Nasıl Maşa Yapmalısın ve Nelere Dikkat Etmelisin?

Saç maşası saçımıza hareket katmak ve hacim vermek istediğimizde başvurduğumuz ilk yol. Eğer bir de saçlarımız düz ve çok sönükse maşa bizim kurtarıcımızdır. Peki hangi maşayı tercih edeceğimize nasıl karar vermeliyiz, maşayı nasıl kullanmalıyız ve kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Senin için hazırladık.

Saçların Temiz Mi?

Saçını şekillendirmeye başlamadan önce temiz olmasına özen göstermelisin çünkü kir ve yağ saçlarını ağırlaştırır ve aşağı çeker ve dalgalarının istediğin hacime kavuşmasına engel olur ayrıca yağ saçı parlatır. Saçlarını saç tipine uygun ürünlerle yıka ve kurut. Islak saçlarına maşa yapmaman gerektiğini unutma, bu saçlarının sağlığına zarar verir.

Hangi Tip Maşa Kullanmalısın?

Tercih edeceğin maşa elde etmek istediğin dalga ve saçının tipine göre değişir. İnce maşaları her tip saçta kullanabilirken, kalın maşaları çok kısa saçta kullanmamalısın. İnce maşalar ile sık ve ince bukleler oluşturu ve kıvırcık saçlar elde edersin. Kalın maşalar ile ise daha iri ve hacimli dalgalar elde edersin.

Maşanın Sıcaklığı İyi Mi?

Maşaların sıcaklığı genelde 120 derece ile 210 derece arasında değişir. Saçlarına zarar vermemek için maşanın sıcaklığını olabildiğince minimumda tutmalısın eğer istediğin görüntüyü elde edemezsen biraz daha arttırabilirsin ama maximum sıcaklığa çıkmamaya özen göster.

Saçını Isıya Karşı Koruyor Musun?

Şekillendirme işlemine başlamadan önce saçlarına ısıya karşı koruyucu bir ürün uygulaman çok önemli. Bütün ısıl işlemlerden önce bunu mutlaka yapmalısın. Bu konuda sana yardımcı olması için ısıya karşı koruyucu ürünler yazımızı inceleyebilirsin.

Maşayı Saçına Nasıl Uygulamalısın?

Maşana karar verdikten sonra saçına nasıl uygulayacağın yine elde etmek istediğin modele göre değişir. Eğer tamamen sık ve kıvırcık saçlar elde etmek istiyorsan saçına dipten itibaren ince maşa uygulamalısın,  bu şekilde değilde daha doğal ve çok sık olmayan kıvırcık saçlar elde etmek istiyorsan boy ve uçlara yine ince maşa uygulamalısın, eğer daha hacimli ve iri su dalgası tarzında dalgalar elde etmek istiyorsan kalın maşayı yine saçının boy ve uçlarına uygulamalısın. 

Maşayı Hangi Yöne Sarmalıyım?

İstersen saçının ucunu maşanın içine tutturup maşayı kapatıp tutamı yukarı doğru sar, istersen tutamı ortasından maşanın içine tutturup ucuna doğru maşaya sar, istersen tutamı ortasından ucuna doğru maşanın tamamen dışına sar. Bunları yaparken maşayı saran elinin yanmaması için eldiven tercih edebilirsin. Genelde dışa doğru sarım yaygındır ama içe dönük bukleler istiyorsan içe doğru da sarabilirsin.

Saçını Sabitledin Mi?

Saçlarını maşaladıktan sonra eğer daha fazla hacim istiyorsan ve saç modelin buna müsaitse, krepe uygulayabilirsin. Bütün işlemler bittikten sonra çok sert olmayan bir spreyle saçlarını sabitlemeyi unutma.

Kızlar, siz maşa yaparken nelere dikkat ediyorunuz? Lütfen yorumlarda buluşalım.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478