Defrize(Kalıcı Saç Düzleştirme) Tekniği

Defrize kalıcı olarak saç düzleştirme tekniğidir. İnce telli, kalın telli, kıvırcık, dalgalı hatta afro dediğimiz çok sık dalgalı ve kabarık saçlara bile rahatlıkla uygulanabilir. Boyalı saçlar da defrize işlemi için uygundur ama kimyasal işlem görmüş, açılma işlemi yapılmış, platin ya da röfleli saçlara yapılması tavsiye edilmez, yapılması gerekiyorsa da çok dikkat edilmesi ve profesyonelce yapılması lazım.

Defrize Saça Zarar Verir mi?

Kalıcı saç düzleştirme işleminde kullanılan ürünler kimyasal içerikli olduğundan saça zarar vermemesi için çok dikkatli olunması gerekir. Saçın doğal ve işlem görmemişse ona göre, röfleli ise ona göre ürün seçilmeli ve bekleme süresi ona göre ayarlanmalıdır çünkü eğer ürün seçimi doğru yapılmaz veya ürünlerin saçta bekletilme süresi iyi ayarlanmazsa saçta yıpranma, kopma hatta yanma bile meydana gelebilir.

Defrize İşlemi Nasıl Yapılır?

 • İlk adım her zaman ki gibi saçın yıkanması ve temizlenmesidir.
 • Saç yıkandıktan sonra nemli iken 2 parmak kalınlığında küçük tutamlara ayrılır.
 • Defrize işlemi için kullanılan ürünler kesinlikle saç dibine değdirilmez, dibe 1 cm kala losyon sürülür ve inci dişli tarakla taranır.
 • Sürülen bu losyon saçın buklelerin genleşmesini ve çözülmesini sağlar.
 • Losyonun saçta bekleme süresi saçın tipine ve buklelerin sıklığına göre 7 ila 30 dakika arasında değişir.
 • Bekleme süresinden sonra saç yıkanır ve kurutulur.
 • Bu seferde düzleşen saçı sabitleyici losyon sürülür ve taranır, kısa süre bekledikten sonra saçlar durulanır.
 • Saç kuruduktan sonra 1 cm kalınlığında her bir tutam 180-220 derece arasında sıcaklıkla ortalama 10 kere düzleştirilir. Burada dikkat edilmesi gereken düzleştiricinin seramik olmasıdır.
 • Koruyucu krem sürülür.

Defrize İşleminin Ömrü Ne Kadardır?

Defrizenin kullanım ömrü 4-8 ay arasında değişiyor. Bu aslında senin saçının uzama hızına ve saçın için ne kadar ürünler kullandığına göre değişir. Kalıcı düzleştirme işlemi bittikten sonra mutlaka düz saçlar için olan şampuan, saç bakım kremi, serum, duş sonrası durulama gerektirmeyen bakım spreyleri kullanmalısın çünkü saçın hem kimyası değişiyor hem de hassasiyeti artıyor. Denize, havuza girmek, duş almak gibi faktörler saçına yapılan düzleştirme işlemini etkilemez rahatlıkla düz saçlı biri gibi günlük bütün işlerini yapabilirsin hatta saçlarına dalga verebilir, maşa bile yapabilirsin çünkü bu normal çekilen fönden farklı olarak saçın yapısını tamamen değiştiriyor ve bozulma olmuyor.

Saçına ne kadar iyi bakarsan bak saçın mutlaka uzamaya başlayacak ve dipten kıvırcık saçların çıkmayan başlayacak. Eğer saçların çok kıvırcık değil dalgalı ise çok göze batmadan bir süre daha fönünü kullanabilirsin ama çok kıvırcık saçlarda dipler kıvırcık, boy ve uçlar düz kalacağından defrize işlemi tekrar edilerek diplere müdahale edilmesi gerekiyor.

Bonus: Saçlar kalıcı olarak düzleştirildikten sonra beğenilmez ise tek çözüm perma yaptırarak tekrar kıvırcık forma geçmektir ama önce düzleştirme sonra perma yaptırdığın için saç hem yıpranır hem de ne tam anlamıyla kıvırcık ne de tam anlamıyla düz olur.

Kızlar, eğer saçınıza defrize işlemi uygulandıysa, lütfen tecrübelerinizi bizimle paylaşın.

11 7 0 1 5 1
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Emel3 yıl önce
 • Benim sacim bonus seklinde kivircik. Brezilya fonu banamisin demedi. Ama defrize ile bayaga rahatladim. Tek sorun saclarimin diplerinin ufaktan dalgali uzamasi..bu nedenle arada diplere mudahale edilmeli.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478