Perma Hakkında Her Şey

Perma, saçların belli bir kullanım ömrü ile kalıcı olarak kıvırcık forma sokulması işlemidir. Bunu ister kıvırcık saç kullanmak istediğin için istersen de düz saçında tutmayan maşa ve kırık fön gibi uygulamalar daha kalıcı olsun diye yaptırabilirsin çünkü perma kırık fönün ya da maşanın dayanıklılığını artırır.

Perma Çeşitleri

Permanın iki çeşidi vardır: kalın perma ve ince perma. İnce perma bonus denilen, çok sık ve kıvırcık olan permadır. Kalın perma ise daha iri dalgalı(su dalgası) olan permadır. Permayı yaptırmadan önce saçının uzunluğuna ve yapısına göre hangi türde yaptıracağına karar vermelisin. Bunun kararını en doğru şekilde vermek için uzmana danışabilirsin.

Hangi Tür Saçlara Perma Yapılabilir?

Perma, her ne kadar gerekli önlemler alınarak uygulansa da kimyasal bir işlem olduğu ve saça sıcaklık verilmesini gerektirdiği için minimum oranda da olsa saça yıpratıp, kurutabilir. Profesyonel eller boyalı saçlarada da perma uygulayabilir ama tavsiye edilen saçının sağlığı için boyalı, röfleli, kısa zaman önce açıcı uygulanmış ya da yıpranmış saçlara perma yapılmamasıdır.

Her Boy Saça Perma Yapılabilir mi?

Genelde kısa saçlı hanımların aklında perma yaptırıp yaptıramayacaklarına dair bir soru işareti olabilir ama perma her boy saça uygulanabilir. Burada önemli olan faktör dalganın boyutudur. Saçların kısa ise permanın türüne ona göre karar vermelisin. Kısa saçta, iri dalgalı kalın perma işlemi değil daha sık ve ince dalgalı perma işlemi uygulanabilir.

Nasıl Uygulanır?

Perma işlemi için gerekli malzemeler perma kağıdı ve vermek istediğin dalganın iriliğine göre bigudidir. İşlem ortalama 45 dakika sürer.

 • Perma yaptırmanın ilk adımı saçların yıkanması ve taranmasıdır. Yıkama işlemi perma için kullanılacak ilaçların saça daha iyi nüfuz etmesi ve daha iyi sonuçlar almak açısından önemlidir. Perma işlemine saçların ıslakken başlanır.
 • Perma için kullanılacak kimyasal ürün saç diplerine değdirilmeden saça sürülür.
 • Kimyasal ürün sürüldükten sonra perma kağıdı tutam tutam ayrılan saçın her bir tutama saç ucuna gelene kadar sarılır sonra bigudi ile yumuşak şekilde, saç dibine yaklaşıncaya kadar sarılır ve bigudiye lastik takılarak sabitlenir.
 • Her bir tutam bu şekilde sarıldıktan sonra 15 dakika beklenir.
 • 15 dakika sonra bigudiler saçtan çıkarılmadan saç durulanır ve diğer kimyasal ürün bigudiler saçta iken uygulanır.
 • İkinci ürün 5 dakika bekledikten sonra saç yavaş hareketlerle, varolan dalga bozulmayacak şekilde açılır, dalgaları tamamlayıcı hareketlerle durulanır.
 • Saç durulanıp bütün ilaçlar aktıktan sonra şekil verilir.
 • Köpük ya da benzeri saç şekillendirici ürünlerle dalgalar iyice belirginleştirilir ve fönün vigo başlığı ile kurutulur.

Perma Saç Bakımı

 • Perma yaptırdıktan sonra saç tipine uygun, permanın saçında oluşturduğu yıpranmayı telafi edecek türde besleyici ve onarıcı şampuan-saç kremi kullanmalısın.
 • Sıcaklığın saçını kurutmaması için duşta iken saçını çok sıcak suyla yıkamamalısın.
 • Duş sonrası saçını çok sıcak havayla kurutmamalısın. Eğer sıcak havayla kurutacaksan da fön makinesini saçına çok yakın tutmamalısın.

 • Permanın kalıcılığını arttırmak için saçlarını vigo başlığı ile kurutmalısın.
 • Duş sonrası saçına durulama gerektirmeyen bakım ürünlerinden uygulamalısın. 
 • Haftada bir ya da iki defa bakım maskesi uygulayarak saçının nem ihtiyacını karşılamalısın.
 • Perma zaten saçını yıpratan bir işlem olduğu için saçını kurutmadan önce ısıya karşı koruyan ürünler kullanmalı, maşa, fön gibi ısıl işlemlerden ise olabildiğince kaçınmalısın.

Permanın Ömrü Ne Kadardır?

Permanın ömrü 4 ila 6 ay arasında değişir. Bu süre çevre şartlarına, bakımını ne kadar düzenli yaptırdığına, güneşe, klora ve sıcaklığa ne kadar maruz kaldığına göre değişir. Bunların yanında saçının yapısı da bu süreyi etkiler. Perma dalgalı saçta, düz saça göre daha uzun zaman dayanıklıdır.

Bonus: Bu sürePerma yaptırdıktan sonra permayı yenilemek için en az 2 sene beklemen gerekir yoksa saçın haddinden fazla yıpranır.

Kızlar, perma ile ilgili tecrübeleriniz için lütfen yorumlarda buluşalım.

1 5 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478