Kızıl Ombre

Ombre, saç renklendirme adına son yılların en çok tercih edilen uygulaması. Saçına hem hareket katması hem ışıltı vermesi hem de dip boyası gerektirmemesi bu kadar tercih edilmesinin en önemli sebepleri. Koyu saç üzerine sarı tonlarında yapılan renklendirme,  ombre uygulamasında görmeye en alışkın olduğumuz ve en çok tercih edilen işlemdir. Bu başlığımızda ise görmeye alışkın olmadığımız daha farklı bir uygulama olan kızıl ombreden bahsedeceğiz.

Ombre yaptırmak için önemli olan ilk şey saç renginin doğal olup olmadığıdır. Saç rengin doğalsa, diplerine dokunmadan, boydan başlanan ve uçlarına kadar devam eden yumuşak geçişlerle renklendirme işlemi tamamlanır. Eğer saç rengin boyalı ise izlenecek iki yol vardır, ya saçını doğal rengine döndürdükten sonra üzerine ombre yapılır ya da yaptırmak istediğin renklendirmeye uygun bir zemin rengine saçın dipten uca boyandıktan sonra ombre yapılabilir fakat eğer saçını doğal renginden uzak bir renge boyatıp üstüne ombre yaptırırsan düzenli dip boyası da yaptırman gerekeceğini unutma.

Kızıl ombre için konuşacak olursak, saç rengin sarı ya da kumral tonlarında değil koyu olmalı. Kızıl ombre senin tercihine göre, ateş kırmızı gibi açık ve canlı ya da şarap kızılı gibi koyu ve yoğun tonlarda yapılabilir. Ombrenin avantajlarından biri de bu noktada ortaya çıkıyor. Saçımızı dipten uca boyayacağın zaman hangi kızıl tonunun sana uygun olacağına ve yakışacağına karar vermen gerekirken ombre uygulamasında buna gerek yoktur. Mesela koyu tenliysek ve saçımızı boyayacaksak ateş kırmızısı yerine, bize daha uygun olan şarap kızılı tonları tercih ederiz fakat ombre yaptıracağımız zaman normalde beğendiğimiz ama tercih edemeyeceğimiz bir saç rengini seçebiliriz çünkü ombre uygulamasında diplerimiz kendi renginde kalırken, uca doğru hafif ve yumuşak geçişler sağlanır.

Kızıl ombrenin dezavantajı ise kızılın çok akması. Sarı tonlarında bir renklendirmeyi 6 ay rahatlıkla kullanabiliyorken, kızıl ya da bakır tonlarında ombre uygulamasında 1 ay sonra rengin ilk günkü halinde olmadığını farketmeye başlarsın. Dolayısıyla saç rengini daha sık tazelemen gerekir ama eğer saç renginin açılmış hali seni rahatsız etmiyorsa bu şekilde kullanmaya da devam edebilirsin.

Kızıl Ombre Bakımı Nasıl Olmalı?

Ombre uygulamasında boyalı saçlar için olan bakım rutinlerini uygulamasın. Burada yapacağın ekstra işlem kızıl saça özel ürünleri kullanmaya özen göstermektir. Yapman gerekenler:

  • Boyalı saçlara özel üretilen(kızıl saça özel), renk koruyucu ve canlandırıcı özelliği olan şampuan ve saç kremi kullanmalısın.
  • Isıl işlemlerden olabildiğince uzak durmaya özen göstermelisi. Uygulama yapacağın zamansa öncesinde saçına mutlaka ısıya karşı koruyucu ürün uygulamalısın.
  • Duş esnasında çok sıcak suyla saçını kurutmamalı, duş sonrası çok sıcak havayla saçını kurutmamalısın çünkü sıcaklık saçı kurutur ve matlaştırır. Saç yıkama suyun olabildiği kadar soğuğa yakın olmalı, kurutma makinesi ise doğul havaya ayarlı olmalı ya da fön makinesi saçına çok olmamalı.
  • Duş sonrası durulama gerektirmeyen saç bakım ürünlerinden kullanmalısın.
  • Haftada 1 ya da 2 defa saç bakım maskesi yaparak saçının ihtiyacı olan nem ihtiyacını karşılamalısın.
0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478