Ombre, Balyaj, Gölge ve Röfle Arasındaki Farklar

Saç renklendirme işlemleri için kullanılan profesyonel terimler bazen kafamızı karıştırabiliyor. Bu da saçımıza yaptıracağımız işlemlerle ilgili kararsızlık yaşamamıza neden oluyor. Ayrıca sürekli yeni akımlar dolayısıyla da yeni terimler hayatımıza giriyor. Ombre, balyaj ve röfle işlemlerinin hepsi temelde saç renklendirmeye hizmet etse de hem tekniği hem de saçta yarattığı etki açısından ayrıldığı noktalar var. Sen de saç renklendirmeyle ilgili terimler konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsan ombre, balyaj ve röfle terimlerinin karşılığını ve farklarını senin için inceledik.

Ombre Nedir?

Ombre işleminde, saç boy ve uçları diplerden daha farklı, daha canlı ve daha açık tona boyanır ama burada çizgi halinde keskin bir geçiş yoktur. Bu işlemde en koyu yer saç dipleridir, boy biraz daha canlı, uçlar ise en canlı kısımdır. Bu şekilde hafif bir geçiş sağlanarak doğal bir renklendirme yapılır. Saçın hem boyut hem de hareket kazanır.

Balyaj Nedir?

Balyaj saçın doğal rengi korunarak, saçların boy ve uçlarında renk açma işlemidir. İster saç aralarına tutam tutam ister sadece saç uçlarına yaptırabilirsin. Bu renk açma isteğe göre ince ya da kalın tutamlar halinde yapılabilir. Bu teknik saçına ışıltı, yüzüne ise canlılık verir. Güneşten açılmış gibi doğal bir hava yaratmak istiyorsan, saç renginden yakın tonlarda balyaj yaptırabilirsin.

Gölge Nedir?

Gölge, saç renginin bir ya da iki ton açığının ince ince saç tutamlarına uygulanması işlemidir. Gölge işleminin özelliği kendinden ışıltılı gibi doğal durmasıdır. Bu yüzden doğal renginden çok uzak bir ton değil ,bir ya da iki ton açığı kullanılır. Gölge tekniğinde istenirse açık değil kendi renginden daha koyu tonlarda kullanılarak saça derinlik kazandırabilir. Özellikle esmer ve buğday tenlerde çok daha hoş durur.

Röfle Nedir?

Röfle saçın küçük tutamlar halinde, doğal saç renginden 1-6 ton daha açık renkle boyanması tekniğidir. Saç tamamen değil, küçük tutamlar halinde boyanır. Uygulamanın amacı saç rengini yumuşatmak ve parlaklık kazandırmaktır. Tabii saçın tutam tutam renklendirildiği ve yumuşak bir geçiş olmadığı için kendini çok belli eder. Düz saçta dalgalı saça göre daha belirgindir. Eğer çizgi çizgi olan net bir görünümden rahatsız oluyorsan en fazla 2 tona kadar açık renkle röfle yaptırmalısın.

Renklendirme Teknikleri Arasındaki Farklar

  • Ombrede işlem tüm saça uygulanır. Balyajda ince ya da kalın tutam tutam tutam uygulama yapılır.
  • Ombrede yoğunluk saç uçlarına doğru artar, dibe doğru kaybolur. Balyajda ise yoğunluk farklı boyutlarda tutamlar halindedir.
  • Röfle de saçlar diğer tekniklere göre daha küçük tutamlar halinde boyanır ve daha çizgi çizgidir. Balyaj ise röfleye benzer ama o kadar çizgi çizgi değil daha doğaldır.
12 12 0 1 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478