Perma Hakkında Her Şey

Perma, saçların belli bir kullanım ömrü ile kalıcı olarak kıvırcık forma sokulması işlemidir. Bunu ister kıvırcık saç kullanmak istediğin için ister düz saçında tutmayan maşa ve kırık fön tutsun diye yaptırabilirsin çünkü perma kırık fönün ya da maşanın dayanıklılığını artırır.

Hangi Saçlara Perma Yapılabilir?

Perma her ne kadar gerekli önlemler alınsa da kimyasal bir işlem olduğu ve saça sıcaklık verildiği için az ya da çok saça zarar verir. Profesyonel eller boyalı saçlarada da perma uygulayabilir ama tavsiye edilen saçının sağlığı için boyalı, röfleli ya da yıpranmış saçlara perma yapılmaması.

Perma Çeşitleri

Permanın iki çeşidi vardır: biri bonus denilen, çok sık ve kıvırcık olan permadır, diğeri ise daha iri dalgalı permadır. Perma yaptırmadan önce hangi türde perma yaptıracağına karar vermelisin, bunun için uzmana danışabilirsin.

Nasıl Uygulanır

Perma işlemi için gerekli malzemeler perma kağıdı ve vermek istediğin dalganın iriliğine göre bigudidir. İşlem ortalama 45 dakika sürer.

  • Perma yaptırmanın ilk adımı saçların yıkanması ve taranmasıdır. Yıkama işlemi perma için kullanılacak ilaçların saça daha iyi nüfuz etmesi ve daha iyi sonuçlar almak açısından önemlidir. Perma işlemine saçların ıslakken başlanır.
  • Perma için kullanılacak kimyasal ürün saç diplerine değdirilmeden saça sürülür.
  • Kimyasal ürün sürüldükten sonra perma kağıdı tutam tutam ayrılan saçın her bir tutama saç ucuna gelene kadar sarılır sonra bigudi ile yumuşak şekilde, saç dibine yaklaşıncaya kadar sarılır ve bigudiye lastik takılarak sabitlenir.
  • Her bir tutam bu şekilde sarıldıktan sonra 15 dakika beklenir.
  • 15 dakika sonra bigudiler saçtan çıkarılmadan saç durulanır ve diğer kimyasal ürün bigudiler saçta iken uygulanır.
  • İkinci ürün 5 dakika bekledikten sonra saç yavaş hareketlerle, varolan dalga bozulmayacak şekilde açılır, dalgaları tamamlayıcı hareketlerle durulanır.
  • Saç durulanıp bütün ilaçlar aktıktan sonra şekil verilir.
  • Köpük ya da benzeri saç şekillendirici ürünlerle dalgalar iyice belirginleştirilir ve fönün vigo başlığı ile kurutulur.

Perma Saç Bakımı

Perma yaptırdıktan sonra saç tipine uygun, permanın saçında oluşturduğu yıpranmayı telafi edecek türde besleyici ve onarıcı şampuan-saç kremi kullanmalısın. Duştan sonra ise durulamayı gerektirmeyen saç bakım spreyi kullanmalı, haftada bir ya da iki defa saç maskesi yapmalı ve permanın kalıcılığını arttırmak için saçlarını vigo başlığı ile kurutmalısın.

Perma zaten saçını yıpratan bir işlem olduğu için saçını kurutmadan önce ısıya karşı koruyan ürünler kullanman, maşa, fön gibi ısıl işlemlerden ise olabildiğince kaçınman gerekir. Duşta olabildiğinde soğuk su kullanmaya, saçını kuruturken ise olabildiğince soğuk hava ile kurutmaya özen göstermelisin çünkü sıcaklık saçı kurutur.

Permanın ömrü 6 ila 8 ay arasında değişir. Perma yaptırdıktan sonra permayı yenilemek için en az 2 sene beklemen gerekir yoksa saçın haddinden fazla yıpranır.

Kızlar, perma ile ilgili tecrübeleriniz için lütfen yorumlarda buluşalım.

0 4 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478