Saçının Kabarmasını Önle

Saçların özellikle kıvırcık veya dalgalı ise mutlaka kabarma sorunu yaşarsın bu da en başta dalgalarının yaratacağı hacimden kaynaklıdır. Bunu önlemek, en azından azaltmak için uygulayabileceğin yöntemler var.

İlk yapman gereken şey saçların kuru mu, yağlı mı, kepekli mi gibi faktörleri belirleyip, ona göre saç tipine uygun şampuan-saç kremi ikilisi kullanmalısın. Duşta şaç kremini saçına uyguladığın zaman durulamadan kalın dişli bir tarakla saçını tara ve saç kremini durulayıp duştan çıktıktan sonra saçını bir daha tarama ayrıca saçlarını dayanabildiğin kadar soğuk suyla durula.

Duştan çıktan sonra ise saçını havlu ile kuruttuğunda, havlunun kumaş yapısından ve sürtünmeden dolayı saçların elektriklenir ve bu da kabarmasına neden olur. Havlu yerine eski pamuklu bir tişört yardımı ile sürtmeden, sıkarak saçını kurutursan elektriklenmeyi önlersin. Saçının ıslaklığını aldıktan sonra saç tipine uygun içerikli bitkisel bir yağ yada kabarmayı önleyici bir şekillendirici sürüp, fön makinesinin vigo başlığı ile saçını kurut fakat saçını (yapı itibariyle) kurutmamak  için olabildiğince soğuk hava ile kurutmaya çalış. Burada unutmaman gereken şey saçın kendi doğasında da yağı olması, eğer saçlarını normalinden fazla yıkarsan, saçlarının bu yağlardan mahrum kalmasına sebep olur ve kurutursun. 

Saçının kurumasıda, saçına istediğin şekli verememene ve saçın yatışmamasına sebep olur. O yüzden maşa, fön, düzleştirici gibi çok fazla işlem yaparak saçını kurutmamalı ve nemlendirmelisin. Nemli saç canlanır böylece yatıştırman daha kolay olur.

Saç kesiminde saçın kabarmasında çok etkilidir. Eğer saçların hem kıvırcıksa hemde katlı kesim ve perçem kullanıyorsan, saçlarının kabarmasını önlemen çok zor. Eğer saçların kıvırcıksa daha düz kesim modelleri tercih etmelisin ki saçların kendini aşağı doğru bıraksın.

Kızlar, siz saçlarınızın kabarmasını nasıl önlüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478