Işıltılı Kızıllar İçin Saç Bakımı

Kızıl saç en iddialı saç renklerinden biri, seni çok canlı ve havalı gösteriyor ama bu canlılığı koruyabilmen için bakımına çok dikkat etmen gerekiyor. Kabul etmeliyiz ki kızıl saç güzel olduğu kadar kullanması da zor. Kızıl saçın canlılığı nasıl korunur, ne sıklıkla boyayı tazelemen gerekir gibi soruların cevabı bu yazıda!

Öncelikle şunu bilmelisinki, saçların koyu tonlarda ise kızıla geçmeden önce açma işlemi yaptırman gerekir. Bildiğin gibi açma işlemi kimyasal bir işlemdir ve minimum düzeyde de olsa saçı yıpratır. O yüzden saçını kendin boyamayı düşünüyorsan, hiç değilse ilk seferde saçlarını uzman ellere teslim etmelisin çünkü eğer yanlış ürün kullanırsan ya da açıcıyı saçında olması gerekenden fazla bekletirsen saçında yanmalar ve kopmalar meydana gelebilir. Eğer saçın sarı ya da bakır gibi açık tonlarda ise hiç açıcı kullanmadan istediğin kızıl tonunu bir ya da iki seferde elde edebilirsin.

Saçını kızıla boyadıysan, en fazla 4 haftada bir saç boyanı tazelemen gerekir çünkü hem dipten gelen doğal saç rengin göze batar, hem de kızıl çok akan bir renk olduğu için boy ve uçlardaki renk ilk zamanlardaki tazeliğini korumaz. O yüzden saçını kızıl boyuyorsan sadece dip boyası yapman yetmez, bekleme süresinin dolmasına 3-4 dakika kala boyayı boy ve uçlara da sürmen gerekir.

Saçını boyadıktan sonraki süreçte çok önemli. Saçını sık sık düzleştirici ya da maşa gibi ısıl işlemlere maruz bırakmak yerine saç köpüğü gibi saç şekillendiricilerle şekil vermeyi tercih etmelisin. Isıl işlem yapacağın zamansa saçına mutlaka ısıya karşı koruyucu ürün uygulamalısın. Saçının parlaklığını koruması içinse saç tipine uygun, renk koruyucu özelliği, boyalı saçlar için olan şampuan ve saç kremlerini tercih etmelisin. Ayrıca haftada bir ya da  iki defa saç maskesi yapman ve duştan sonra durulanma gerektirmeyen bakım ürünlerinden kullanman da saçın ihtiyacı olan nemi alması için önemlidir.

Kızıl saça uygun makyaj için Kızıl Saç Makyajı başlığını inceleyebilirsin.

Kızlar, siz kızıl saçlarınıza nasıl bakım yapıyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478