Küt Kesim Modelleri ve Kimler Tercih Etmeli

Küt saç geçmişten günümüze hala kullanılıyor olsa da en popüler olduğu dönem 80’ler 90’lar dönemiydi. Eğer sen de saçlarını küt kestirmeyi düşünüyorsan, kestirmeden önce belirlemen gereken şey yüz tipindir. Yüz tipin hem saç ayrımın hem de küt kesim tarzın için belirleyici faktördür.

Dikkat Etmen Gerekenler

  • Eğer kalp ya da köşeli gibi keskin hatlara sahip bir yüzün varsa saçını yandan ayırmalısın.
  • Eğer yüzün uzun ve yanakların daha ince görünsün istiyorsan saçlarını ortadan ayırmalısın.
  • Eğer alnın genişse perçem kestirmelisin.
  • Eğer boynun kısa ise arkası hacimli bir küt saç boynunu ortaya çıkararak boynunu daha uzun gösterir.
  • Eğer saçların düz ise saçlarında hacim olmadığı için iki renk kullanırsan, saçlarını daha hacimli gösterirsin.

Klasik Küt Kesim

Eğer yüz tipin oval ise yüz şeklin orantılı demektir ve bu da hemen her türlü kesimin ve modelin sana yakışacağı anlamına gelir. İster ortadan ayrılmış ve çene hizasındaki klasik küt kesim, ister perçem, ister omuz hizasında, ister dalgalı, ister yandan ayrılmış.

Katlı Küt Kesim

Eğer yüz tipin yuvarlaksa katlı kesimleri tercih etmelisin çünkü yuvarlak yüz tipi yumuşak hatlara sahiptir ve saça verilecek katlar sana daha keskin hatlar kazandırarak yüzünü dengeler ayrıca saça verilecek katlar saçlarını daha kabarık ve hacimli gösterir. Katların sıklığı ve yoğunluğu ise tamamen sana bağlıdır. Eğer yüzünün yuvarlaklığı seni rahatsız etmiyorsa saçlarını çene hizandan daha kısa yaptırabilirsin çünkü bu kesim saç modelleri yüzünün yuvarlak hatlarını daha da ön plana çıkarır.

Kısa Küt Kesim

Eğer yüz tipin üçgen ise hem katlı kısa küt kesimi hem yana ayrılmış perçemleri hem de çok keskin hatları olmayan katları tercih edebilirsin. Alnın genişse ve perçem tercih edersen daha hoş bir görüntü elde edersin ama klasik kesim perçem kestirmek istemiyorsan, doğal duran, yana ya da alnına düşen tutamlar bırakabilirsin.

Uzun Küt Kesim

Eğer yüz tipin kare ise keskin yüz hatlarına sahipsin demektir. Bu yüz tipi için Long Bob denilen uzun küt saç kesimi idealdir. Kısa küt kesim yüzünün hatlarını ortaya çıkarırken uzun kesim yüz hatlarını yumuşatarak sana daha yumuşak bir ifade verir. Eğer alnına düşen düz perçemlerden kestirirsen yüzüne sert bir ifade verirsin, bunun yerine daha uzun ve yana doğru perçemler tercih etmelisin.

0 0 1 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478