Sombre Nedir? Ombre ile Farkı Nedir?

Sombre, saçın boy ve uçlarına uygulanan ve kendi renginden en fazla 2-3 ton açık renk kullanılarak yapılan saç renklendirme tekniğidir. Sombre, ombre işleminin daha ‘soft’ yani yumuşak geçişli halidir. Baş harfini ve adını da buradan alır. Sombre tekniğinde uçlar, diplere göre daha açıktır ama arada sadece bir kaç ton fark vardır. Bu yüzden de saça renklendirme yapılmış gibi değil de sanki güneşten açılmış gibidir ve ombreye göre çok daha doğal durur. Sanki saç rengine yakın renklerde balyaj yaptırmışsın gibi de düşünebilirsin. Kısacası, saç renginde değişiklik arayan ama doğallıktan da çok uzaklaşmak istemeyenlerin tercih edebileceği, saçına ışıltı ve hacimli bir görünüm kazandıran renklendirme tekniğidir.

Ombre ve Sombre Arasındaki Fark Nedir?

Ombre ve sombre arasındaki en belirgin fark, renklendirme yaparken kendi saç renginden ne kadar açık tonda renkler kullandığındır. Ombrede saçlar uca doğru, 5 tona kadar aşama aşama açılırken, sombrede en fazla 3 tona kadar daha açılır. Ombrede koyu renk dipler ve sarı renk saç uçları görebilirken, sombrede koyu renk dipler ve dibe göre daha ışıltılı saç uçları görebilirsin.

Ombre işlemi, daha belirgin ve iddialıyken, sombre daha yumuşak ve doğaldır. Saç rengimden sıkıldım ve değişiklik istiyorum ama nasıl bir renk istediğim konusunda kararsızım diyorsan sombre uygulaması tam sana göre çünkü hem dip boyası yaptırman gerekmeyen hem beğenmeme ihtimalinin olmadığı hem de saçına ışıltı ve boyut kazandıran bir teknik.

Sombrenin Ömrü Ne Kadardır?

Sombrenin ne kadar uzun ömürlü olacağı bir kaç unsura bağlı. Öncelikle belirleyici olan renklendirmenin doğal saç renginin üstüne mi yoksa boyanan saçının üstüne mi yapıldığıdır. Eğer doğal saçının üstüne renklendirme yapıldıysa sombre uygulaması oldukça uzun ömürlüdür. 6 ay kadar sombreni rahatlıkla kullanabilirsin. Eğer saç rengin çok akmadıysa ve saçın matlaşmadıysa ya da akmış halini kullanmak seni rahatsız etmiyorsa çok daha uzun süre kullanabilirsin. Saç rengin solduysa işlemini yeniletebilir ya da kendi doğal saç rengine dönebilirsin. 

Sombre işlemin kendi saçının üstüne uygulanmadıysa, öncesinde saçın dipten uca kadar(doğal saç renginden farklı bir renge) boyanıp sonrasında renklendirme yapıldıysa sombren düşündüğün kadar uzun ömürlü olmaz çünkü saç rengin akmasa bile bir süre sonra dip boyası yapman gerekir. Sombreni  ya da saçına yaptırdığın herhangi bir renklendirme işleminin ömrünü etkileyen başka bir unsur ise saç bakımındır. Saçına ne kadar düzenli bakım yaptığın ve kullandığın ürünler hem saç rengini hem saç sağlığını etkiler.

Sombre Saçın Bakımı Nasıl Olmalı?

  • Saç bakımın ilk adımı olarak boyalı saçlara özel üretilen renk koruma ve canlandırma özelliği olan şampuan-saç kremi kullanmalısın.
  • Sıcaklık saçı kurutur o yüzden saç yıkama suyun olabildiğince soğuğa yakın en azından ılık olmalı.
  • Saçını kuruturken yine olabildiğince soğuk havayla kurutmaya, sıcak havayla kurutacaksan da fön makinesini saçına çok yakın tutmamalısın.
  • Düzleştirici, maşa gibi ısıl işlemlerden saçını uzak tutmalısın. Uygulayacaksan da öncesinde saçına mutlaka ısıya karşı koruyucu ürün uygulamalısın.
  • Duş sonrası saçına durulama gerektirmeyen saç bakım serumlarından uygulamalısın. Böylece saçına bir dahaki yıkmaya kadar bakım yapmaya devam etmiş olacaksın.
  • Haftada bir ya da iki kez saç bakım maskesi uygulayarak saçının nem ihtiyacını karşılamalısın.

 

7 1 0 0 0 1
Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478