Işıltılı Kızıllar İçin Saç Bakımı

Kızıl saç, seni çok daha canlı ve havalı gösteren, en iddialı saç renklerinden biri ama bu canlılığı koruyabilmen için bakımına çok dikkat etmen gerekiyor. Kabul etmeliyiz ki kızıl saç güzel olduğu kadar kullanması da zor olan bir renk. Kızıl saçın canlılığı nasıl korunur, ne sıklıkla boyayı tazelemen gerekir gibi soruların cevabı bu yazıda!

Kızıl Saça Geçiş

Öncelikle şunu bilmelisinki, saçların koyu tonlarda ise kızıla geçmeden önce açma işlemi yaptırman gerekir. Bildiğin gibi açma işlemi kimyasal bir işlemdir ve minimum düzeyde de olsa saçı yıpratır. O yüzden saçını kendin boyamayı düşünüyorsan, hiç değilse ilk seferde saçlarını uzman ellere teslim etmelisin çünkü eğer yanlış ürün kullanırsan ya da açıcıyı saçında olması gerekenden fazla bekletirsen saçında yanmalar ve kopmalar meydana gelebilir. Eğer saçın sarı ya da bakır gibi açık tonlarda ise hiç açıcı kullanmadan istediğin kızıl tonunu bir ya da iki seferde elde edebilirsin.

Kızıl saçı isteyen herkes kullanabilir çünkü içindeki kırmızılığı ve koyuluğu ayarlayarak her ten rengine uygun bir kızıl rengi elde edilebilir. 

Dip Boyası

Saçını kızıla boyadıysan, en fazla 4 haftada bir saç boyanı tazelemen gerekir çünkü hem dipten gelen doğal saç rengin göze batar, hem de kızıl çok akan bir renk olduğu için boy ve uçlardaki renk ilk zamanlardaki tazeliğini korumaz. O yüzden saçını kızıl boyuyorsan sadece dip boyası yapman yetmez, bekleme süresinin dolmasına 3-4 dakika kala boyayı boy ve uçlara da sürmen gerekir ki rengin tazelensin.

Saç Bakımı

Saçını boyadıktan sonraki süreçte çok önemli. Saçını sık sık düzleştirici ya da maşa gibi ısıl işlemlere maruz bırakmak yerine saç köpüğü gibi saç şekillendiricilerle şekil vermeyi tercih etmelisin. Isıl işlem yapacağın zamansa öncesinde saçına mutlaka ısıya karşı koruyucu ürün uygulamalısın. Yine sıcaktan kaçmak için saç yıkama suyunu olabildiğince soğuk, en azından ılık tutmaya ve sıcak hava yerine soğuk havayla kurutmaya özen göstermelisin. Saçının parlaklığını koruması ve sağlığı içinse saç tipine uygun, boyalı saçlar için üretilen, renk koruyucu ve canlandırıcı özelliği olan şampuan ve saç kremlerini ya da kızıl saça özel ürünleri tercih edebilirsin. Ayrıca duştan sonra durulama gerektirmeyen bakım ürünlerinden kullanman da saçın ihtiyacı olan nemi alması için haftada bir ya da iki defa saç bakım maskesi yapman da önemlidir.

Kızıl saça uygun makyaj için Kızıl Saç Makyajı başlığımızı inceleyebilirsin.

Kızlar, hiç kızıl saç kullandınız mı? Yorumlarda buluşalım.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478