Perçem Kimlere Yakışır?

Perçem kestirmek bütün kadınların aklını kurcalar ve zaman zaman bizi acaba kestirsem mi kestirmesem mi ikileminde bırakır çünkü perçem havamızı değiştirmenin ve imajımızda değişiklik yapmanın en etkili ve basit yöntemlerindendir. Bir yandan da perçemin aklımızı bu kadar kurcalamasının sebebi kestirdiğimizde acaba yakışacak mı yakışmayacak mı, ya pişman olursak tekrar eski haline dönmesi ne kadar zaman alır ya da ne tarz bir perçem kestirmeliyim gibi kararsızlıklardır. Bizde seni bu ikilemden kurtarmak için bütün bu konuları inceledik.

Perçemi aslında yüz şekline uygun kesim yaptırdıktan sonra herkes kullanabilir ama kullanması en çok tavsiye edilenler geniş alın ve uzun yüze tipine sahip olanlardır. Eğer dar alınlı isen ve perçem kestirmek istiyorsan yana ayırarak asimetrik bir kesimle elmacık kemiklerine kadar uzanan perçem stili sana çok hoş bir görüntü verir.

Perçem kestirmeye karar vermeden önce saçını kestirmeden perçem kullanmanın yolları yazımızı incelemeyi unutma. Böylece perçem kestirip kestirmeyeceğine karar verebilirsin.

Yuvarlak Yüz Tipi

Yuvarlak yüz tipine sahipsen yapman gereken yüzün yuvarlaklığını azaltarak, ideal görünüme yaklaştırmaktır. Bunun için de perçemini uzun ve gözlerine kadar uzanan, kemik yapını vurgulayacak katlı modellerden kullanmalısın. Kısa, küt ya da cılız duran perçemler yüzünü daha da geniş göstereceğinden yuvarlak yüz tipine yakışmaz.

Oval Yüz Tipi

Oval yüz tipi ideal yüz tipi olarak kabul edilir. Bu yüzden hemen her modeli rahatlıkla kullanabilirsin. Kirpiklerine kadar inen perçem çok güzel bir görüntü yakalamanı sağlayabilir.

Kare Yüz Tipi

Kare yüz şekli alnın, elmacık kemiklerinin ve çenenin aynı genişlikte olduğu yüz tipidir. Gözlere değen klasik düz perçemler bu yüz tipi için idealdir.

Kalp Yüz Tipi

Kalp diğer adıyla üçgen yüz tipi alnın geniş ve çenenin dar olduğu yüz tipidir. Bu yüz tipine en çok yakışacak perçem uçların bol hacimli olduğu, katlı ve yandan ayrılan perçemdir. Bu şekilde geniş alnının daha dar görünmesini sağlayabilirsin. Ayrıca katsız, düz ya da kısa perçemler kullanmaman gereken modellerdir.

Eskiden belki kıvırcık saçta perçem olmayacağı düşünülüyordu ama bu anlayış artık değişti, kıvırcık saçta kahkül artık çok tercih ediliyor ve kullanılıyor. Kıvırcık saçlı isen ve perçem kestirmeyi düşünüyorsan kıvırcık saçlarda kahkül yazımızı incelemeyi ihmal etme. Kıvırcık saçında perçem kestireceksen kuru kesim yaptırmaya özen göster ki perçemin nasıl duracağını kestirirken belirle çünkü ıslak kesim yaptırdığında saçının boyu daha uzun görünür ve buklelerin daha az belirgindir.

7 3 2 1 0 2
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478