Sıkı Topuz Modeli

Topuz stilleri arasında eskiden beri modası geçmeyen en özel günlerimizde hatta gelin başımızda bile tercih ettiğimiz, ünlülerin kırmızı halıda en şık kıyafetleriyle kombinlediği sıkı topuz modeli. Enseden, arkadan ya da tepeden yapabileceğin ve yüz hatlarını tamamen ortaya çıkartan bu modelin nasıl yapıldığını ve hangi yüz tipine göre, hangi modelinin uygun olduğunu senin için inceledik.

Sıkı Topuz Hangi Yüz Tipine Yakışır?

Sıkı topuzun avantajlarından biri her yüz tipine yakışması daha doğrusu yakışacak şekilde yapılabilmesi. Sıkı topuz denilince akla hemen tepeden ve yüksek şekilde yapılan sıkı topuz modeli geliyor ama bu model arkadan ya da enseden de yapılabilir.

Uzun, Kare ya da Sivri Yüz Tipi

Uzun, kare ya da sivri yüz tipinde amaç yüzün uzunluğunu ya da kare şeklini vurgulamak ya da yüzü daha da uzun göstermek değil uzunluğu kırarak yüz şeklini ovale yaklaştırmaktır. Bunun için de uzun, kare ya da sivri yüz tipine sahipsen sıkı topuzunu arkadan ya da enseden tercih etmelisin.

Oval ya da Yuvarlak Yüz Tipi

Oval yüz tipi en ideal tip olarak kabul edilir ve hemen her modeli rahatlıkla tercih edebilir. Eğer oval yüz tipine sahipsen klasik tepeden sıkı topuz modelini kullanabilirsin.

Sıkı Topuz Nasıl Yapılır?

Sıkı topuzun avantajlarından biri de çok zahmet gerektirmemesi sadece topuzunu hangi yükseklikte yapacağına karar vermen ve saçını karar verdiğin noktadan sıkıca toplaman. Sonrası saçının ne kadar uzun ve gür olduğuna göre değişir. Eğer saçların yeterince gür değilse ya da topuzunun daha dolgun durmasını istiyorsan topuz süngeri kullanabilirsin. İhtiyacın yoksa da saçını kendi etrafında döndürerek topuzunu yapabilirsin.

Sünger ile Sıkı Topuz Modeli

 1. Saçlarını istediğin yükseklikte sıkı şekilde topla.
 2. Atkuyruğunu topuz süngerinin içinden geçir.
 3. Saçlarını süngerin etrafına dağıt.
 4. Saçlarını süngerin etrafına dolayarak uçlarını sakla.

 1. Saçlarını sıkıca topla.
 2. Atkuyruğunu süngerin içinden geçir.
 3. Saçlarını süngerin etrafına dağıt.
 4. Süngerin üstünden saç lastiğini geçir.
 5. Kalan uçları atkuyruğunun etrafına sar.
 6. Uçlarını saklayarak sabitle.

Kendi Saçın ile Topuz

 1. Saçını sıkıca topla.
 2. Atkuyruğunu iki parçaya böl.
 3. Önce birini atkuyruğunun etrafında döndürerek sabitle.
 4. İkinci parça saçı ör ve topuzunun etrafına sararak, ucunu sabitle.

Extra: Topuz Fırçası

Kızlar, sıkı topuzun ilk adımı gergin ve şık bir atkuyruğudur. Bu atkuyruğunu yapabilmek için saç şekillendirici ve topuz fırçasından yardım alabilirsin. Saçındaki elektriklenmeleri gidermek, minik bebek saçlarını yatıştırmak ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için sprey sıkıp, üzerinden topuz fırçasıyla tarayabilirsin.

Satın Almak İçin:   

Extra: Topuz Süngeri

Kızlar, sıkı topuz modelini yakalamak için topuz süngeri şart değil ama saçların yeteri kadar gür değilse ya da sen çok daha iri ve hacimli bir topuz istiyorsan, o zaman süngerlerden faydalanabilirsin. Topuz süngerleri genelde 4 boydur. Hangi boyu kullanacağına saçının uzunluğuna ve elde etmek istediğin topuza göre karar verebilirsin. Ne kadar hacimli topuz istiyorsan süngerin o kadar büyük olmalı ama bu seçerken unutmaki saçın da seçtiğin topuzu örtebilmeli.

Satın Almak İçin:   

0 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478