Çıt Çıt Saç Hakkında Her Şey

Kısa ya da uzun farketmez, gür ve hacimli saçlara sahip olmak hepimizin hayali. Bunu sağlamak için bakım yağlarından, saç maskelerinden ve bitkisel ürünlerden yardım alırız ama çeşitli bakım ürünleriyle saçımızı daha hacimli hale getirmek uzun bir süreç ve emek gerektirir. Üstelik bazı saçlar doğası itibariyle ince telli ve cılızdır. Bu yüzden ne kadar bakım yapsan da istediğin kıvama gelmez. Böyle durumlarda ya da bakım yaparak saçının daha hacimli hale gelmesini beklemek istemediğin durumlarda ek saç yöntemlerine başvururuz. İşte bu yöntemlerin en kolaylarından biri olan çıt çıt hakkında her şeyi senin için inceledik.

Çıt Çıt Nedir?

As #Hair #extensions #suppliers, we always guarantee or promise that the hair is ethically and fairly sourced from willing donors.

Çıt çıt, genellikle 8 ayrı parçadan oluşan takım halinde satılan ve saça toka ile tutturulan ek saçtır. Takımdaki her parça ense, kulak üstü, kulak yanı, kafanın üst bölgesi gibi saçın farklı bölümlerine takılmak için farklı uzunluktadır. Çıt çıt ismi saça takarken tokanın çıkardığı sesten gelir. Saçlarının daha yoğun görünmesini sağlar ve en pratik saç uzatma yöntemlerinden biridir.

Çıt çıt saçın 8 farklı parçadan oluşan takım halinde satılması, bu şekilde almak ve kullanmak zorundasın demek değildir. Saçın çok cılız değilse ve sadece biraz takviye yapmak istiyorsan ya da yapacağın örgü, atkuyruğu, topuz gibi modellerinin daha dolgun durması kullanmak istiyorsan, takım halinde değil de bir kaç parça olarak da alabilirsin. Eğer saçını açık bırakacaksan da çıt çıtları daha yoğun kullanmalısın.

Çıt Çıt Alırken Nelere Dikkat Etmelisin?

Homemade Beauty 101: Make an Easy Clarifying Shampoo | Perfect Locks

Çıt çıt toka, kumaş ve saçtan oluşur. İlk dikkat etmen gereken şey tokanın kalitesidir çünkü saçı tutan ve başınıza sabitlemeye yarayan şey tokadır. Saç istediğin kadar kaliteli olsun, toka kalitesizse saçına sabitleyemezsin çünkü çabuk bozulur veya saç tutamları başında oynar. İkinci dikkat etmen gereken şey ise kumaşın kalitesi. Kumaşın suya, sıcağa, boyaya ve kimyasal işlemlere karşı dayanıklı olması gerekir. Üçüncü faktörse tabii ki kullanılan saçın kalitesi. Birinci kalite saç kullanılan bir çıt çıt aldığında, boya, fön, maşa gibi kendi saçına yaptırdığın bütün işlemleri yaptırabilirsin. İkinci kalite olan saçta ise sadece bazı işlemleri yaptırabilirsin çünkü her işlemi kaldırmaz. Birinci kalite saçlara göre daha kısa ömürlüdür, daha az yoğunluktadır ve dokunduğunda naylon hissi verir. Birinci kalite saçlar ise daha yumuşak ve ince tellidir.

PerfecTress Hair Extensions Del Mar CA | Vivace Salon

Birinci kalite olan saç grupları Türkiye, Özbekistan, Türkmenistan, Makedonya, Arnavutluk, Azerbeycan ve Rusya gibi ülkelerden gelen ve saç dokumuza daha uygun olan saç grubudur. İkinci kalite saçlar ise piyasada çokça satılan  Endonezyadan gelen ve Jakarta denilen saçlar, Çin’den ve Brezilya gelen saçlardır.

Tabii ki bir profesyonel olmadığın için çıt çıt alırken bütün bunları anlaman zor. Bu yüzden satıcıya alacağın çıt çıtın özelliklerini iyice sormalı ve incelemelisin.

Çıt Çıt Nasıl Takılır?

If you want easy, mess free, and durable extensions without emptying your wallet, tape in hair extensions might be for you!

 • Saçın düzse çıt çıt düz, dalgalıysa dalgalı olmalıdır ki saç bütünlüğü sağlanabilsin.
 • Saçın daha sağlam tutunabilmesi için saçın temiz ve bakımlı olmalıdır.
 • Saç boyuna dikkat etmelisin, çıt çıt ve üzerine bırakacağın saç boyunun bir olması gerek ki nahoş bir görüntü oluşmasın.
 • Çıt çıt saçı takacağın kısım düz biz çizgi halinde ayrılmış olmalıdır.
 • Ayırdığın kısma krepe yapmalısın ki çıt çıt saçına daha iyi tutunabilsin ama eğer saçın kalın telliyse krepe yapmayada bilirsin.
 • İstersen krepe yapmadan önce o bölgeye sprey de sıkabilirsin.
 • Saçı görseldeki gibi ayırdığın kısma yerleştirip tokayı kapatarak sabitlemeli ve üstteki saçlar ile kapatmalısın.

Çıt Çıt Bakımı

6 Reasons to Wear Clip-in Hair Extensions

Çıt çıtın bakımı çok önemlidir. Kullanıldıktan sonra yıkanması, bakımlarının yapılması, çok sert olmayan bir tarakla uçlarından başlayarak yavaş hareketlerle taranması gerekir. Birinci kalite çıt çıt saçın kullanım ömrü doğru şekilde yıkandığında ve bakımları yapıldığında oldukça uzundur. Tabii burada fön ve maşa işlemlerinin dikkatli şekilde yapılması gerekir.

Çıt Çıt Nasıl Yıkanır?

The Best Remedy for Hair Growth

 • Bir kaba ılık su hazırla.
 • Şampuan dökerek suyu köpürt.
 • Saçları toka kısmından tutarak şampuan ve ılık suyun olduğu kaba batırıp çıkart ve karıştırmadan ovala.
 • Ilık su ile duşun altında durula.
 • Eğer saçların daha yumuşak olmasını istiyorsan, saçı yıkadığın zaman yaptığın işlemi gibi kaba su ve saç kremi koyarak tekrarla.
 • Havlunun üstüne saçlarını yatır ve sararak kurula.
 • Sert olmayan bir tarakla uçlarında başlayarak hafif hareketlerle tara.
 • Oda sıcaklığında kurumasını bekle.
0 1 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478