Evde Dip Boyası Nasıl Yapılır?

İtiraf edelim, saç rengimizi değiştirmeyi birçoğumuz çok severiz. Hem eğleniriz hem kendimizi yenilenmiş hissediriz hem de bazen bizim için yeni bir başlangıçtır. Saçını sürekli boyuyorsan ya da beyazların varsa düzenli dip boyası yapman kaçınılmaz. Sende sürekli kuaföre gitmektense kendin boyamayı tercih ediyor hatta seviyorsan ya da bundan sonra dip boyanı kendin yapmaya karar verdiysen, evde nasıl dip boyası yapacağını senin için inceledik.

  • Saç boyamaya başlamadan önce saç boyama kitlerinden almanı öneririz. Hem kozmetik mağazalarında hem de marketlerden tedarik edebilirsin. Fiyatı 5-10 tl arasında.

Satın Almak İçin:

  • En önemli faktör tabii ki saç boyan. Kalitesine güvenebileceğin bir marka ve istediğin rengi yakalayabileceğin bir numara seçmeye özen göstermelisin. Saç boyana karar verirken zemin rengini baz alman çok önemli. Açık renk saçın üstüne istediğin hemen her renk rahatça tutarken, koyu renk saçta istediğin rengi yakalayabilmen için açıcı uygulaman ya da beğendiğin tondan daha açık bir ton kullanarak istediğin rengi yakalaman gerekir.

  • Dip boyasını, temiz değil de kirli saçın üstüne yapman tavsiye edilendir. Bunun sebebi saç derinde bulunan doğal yağların kaybolmasına engel olmaktır çünkü saçının bu yağlara da ihtiyacı vardır ve boyarken de saçında olması oldukça faydalıdır.
  • Saç boyası alerji testi başlığımızda bahsettiğimiz gibi boyamaya başlamadan önce test yapman çok önemlidir çünkü eğer saç boyasına alerjin varsa çok ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsin.
  • Boyamaya başlamdan önce saçlarının ön kısmını açık bırakarak üç ya da dört parçaya ayırarak topla, boya kabında boyanı iyice karıştır, eski kıyafetlerinden birini gir, omuzuna havlu ser ve boya kutundan çıkan eldivenleri giy.

  • Boyamaya saçının açık bıraktığın ön kısmından başlamalısın. Sağ ya da sol kulak dibinden başlayarak dipten çıkan farklı renkte ki kısmı boya ve bu döngüyü saçını diğer tarafa doğru ince çizgiler halinde ayırarak devam ettir. Sonra aynı işlemi toka ile topladığın kısımlara uygula.
  • Tüm saçının dip boyasını tamamladıktan sonra ortalama 30-35 dakika bekle. Ne kadar süre saçında bekleyeceğine karar vermek için 20. dakikadan itibaren renginin tutup tutmadığını kontrol edebilirsin ama süreye karar verirken boyanın içinde tavsiye edilen süreyi geçmemeye özen göster çünkü gereğinden fazla bekletmek saçına ciddi zararlar verebilir.
  • Süreyi tamamladıktan sonra saçını özellikle boyadığın kısımları iyice ovarak ılık suyla durula ve saç boyanın içinden çıkan bakım maskesini uygula. Saç boyanı durularken şampuan kullanmak tavsiye edilmez.

Bonus: Boyayı direk fırça ile uygulamak istemiyorsan, oksidan tüpünün içinde boyayı ekleyip iyice çalkayabilir ve tüpün ucun ile diplerine sürebilir ve ister elinle ister fırça ile dağıtabilirsin.

Bonus: Saç rengin kızıl ya da bakır gibi çok akan bir renkse sadece dip boya yapman yeterli olmaz. Bu durumda dip boyanı tamamladıktan sonra saçının boya ve uçlarını da boyaman gerekir ki rengin tazelensin.

Bonus: Saçlarının sağlığı için eğer açıcı uyguladıysan hemen boyamak yerine  2-3 hafta beklemelisin.

Kızlar aranızda dip boyasını kendi yapan varsa ve tecrübelerini bizimle paylaşırsa çok sevinirim. Böylece dip boyasını kendi yapmayı düşünenlere de fikir vermiş olur.

0 1 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478