Ombre: Saç Renklendirme Akımı

Ombre, son yıllarda çok moda olan bir saç renklendirme akımı. İki renk arasında yumuşak geçişlerle saça hem ışıltı veriyor hem de boyut kazandırıyor. Etrafımıza baktığımızda görüyoruz ki uzun yıllarda popülerliğini korumaya devam edecek. Biz de senin için ombreyi detaylı inceledik.

Saç renginde değişiklik yaparak daha ışıltılı ve hareketli bir hava yaratmak istiyor ama sürekli dip boyası da yaptırmak istemiyorsan bu saç renklendirme tekniği tam sana göre. Zaten ombrenin bu kadar çok tercih edilmesinin nedenlerinden biri de sürekli dip boyası yaptırma zahmetinden seni kurtarması. Eğer saç rengin kendi doğal renginse ya da en azından diplerin doğalsa, diplerine dokunmadan, boy ve uçlarında yapılan renklendirme ile dip boyası gerektirmeden saç rengini uzun süre kullanabilirsin.

Ombrede renk geçişleri çok hafif ve yumuşaktır. Saç rengin, sanki güneşten açılmış gibi doğaldır. Eğer saçın siyahsa ve sen kahve tonlarında ombre istiyorsan diplerinden itibaren birkaç parmak kalınlığında saça dokunmadan dip rengin olan siyaha çok uzak olmayan koyu kahve gibi bir renge geçiş yapılır sonra da uca doğru koyu kahveye çok uzak olmayan kahve tonlarına geçiş yapılır. Böylece hem saçına boyut kazandırılmış hem de doğal bir geçiş sağlanmış olur. Eğer diplerinden kendi istediğin renge direk geçiş yaparsan renklendirme işleminden ziyade uzun zamandır dip boyası yaptırmamışsın gibi bir görüntü oluşur.

Ombre Hangi Saçlara Uygulanır?

Ash Brown Balayage Ombre

Ombre her saç tipine uygulanabilir. Kısa, uzun, kıvırcık, düz farketmez. Burada önemli olan nokta saçında boya olup olmadığıdır. Eğer saçında boya yoksa istediğin her tonda renklendirme işlemini rahatlıkla yaptırabilirsin ama eğer boya varsa kimyasal işlem gerekebilir. Saçının boy ve uçlarında kızıl gibi dönmesi zor bir renk varsa saçın tümüne değil ama boyalı kısımlara açıcı uygulamak ya da boyayı akıtmak gerekebilir. Saçının eğer tamamı boyalıysa açıcı uygulanarak saç rengi açılır sonra hem yapılacak ombre işlemine hem de doğal saç rengine uygun bir renge boyanır sonra renklendirme işlemi yapılır.

Ömrü Ne Kadardır?

Ombre işleminin kalıcılığı önce yaptırdığın renk tonuna sonra da yaptığın bakıma göre değişir. Sarı tonları çok fazla akan tonlar olmadığı için eğer diplerin doğal renginde bırakıp, sarı tonlarında renklendirme işlemi yaptırırsan ombreni 6 ay gibi uzun bir süre kullanabilirsin. Saç renginin eski ışıltısında olmadığını düşündüğün zaman da cila yaptırabilirsin. Eğer kızıl, bakır ya da mavi gibi tonlarda ombre yaptırırsan sık sık saç rengini tazelemen gerekir çünkü bu tonlar çok çabuk akar ve renk değiştirir. Tabii akan renk seni rahatsız etmiyorsa bir süre o şekilde de kullanabilirsin.

Bauhaus Hair on Instagram: “Hair by @frances_hairartist . . . #balayage #lobhaircut #kenracolor #orangecounty #ocsalon”

Eğer zemin rengini doğal saç renginden farklı bir renge boyanıp üstüne ombre yapıldıysa tabii ki her ay düzenli olarak dip boyası yaptırman gerekir. Bütün bu süreçler sadece saç rengine değil yapacağın bakıma göre de değişir. Ombreli saçın sadece doğal saçının üstüne renklendirme işlemi yapılmış da olsa boyalı saçlar için yapılan bakım rutinlerini uygulamasın. Yani:

  • Boyalı saçlara özel, renk koruyucu ve canlandırıcı özelliği olan şampuan ve saç kremi kullanmalısın.
  • Sıcaklığın saçını kurutmaması için saç yıkama suyunun olabildiğince soğuk olmalı ve saçını da olabildiğince soğuk havayla kurutmalısın.
  • Duş sonrası durulama gerektirmeyen saç bakım ürünlerinden kullanmalısın.
  • Hafta 1 ya da 2 defa saç bakım maskesi yaparak saçının nem ihtiyacını karşılamalısın.
4 2 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478