Bronz Balyaj

Balyaj, saçın doğal renginin korunarak, boy ve uçlarına yapılan renklendirme tekniğidir. Balyajda amaç saçına ışıltı vermek ve yüzüne aydınlık katmaktır. Bu yüzden bu teknik kendi saç renginden daha açık tonlar kullanılarak yapılır. Renklendirme ister sadece saç uçlarına ister uçlarla beraber aralara da uygulanabilir. Renklendirmenin ince ya da kalın tutamlar halinde yapılması isteğe bağlıdır. Sen de saçlarında doğal bir renklendirme istiyorsan bugün sana bronz balyajdan bahsedeceğiz.

Bronz balyaj, saçlarında yer yer rengi sanki güneşten açılmış gibi parıltıların olduğu doğal bir ışıltı demektir. Bunu yaparken de doğal saç rengin korunur. Böylece hem saçının doğallığını bozmamış olursun hem de dip boyası yapmaktan kurtulmuş olursun. Peki beyazların çıkıyorsa ya da doğal saç renginden farklı bir renk kullanıyorsan balyaj yaptıramaz mısın? Tabii ki yaptırabilirsin. Her ne kadar balyajda saç renginin korunmasına özen gösterilse de isteğe göre farklı saç rengi üzerine de yapılabilir. Burada izlenecek iki yolun var. Eğer beyazların çıkıyorsa ama saç rengin doğalsa düzenli olarak kendi saç rengine uygun dip boyası yaptırmak şartıyla balyaj yaptırabilirsin. Eğer beyazların yok ama farklı bir saç rengi kullanmayı tercih ediyorsan ya saçını doğal rengine döndürebilirsin ya da kullandığın saç rengi bronz balyaja uygunsa kendi rengine dönmeden renklendirme yaptırabilirsin ama yine düzenli dip boyası yaptırma gerekliliği doğar. Eğer beyazlarından dolayı ya da farklı saç rengi kullandığın için dip boyası yaptırman gerekiyorsa bunu ihmal etmemeye özen göstermelisin çünkü zaten kendi saç rengin var, üzerinde ışıltılar var bir de dipten çıkan beyazlar ya da farklı saç rengi eklendiğinde saçın bir kaç renk olur. Bu da rüküş bir görüntüye sebep olur. 

Bronz balyaj kimler için uygun diyorsan,  sıcak bir renklendirme yapılacağı için buğday ya da koyu tenli olan ve bronz saç renginden daha koyu saç rengine sahip olanlar için uygundur. Balyajda renklendirme için kullanacağın rengin kendi saç renginden açık olması gerektiği için açık tenli ve canlı saç rengine sahip olanlar için bronz balyaj uygun bir renklendirme olmaz. Saçının kısa ya da uzun olması, düz ya da kıvırcık olması ise bronz balyaj için önemli değildir. 

Bronz Balyajın Bakımı Nasıl Olmalı?

Bronz balyaj saçının sağlığını ve canlılığını korumak için boyalı saçlar için izlenecek saç bakım adımlarını takip etmelisin. 

  • Saçının canlılığını korumak için boyalı saçlara özel üretilmiş, saç rengini korumaya ve canlandırmaya yönelik şampuan ve saç kremi tercih etmelisin ve her duşta saç kremi kullanmayı ihmal etmemelisin.
  • Sıcaklıktan saçının kurumaması için saç yıkama suyun çok sıcak olmamalı ve saç çok sıcak havayla kurutulmamalı. Saçını olabildiği kadar soğuğa yakın ya da ılık, saç kurutma havan da olabildiğince soğuğa yakın olmalı eğer olamıyorsa da saç kurutma makinesi saçına çok yakın olmamalı.
  • Isıl işlemlerden olabildiğince uzak durmalısın. Uygulayacağın zamansa öncesinde saçına mutlaka ısıya karşı koruyucu ürün uygulamalısın.
  • Duş sonrası durulama gerektirmeyen saç bakım ürünlerinden kullanmaya özen göstermelisin ki saçına bakım yapılmaya devam edilsin. 
  • Saçının nem ihtiyacını karşılamak için haftada 1 ya da 2 defa saç bakım maskesi yaparak saçının ihtiyacı olan nemi karşılamaya özen göstermelisin.

2 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478