risksizdir. Saçın boyalı da doğal da olsa platine boyamadan önce açıcı uygulanması, saçın renginin açılması sonra istediğin sarı tonuna boyanması gerekir. Bu süreçte saçın doğalsa açıcının saçında kısa süre bekletilmesi yeterliyken boyalıysa daha uzun süre bekletilmesi gerekebilir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli şey açıcının bekleme süresi ve miktarı yani uygulanmasıdır. Açıcı kimyasal bir madde olduğu için yanlış uygulanması saçında kopmaya ve yanmaya neden olur. O yüzden platin sarısına geçiş yapmak istiyorsan en azından ilk seferde kendin yapmak yerine saçını uzman ellere teslim etmelisin. Saç rengin sağlıklı şekilde oturduktan sonra belki kendi boyama rutinini oluşturabilirsin. 

Platin Boya Seçenekleri

Palette Doğal Renkler 12-1 Küllü Buzul Sarı

Satın Almak İçin:  


Garnier Çarpıcı Renkler 111 Ekstra Açık Gümüş Sarısı

Satın Almak İçin:   


Koleston 12/0 Ekstra Açık Sarı

Satın Almak İçin:


Loreal Paris Excellence Intense 121 Çok Açık Buzul Sarı

 

Satın Almak İçin:  


Palette Deluxe 10-2 Platin Sarı

Satın Almak İçin:  


Loreal Paris Excellence Park Blonde 01 Ultra Açık Doğal Sarı

Satın Almak İçin:  


Kimlere Yakışır?

Sarı renk doğru tonu bulduktan sonra her ten rengine yakışır ama eğer bahsettiğimiz platin sarıysa en çok açık ten rengine yakışıyor. Buğday ya da koyu ten rengine sahipsen daha koyu sarıları tercih etmeli ya da saçını dipten uca boyatmak yerine ombre ya da ışıltı tercih etmelisin. Platin çok açık ve dikkat çekici bir saç rengi olduğu için eğer bu rengi tercih edeceksen ve kaşların koyu renkse göze batar. O yüzden kaşlarını da boyamalı ya da kaş kalemi, kaş farı gibi ürünlerle rengini kırmalısın. Bütün bunların yanında platin sarı saçlarının her zaman hafif de olsa makyaj gerektireceğini yoksa seni soluk göstereceğini unutma.

Nasıl Bakım Yapmalısın?

Sarı saç renginin avantajı kızıl gibi çok akan bir renk değil, o yüzden her dip boya yaptığında dip ve boyları da boyaman gerekmez ama yine de hem saçının parlaklığını korumak hem de platin renginin saçında yarattığı yıpranmayı gidermek için ekstra bakım yapman gerekir. Bakım rutininde boyalı saçlar için üretilmiş, renk koruyucu özelliği olan ve aynı zamanda içeriğindeki besleyici özlerle bakım yapan şampuan-saç kremi tercih etmelisin. Her duşta saç kremi uygulamayı ve duştan sonra durulama gerektirmeyen saç bakım ürünlerinden kullanmayı ihmal etmemelisin. 

Tüm bunların yanında sıcaklığın saçını kurutmaması için duşta iken saçını olabildiğince soğuk suyla yıkamaya ve sonrasında olabildiğince soğuk havayla kurutmaya özen göstermelisin. Sıcak havayla kurutacağın zamansa fön makinesini saçına yakın tutmamalısın. Ayrıca ısıl işlemlerden de uzak durmalısın. Yapacağın zaman ise mutlaka öncesinde saçına ısıya karşı koruyucu ürün uygulamalısın. Haftada bir ya da iki kere maske uygulayarak da saçına ihtiyacı olan nemi kazandırmalısın. Saçlarına ihtiyacı olan bakımı yaptığında ve hafif makyaj ile tamamladığında güneş gibi parlayan saçlarınla tüm gözlerin sana çevrileceğini ve koyu saça nazaran yaptığın modellerin daha çok kendini göstereceğini unutma.

Platin saçlarına nasıl makyaj yapman gerektiğini öğrenmek için platin saç makyajı başlığımızı inceleyebilirsin.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478