Sağlıklı Saç Uzatma

Saç uzatmak hepimiz için zorlu bir süreçtir. Çünkü sağlıklı bir saç günde yaklaşık 0,37 cm, ayda ise yaklaşık 1,5 cm uzar. Saçta oluşan ufak bir yıpranma ya da kopma bizi bir kaç ay geriye götürebilir; üstelik bazılarının saçının uzama hızı normalden daha yavaştır. İşte bütün bu sebepler sağlıklı saç uzatma yöntemlerini çok önemli hale getiriyor.

Sağlıklı saç uzatamanın ilk adımı, saçın için doğru ürünleri kullanmandan geçiyor. Saç tipini tanıyarak saçın kuru mu, yağlı mı, kepekli mi, ince telli mi gibi faktörleri belirlemen ve eğer kuruysa nemlendirici özelliği olan, yağlıysa saçındaki fazla yağı alan ve dengeleyen gibi saç tipine uygun şampuan-saç kremi tercih etmen çok önemlidir. Bu ürünleri saç derine masaj yaparak uygulamalısın, böylelikle kan dolaşımını hızlandırırsın ve bu da uzamaya yardımcı olur. Duştan sonra ise yine saç tipine uygun ama durulama gerektirmeyen, saçına sürüp kuruttuktan sonra tüm gün saçını beslemeye devam edecek serumları tercih etmelisin. Saçının nem ihtiyacını karşılamak ve saç bakım rutinini tamamlamak içinse saç bakım maskelerinden faydalanmalısın. Mevsimsel olarak da saç bakımına özen göstermelisin. Kışın sert hava koşullarından dolayı nemlendirmen, yazın da güneşin ve denizin yıpratıcı faktörlerine karşı saçını koruman gerekir. Ayrıca aktarlarda bulabileceğin bitkisel yağlar da saçlarının sağlıklı olmasına yardımcı olur ve sağlıklı saç da hızlı uzar.

Saçlarını ısıya karşı koruman da sadece uzaması için değil sağlığı içinde çok önemlidir. Sürekli fön çektirmek, düzleştirici kullanmak veya maşa yapmak saçı mutlaka yıpratır ve kurutur. Bu işlemleri olabildiğince azaltman, yapacağın zaman da ısıya karşı koruyucu ürünler kullanman çok önemli. Saçını kuruturken de sıcak hava yerine fön makinesinin soğuk hava özelliğini kullanıp kurutarak saçının nemli kalmasını sağlamalısın. Eğer sıcak havayla kurutacaksan da fön makinesini saçına çok yakın tutumamalısın.

Çoğumuz hem saçlarımız zor uzadığı için hem de kuaförlere vur dediğimiz zaman öldürdükleri için, saç uçlarımızda oluşan kırıkları aldırmaktan çekiniriz ama saçını sağlıklı şekilde uzatmak istiyorsan düzenli olarak kırıklarını aldırmalısın. Evet, saç uçtan değil kökten uzar ama saç uçlarındaki kırıkları aldırmadıkça saçların hassaslaşır ve daha çabuk kırılır. Böylece kırıklar yukarı doğru ilerler. Hatta kırık uçlarda zamanla kopmalar meydana gelir. Bu yüzden de uzamıyormuş hissine kapılırsın. 

Saç uzamasında beslenme faktörü de çok önemlidir. Saçın sağlıklı uzaması için sen de sağlıklı beslenmelisin. Saçların kökünden yeterli su ve vitamini alması gerekir; mesela C vitamini saç tellerini besleyen, kılcal damarları güçlendiren kolajen üretimine yardımcı olur. C vitaminini alabileceğin besinleri tüketmemen saçını da negatif yönde etkiler. Somon, yumurta, badem, yoğurt ve havuç saçın sağlıklı uzaması ve gücünü kazanması için gerekli olan besinlerin başında gelir. Günde 2 litre su içmek de hem sağlığın hem de saçların için çok önemlidir. Saçın içten nasıl besleyeceğini daha detaylı öğrenmek istiyorsan Saça İyi Gelen Besinler başlığımızı inceleyebilirsin.

Kızlar, siz saçınızı uzatmak için neler yapıyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

0 0 0 0 0 1
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478