Saçının Kabarmasını Önle

Saçların özellikle kıvırcık veya dalgalı ise mutlaka kabarma sorunu yaşarsın. Bu da en başta sahip olduğun dalgaların yaratacağı hacimden kaynaklıdır. Bunu önlemek ya da en azından azaltmak için uygulayabileceğin yöntemler var.

İlk yapman gereken şey saç tipini belirlemek. Saçların kuru mu, yağlı mı, kepekli mi, ince telli mi belirlemeli ve ona göre saç tipine uygun şampuan-saç kremi kullanmalısın çünkü saçınla problemin ne olursa olsun çözümün ilk adımı doğru şampuan-saç kremi kullanmaktır.

Her duşta mutlaka saç kremi kullanmalısın. Duş esnasında saç kremini uyguladığın zaman, durulamadan önce saçını kalın dişli bir tarakla tara ve duştan çıktıktan sonra saçını bir daha tarama. Hem kabarmayı önlemek hem de saçının sağlığı için saçlarını olabildiğince soğuk en azından ılık su ile durulamaya özen göster.

Duştan çıktan sonra ise saçını havlu ile kurulaman, havlunun kumaş yapısından ve sürtünmeden dolayı saçlarının elektriklenmesine ve dolayısıyla kabarmasına neden olur. Klasik havlu yerine mikrofiber saç havlusu kullanman ya da eski pamuklu bir tişört yardımı ile sürtmeden, sıkarak saçını kurulaman elektriklenmeyi önler. Saçının ıslaklığını aldıktan sonra saç tipine uygun içerikli bitkisel bir yağ ya da kabarmayı önleyici bir şekillendirici sürüp, fön makinesinin vigo başlığı ile saçını kurut fakat saçını (yapı itibariyle) kurutmamak için olabildiğince soğuk hava ile kurutmaya çalış. Sıcak havayla kurutacaksan da fön makinesini saçına çok yakın tutma.

Saçının hem sağlığı hem de kabarmasını önlemek için haftada bir ya da iki defa nemlendirici özelliği olan maske uygulamaya özen göster. Üstelik eğer istersen saç bakım maskeni kendin de yapabilirsin. Zeytinyağı-yumurta yada elma sirkesi-bal-hindistan cevizi yağı gibi karışımlarla kendi bakımını yapabilir ya da aktardan bitkisel bakım ürünleri alabilirsin.

Burada unutmaman gereken şey saçın kendi doğasında da ürettiği yağı var ve saçlarının bu doğal yağa da ihtiyacı var. Eğer saçlarını çok sık yıkarsan, bu yağlardan mahrum kalmasına ve kurumasına neden olursun. Saçının kuruması da, yatışmamasına ve istediğin şekli verememene neden olur. O yüzden maşa, fön, düzleştirici gibi çok fazla ısıl işlem yaparak saçını kurutmamalı ve nemlendirmelisin. Nemli saç canlanır. Böylece elektriklenme ve kabarma yaşamaz, şekillendirilmesi kolaylaşır. Eğer mutlaka ısıl işlem uygulayacaksan da öncesinde saçına mutlaka “Isıya Karşı Koruyucu Ürün” uygulamalısın.

Saçın kabarmasını önlemekte bakım ve şekillendirme kadar saç kesimi de önemli. Eğer saçların kıvırcıksa zaten kabarmaya oldukça meyillidir bir de  yanlış kesim kullanıyorsan saçlarının kabarmasını önlemen zorlaşır. Eğer saçların kıvırcıksa, küt(düz) kesim tercih etmemelisin çünkü saçının tamamı aynı uzunlukta olduğunda, hacimli saç uçların bir araya gelir ve piramit gibi bir görüntü oluşturur. O yüzden saçının uzunluğu ne olursa olsun mutlaka hafif de olsa katlar olmalı. Hatta yüz tipine göre perçem bile kullanabilirsin ki perçem kullanman için saçının düz olması şart değil. Perçeme karar vermek için “Kıvırcık Saçta Kahkül” başlığımızı inceleyebilirsin.

Kızlar, siz saçlarınızın kabarmasını nasıl önlüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

1 1 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478