Defrize vs Brezilya Fönü

Defrize kalıcı olarak saç düzleştirme tekniğidir. Bu teknik ile ilgili yazımızı okumadıysan buradan ulaşabilirsin. Peki günümüzde çok popüler olan brezilya fönü nedir ve defrizeden farkı nedir?

Brezilya Fönü Nasıl Uygulanır?

 • Brezilya fönünün özelliklerinden biri işleme başlamadan önce saçların sülfatsız şampuan ile yıkanmasıdır çünkü brezilya fönü için kullanılan solüsyon sülfatlı şampuanla yıkanan saça uygulandığında çok rahatsız edici bir koku meydana çıkıyor.
 • Saçı kuruttuktan sonra ince tutamlar halinde ayırarak ,brezilya fönü için gerekli olan solüsyon sürülür.
 • Defrize’den farklı olarak brezilya fönünde kullanılan sölüsyon havaya karışıp hem göze hem burna dokunabilir o yüzden uygulayan kişi eldiven ve maske takarak uygulamalı ve solüsyonun hava ile temas ederek dokunmaması için vantilatör kullanarak havanın diğer tarafa gitmesi sağlanmalıdır.
 • Solüsyonu bütün saça yedirilir, bekleme süresi dolduktan sonra saçlar fön fırçası yardımıyla kurtulur, ince tutamlar halinde ayrılır ve her bir tutama ortalama 10 defa seramik düzleştirici ile press yapılır.
 • Press işlemi bittikten sonra saça yine sülfatsız solüsyon sürülür.
 • Bütün bu işlemerden sonra saçın 3 gün boyunca yıkanmaması gerekir, eğer bu süre zarfında yine saç ince tutamlar halinde ayrılıp press yapılırsa işlemin kalıcılığı daha da artar.

Brezilya Fönü Ne Kadar Dayanır?

Brezilya fönünü ömrü 4-6 ay arasındadır ama bu süre aslında işlemin bozulma süresi değildir kendi saçlarının dipten çıkma süresidir.Saçın uzadığında diplerin kıvırcık, boy ve uçların düz bir görüntü oluşturacağı için diplerine brezilya fönü ile müdahale edilebilir.

Saçın kalıcılığının artmasını istiyorsan içinde sülfat yani tuz olmayan şampuan, saç kremi, serum ve şekillendiricileri tercih etmelisin aynı zamanda sodyum klorat gibi tuza çok yakın maddeler de olmamalı. Denizde de tuz olduğu için brezilya fönlü saçla denize girmemeli eğer gireceksen de girip çıktıktan sonra yaptırman gerekir.

Defrize vs Brezilya Fönü

 1. Defrize daha çok 80’li 90’lı yıllarda kullanılırken şu an pek tercih edilmiyor ve brezilya fönü daha yaygın olarak kullanılıyor.
 2. Brezilya fönü aslında defrizenin daha gelişmiş, daha modern halidir ve daha sağlıklıdır.
 3. Brezilya fönü de defrize gibi kalıcı olarak saç düzleştirme işlemidir ama hem uygulama şekli hem de kullanılan ürünler tamamen farklıdır.
 4. Defrizeden farklı olarak brezilya fönünde kullanılan ürünlerle saça keratin yüklemesi yapılır.
 5. Brezilya fönü yaptırdıktan sonra saçına keratin bakımı yapmalısın.

Uyarı: Brezilya fönü yaptırmadan önce çok iyi araştırmanı ve daha önce bu işlemi yaptırmış olanların tavsiyelerini dikkate almanı öneririz çünkü brezilya fönü saçın kabarıklığını almaz, saçı düzleştirir. Hayallerindeki gibi pürüzsüz düz saçı 6 ay boyunca kullanabileceğini düşünmek, işlemi yaptırdıktan sonra seni hayal kırıklığına uğratabilir ve bu işlemler yaptırıp pişman olduktan sonra hemen geri dönebileceğin işlemler değil. Brezilya fönü her ne kadar keratin yüklemesi yapılan ve defrizeye göre daha sağlıklı bir işlem olsa da saçı yıpratma payı vardır.

Kızlar, saçınızı defrize ya da brezilya fönü uygulandıysa, lütfen tecrübelerinizi bizimle paylaşın.

4 0 0 0 0 1
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478